Bp Jarecki do katolickiej młodzieży: zasiewajcie ziarno wiary wśród rówieśników

Bp Jarecki do katolickiej młodzieży: zasiewajcie ziarno wiary wśród rówieśników
fot. Archidiecezja Łódzka / YouTube
KAI

Do tego, aby młodzi katolicy byli apostołami wiary wśród swoich rówieśników i w swoich środowiskach zachęcał bp Piotr Jarecki podczas Mszy św. odprawionej dla młodzieży archidiecezji warszawskiej w Świątyni Opatrzności Bożej. Odbyły się tam diecezjalne obchody Światowego Dnia Młodzieży. - Najlepszym apostołem młodego jest drugi młody człowiek, to jest pole siania dla was - mówił do młodych biskup.

Na diecezjalnych obchodach Światowego Dnia Młodzieży w archidiecezji warszawskiej, które odbyły się w sobotę w Świątyni Opatrzności Bożej, zgromadziła się młodzież formująca się we wspólnotach parafialnych, w tym ministranci, lektorzy, schole oraz młodzi z duszpasterstw akademickich i postakademickich.

Diecezjalne Spotkanie Młodych poprzedziła nowenna za wstawiennictwem bł. Carlo Acutisa w intencji młodzieży, która rozpoczęła się w parafiach w czwartek 14 listopada.

W tym roku spotkanie poprowadziła młodzieżowa wspólnota „Trzeba Siać”, działająca w czterech parafiach archidiecezji warszawskiej: Ofiarowania Pańskiego na Ursynowie, św. Maksymiliana na Mokotowie, św. Szczepana w Raszynie oraz św. Bartłomieja w Rybiu.

Wydarzenie rozpoczęło się przed południem od programu ewangelizacyjnego „Nadzieja w przyszłości to życie w wolności”. Był w nim czas na wzajemne poznanie się oraz świadectwa uczestników o tym, jak postrzegają swoją wiarę i jak ją odnaleźli.

Centralnym punktem dnia była Msza św. pod przewodnictwem metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza, koncelebrowana przez biskupów pomocniczych Michała Janochę, Rafała Markowskiego i Piotra Jareckiego.

- Tematem dzisiejszego spotkania jest nadzieja - "Nadzieja w przyszłości to życie w wolności". Chcemy być ludźmi nadziei. Chcemy być ludźmi głębokiej wiary i miłości. I dlatego z wiarą stajemy teraz u stóp ołtarza Chrystusowego, aby napełniać swoje serca tą miłością, jaką Chrystus nam daje, abyśmy mogli zanieść ją także innym, do których jesteśmy posłani - powiedział we wstępie do liturgii, witając w Świątyni Opatrzności Bożej młodych, ks. Łukasz Przybylski, dyrektor wydziału duszpasterstwa dzieci i młodzieży warszawskiej kurii metropolitalnej.

W homilii bp Piotr Jarecki nawiązał do nazwy odpowiedzialnej za poprowadzenie spotkania wspólnoty "Trzeba siać" oraz dzisiejszych czytań mszalnych. - To sianie ma nas utwierdzić w zaufaniu do Pana Boga. Ci, którzy ufają Bogu, idą z mocą do przodu. To daje wielką nadzieję - powiedział.

Jak zaznaczył, "aby siać, trzeba najpierw zebrać, bo jak się nie zbierze, to nie ma czym siać". - Każdy z nas, i wy młodzi, i my starsi, powinniśmy sobie odpowiedzieć, jaki jest plon tego ziarna, które ktoś inny w nas zasiał. A kto w nas zasiał? Zasiał wiarę przede wszystkim Pan Bóg w momencie chrztu świętego. Siali nasi rodzice, księża, katecheci, znajomi, rodzice chrzestni, także wierzący koledzy i koleżanki. Wielu z nas przyjęło także sakrament bierzmowania - to też jest sianie przez Ducha Świętego. I co wyrosło z tego siania? - zastanawiał się kaznodzieja.

Bp Jarecki tłumaczył, że owo ziarno powinno być autentyczną wiarą w Boga, który najbardziej objawił się w Panu Jezusie, swoim Synu. I ten Syn jest obecny między nami także, "gdzie dwaj albo trzej zgromadzeni są w Jego imię, tam Ja jestem pośród nich". Czyli to ziarno jest wiarą w Boga, który jest miłością, nigdy nie nie opuszcza, wszystko mi wybacza, daje mi nową szansę, bardziej mnie kocha niż ja siebie kocham, bardziej mnie zna niż ja siebie znam, nigdy nie pozostawia mnie samotnym - tłumaczył biskup.

Ale ziarno powinno oznaczać nie tylko zaufanie Bogu, ale i naśladowanie Go - wskazywał bp Jarecki. Za św. Pawłem i jego słowami z Listu do Galatów mówił, że autentyczna wiara realizuje się poprzez miłość, czyli czynienie dobra wobec każdego człowieka, bez wyjątku: wyprowadzanie stylu życia z wiary. Tak tłumaczył to papież Franciszek młodym, którzy byli zatroskani, że ich przyjaciele nie podążają za Słowem Bożym. Papież wskazywał, że należy po prostu żyć Ewangelią, a oni sami zobaczą, że jest to właściwa i dobra postawa.

Wiara ma to do siebie, że nie powinniśmy jej zatrzymywać dla siebie, dlatego trzeba siać - podkreślał bp Jarecki, nawiązując do wezwania do bycia świadkami wiary, jej apostołami i misjonarzami. Każdy na mocy chrztu świętego jest do tego zobowiązany.

Dlatego - wyjaśnił - młodzi powinni być apostołami wiary wśród swoich rówieśników i w swoich środowiskach. - Najlepszym apostołem młodego jest drugi młody człowiek. Dlaczego? Bo używa tego samego języka, ma te same problemy, łączy ich ten sam kod kulturowy. Młody człowiek zatem bardzo rozumie drugiego młodego człowieka. To jest pole siania dla was. Siać wśród swoich - powiedział bp Piotr Jarecki.

Diecezjalne Spotkanie Młodych wpisuje się w obchody 39. Światowego Dnia Młodzieży, który będzie obchodzony w Kościołach lokalnych w Niedzielę Chrystusa Króla Wszechświata (24 listopada). „Nadzieja” to temat przewodni tegorocznego spotkania, nawiązujący do orędzia papieża Franciszka na Światowy Dzień Młodzieży oraz hasła Roku Jubileuszowego 2025.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz Ponikło

Poruszająca książka o ostatnich latach życia ks. prof. Józefa Tischnera

Przez lata przekazywał nam mądrość ludzi gór, bo jak wiadomo greccy filozofowie to też górale. Niósł ciężkie brzemię nauczyciela solidarności. Pokazywał, jak myśleć według wartości...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Bp Jarecki do katolickiej młodzieży: zasiewajcie ziarno wiary wśród rówieśników
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.