Bp Kasabucki: słowa Łukaszenki to naplucie w twarz Kościoła

Bp Kasabucki: słowa Łukaszenki to naplucie w twarz Kościoła
(fot. shutterstock.com)
KAI / df

Alaksandr Łukaszenka oskarżył przedwczoraj zwierzchnika białoruskich katolików arcybiskupa Tadeusza Kondrusiewicza o to, że ten jakoby otrzymuje w Polsce instrukcje, jak zniszczyć Białoruś. Wikariusz generalny archidiecezji mińsko-mohylewskiej bp Juryj Kasabucki napisał na Facebooku, że ta wypowiedź została przygotowana nie przez jednego człowieka, a przez “ideologów” i “doradców politycznych”. Jego zdaniem są to „słowa obrazy i pomówienia”. "Ten fake to bezpodstawne kłamstwo, które nie wytrzymuje żadnej krytyki. To polityczna gra i nic więcej" – napisał.

Bp Juryj Kasabucki przypomniał, że Kościół występuje przeciwko przemocy i torturom. Modli się za więźniów politycznych i występuje przeciwko represjom i prześladowaniom, a także przeciwko usuwaniu z pracy czy z uczelni za poglądy. "Kościół apeluje o jedność, solidarność, wzajemne wsparcie, o bycie jednym ludem i narodem […] I wszystko to uznaje się w naszym kraju za coś złego" – napisał.

DEON.PL POLECA

Wiele komentarzy wywołało wczoraj złożenie listów uwierzytelniających przez nuncjusza apostolskiego w Mińsku arcybiskupa Ante Jozicia na ręce Alaksandra Łukaszenki. Bp Kasabucki podkreślił krótko, że wymaga tego protokół dyplomatyczny.

31 sierpnia zwierzchnik Kościoła rzymskokatolickiego abp Tadeusz Kondrusiewicz nie został wpuszczony do swojej ojczyzny mimo, że ma białoruskie obywatelstwo. Dwa tygodnie później straż graniczna oświadczyła, że powodem było to, że miał nieważny paszport. W połowie września MSW poinformowało, że resort wyjaśnia, czy aby nie posiada on ewentualnie innego obywatelstwa, dlatego unieważniło posiadany przez niego dokument.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
bp Piotr Jarecki, Tomasz Krzyżak

Czy Polska jest ziemią bez proroków?

Odważna, szczera i poruszająca rozmowa dziennikarza „Rzeczpospolitej” Tomasza Krzyżaka z biskupem Piotrem Jareckim. Nie tylko o polityce i relacjach państwo–Kościół, ale też o niespełnionych ambicjach, samotności i problemach księży.

...

Skomentuj artykuł

Bp Kasabucki: słowa Łukaszenki to naplucie w twarz Kościoła
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.