Bp Kamiński: Msza nie jest wydarzeniem kulturalnym ale pamiątką śmierci Chrystusa

Bp Kamiński: Msza nie jest wydarzeniem kulturalnym ale pamiątką śmierci Chrystusa
(fot. shutterstock.com)
KAI / ml

Msza św. nie jest wydarzeniem kulturalnym ale pamiątką męki i śmieci Chrystusa z której chrześcijanin czerpie siłę do życia wiarą na co dzień - podkreślił bp Romuald Kamiński. Z okazji 545-tej rocznicy utworzenia parafii Przemienienia Pańskiego w Radzyminie biskup warszawsko-praski przewodniczył mszy św. w miejscowej kolegiacie.

W homilii bp Kamiński przypomniał wiernym o ich współodpowiedzialności za dzieło ewangelizacji. Przypomniał, że na czele wspólnoty stoi pasterz ale to nie oznacza, że na nim spoczywa cała troska o parafię. - Mamy sobie wzajemnie pomagać w drodze do Boga, a co za tym idzie powinniśmy interesować się jak wygląda życie drugiego i na miarę swoich możliwości przyjść mu z pomocą, by wspólnie osiągnąć wieczne szczęście w niebie - zwrócił uwagę kaznodzieja.

Podkreślił, że świątynia jest miejscem szczególnego spotkania z Bogiem. - W niej dokonuje się coś najważniejszego i najpotrzebniejszego w naszym życiu. To tu kształtuje się nasza religijność i nasza duchowość. To co człowiek przeżywa na Eucharystii musi mieć odzwierciedlenie w jakości jego życia codziennego - zwrócił uwagę bp Kamiński.

DEON.PL POLECA

Zachęcał, by w trudach i przeciwnościach życia zaufać Bożemu prowadzeniu. - Stając wobec doświadczeń nie wolno nam się załamywać. Chrystusa jest tym który nas umacnia. On jest z nami jako miłujący Ojciec zawsze gotowy by wesprzeć i poprowadzić - przekonywał bp Kamiński.

Parafia w Radzyminie została erygowana przez biskupa płockiego i księcia mazowieckiego Konrada. Pierwszy kościół zbudowano z drewna. W latach 1773-1780 ówczesna właścicielka Radzymina i sąsiednich folwarków, księżna Eleonora Czartoryska z domu Waldstein, hrabina austriacka, małżonka księcia Michała, wielkiego kanclerza Księstwa Litewskiego, wzniosła w Radzyminie jednonawowy kościół murowany. Stylowa dzwonnica z trzema dzwonami ufundowanymi również przez hr. Czartoryską została wybudowana już wcześniej. Projektantem dzwonnicy oraz kościoła jest Jan Chrystian Kamsetzer.

Konsekracji świątyni w 1781 roku dokona biskup płocki książę Michał Poniatowski wraz z biskupem Adamem Naruszewiczem.

25 marca 1992 r. kościół parafialny został wyniesiony do godności kolegiaty i erygowano kapitułę. Obecnie w świątynia zachowały się XVIII-wieczne obrazy i rzeźby. Obok znajduje się plebania z drugiej połowy XVIII wieku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bp Kamiński: Msza nie jest wydarzeniem kulturalnym ale pamiątką śmierci Chrystusa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.