Bp Kamiński: Człowiek chory doświadcza w swoim życiu niemocy i bezradności

Bp Kamiński: Człowiek chory doświadcza w swoim życiu niemocy i bezradności
Bp Romuald Kamiński (fot. Salve TV / YouTube.com)
PAP / tk

Potrzebujemy ludzi, których Ewangelia nazywa miłosiernymi samarytanami. Mamy widzieć, co jest nieporadnością i kruchością. To dla nas zadanie do odrobienia – powiedział przewodniczący Zespołu KEP ds. Służby Zdrowia bp Romuald Kamiński podczas konferencji prasowej przed Światowym Dniem Chorego.

Bp Kamiński podkreślił, że tegoroczne papieskie orędzie "Miej o nim staranie (Łk 10,35). Współczucie jako synodalna realizacja uzdrowienia" nawiązuje do trwającego od października 2021 r. XVI Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów "Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja", do encykliki "Fratelli tutti" i do ewangelicznej przypowieści o dobrym Samarytaninie.

- Wszystko po to, żeby pokazać nam, jak ważny jest każdy, kto towarzyszy drugiemu człowiekowi w trudnych sytuacjach - zaznaczył.

Człowiek chory jest bezradny

Jak dodał, człowiek chory doświadcza w swoim życiu niemocy i bezradności. - Ojciec Święty stara się nam przekazać, że ludzi niemocnych jest w naszych czasach bardzo wielu - stwierdził.

Wyjaśnił, że współczesne społeczeństwo, uzależnione od zdobyczy nauki i techniki, żyjące w nieustannym pędzie, ma trudność z zaakceptowaniem kruchości i delikatności człowieka.

- Trzeba zauważyć, jak bardzo potrzebny w tym dzisiejszym świecie jest ten wyjątkowy człowiek, nazwany w Ewangelii miłosiernym Samarytaninem - mówił.

Dodał, że papieżowi chodzi także o to, aby wychowywać przyszłe pokolenia do takiej właśnie postawy.

- Mamy nie tylko zauważyć u brata to, co jest jego nieporadnością, kruchością - bo jeśli odwołamy się do Ewangelii, to tam takich, który widzieli, było wielu. Ale tylko ten Samarytanin, wyrzucony na margines, do którego niechętnie się zwracano, bo miał nienajlepszą opinię w społeczeństwie, miał te cechy, o które dziś powinniśmy zabiegać. To jest zadanie do odrobienia przez nas wszystkich - zastrzegł.

Światowy Dzień Chorego przypada co roku 11 lutego, we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes. Ustanowił go w 1992 r. papież Jan Paweł II, aby w tym dniu Kościół oddał się modlitwie, refleksji i dostrzeżeniu miejsca tych, którzy cierpią na duszy i na ciele.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Nowe, poszerzone wydanie bestselleru bpa Grzegorza Rysia.

Miłosierdzie pozostaje wielką tajemnicą Boga i wielkim skandalem w oczach ludzi. Zawiera w sobie to, z czym mamy największe trudności: współczucie, przebaczenie, nawrócenie. Nie stawia warunków, nie zna...

Skomentuj artykuł

Bp Kamiński: Człowiek chory doświadcza w swoim życiu niemocy i bezradności
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.