BP KEP: najnowsza książka bp. Pikusa dostępna online

BP KEP: najnowsza książka bp. Pikusa dostępna online
(fot. Dobre Media Nowej Ewangelizacji / youtube.com)
2 lata temu
KAI / ms

Zmartwychwstał Pan prawdziwie - to motto biskupiego posługiwania oraz tytuł najnowszej książki bp. prof. Tadeusza Pikusa. W publikacji zawarte są wszystkie listy pasterskie z pięcioletniej posługi biskupa diecezji drohiczyńskiej.

Biskup Tadeusz Pikus skierował do diecezjan 30 listów pasterskich. Listy były pisane zarówno o z okazji głównych świąt kościelnych, jak również w związku z najważniejszym wydarzeniami w diecezji, o których biskup chciał osobiście poinformować diecezjan. Bp Pikus pisał listy m.in z okazji: rocznic wizyty św. Jana Pawła II - Dnia Podlasia, Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, pielgrzymek na Jasną Górą czy peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego w diecezji.

W myśl łacińskiej maksymy słowa ulatują, pismo pozostaje - Verba volant, scripta manent - listy pasterskie opublikowano w serii wydawniczej "Biblioteka Drohiczyńska" wydawanej przez Kurię Diecezjalną w Drohiczynie oraz Drohiczyńskie Towarzystwo Naukowe.

Publikacja została zaprezentowana 13 lipca 2019 r. podczas diecezjalnego dziękczynienia za pięcioletnią posługę bp. Tadeusza Pikusa w diecezji drohiczyńskiej.

Książka w całości dostępna jest w internecie, wystarczy kliknąć w obraz poniżej, aby zostać przekierowanym do publikacji:

BP KEP: najnowsza książka bp. Pikusa dostępna online - zdjęcie w treści artykułu

Msza dziękczynna

Dziś w Drohiczynie odbyła się dziękczynna Msza święta za pięcioletnią posługę pasterską biskupa Tadeusza Pikusa w diecezji drohiczyńskiej. Przewodniczył jej sam biskup.

W modlitwie uczestniczyli księża, siostry i bracia zakonni, parlamentarzyści przedstawiciele samorządu i służb mundurowych.

"Wyrażam wielką wdzięczność Panu Bogu w Trójcy Jedynemu za powołanie mnie do kapłaństwa i pełnienie tej służby w Kościele, którą na miarę moich możliwości pragnę pełnić do końca moich dni" - powiedział w homilii bp Pikus. Nie krył wzruszenia i z wdzięcznością wspominał przeżyty czas jako pasterz diecezji drohiczyńskiej. "W czasie tej pięcioletniej posługi odkrywałem, że moim domem było każde miejsce w diecezji. Ze wzruszeniem wspominam wszystkie spotkania w parafiach" - mówił duchowny.

Biksup zapewnił o życzliwości i modlitwie za diecezję, która kierował przez pięć lat. "Mimo że zamieszkam w Warszawie, to zachowam w sercu głęboką więź z moją Diecezją Drohiczyńską" - powiedział biskup prosząć o życzliwe przyjęcie nowo mianowanego biskupa drohiczyńskiego, ks. Piotra Sawczuka.

Podziękowania od Konferencji Episkopatu Polski

Na zakończenie Mszy odczytano list abp. Stanisława Gądeckiego, który w imieniu Konferencji Episkopatu Polski podziękował bp. Pikusowi za posługę w diecezji drohiczyńskiej oraz za pełną zaangażowania pracę w ramach gremiów KEP. Abp Gądecki przypomniał liczne inicjatywy oraz dzieła, które bp Pikus podejmował jako biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej oraz jako biskup drohiczyński, szczególnie związane z ekumenizmem oraz dialogiem międzyreligijnym.

Jak zauważył "Bogate doświadczenie, przygotowanie merytoryczne oraz cechy osobowości Księdza Biskupa pomogły w spełnianiu powierzonych Jemu zadań z wielką roztropnością, mądrością i miłością Boga i Kościoła".

Odejście ze względów zdrowotnych

Nuncjatura Apostolska w Polsce 17 czerwca 2019 r. poinformowała, że Ojciec Święty Franciszek przyjął prośbę ks. bp Tadeusza Pikusa o wcześniejsze przejście na emeryturę ze względów zdrowotnych. Obecnie pełni on urząd Administratora Apostolskiego Diecezji Drohiczyńskiej.

Nowym biskupem drohiczyńskim został mianowany ks. bp. Piotr Sawczuk - dotychczasowy biskup pomocniczy diecezji siedleckiej. Jego ingres do katedry w Drohiczynie odbędzie się 20 lipca o godz. 11.00.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

BP KEP: najnowsza książka bp. Pikusa dostępna online
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.