Bp Krzysztof Wętkowski: bądźmy mądrzy jako naród

Bp Krzysztof Wętkowski: bądźmy mądrzy jako naród
Bp Krzysztof Wętkowski (fot. YouTube / Archidiecezja Gnieźnieńska)
Poniedziałek, 13:46

- Jest wiele nienawiści, kłótni, często nie o sprawy zasadnicze, ale drobiazgi. Czas pandemii tylko wzmocnił te tendencje i jeśli nawet ten czas się skończy, to jego skutki będziemy wszyscy odczuwać bardzo długo w różnych wymiarach naszego życia - mówił biskup nominat diecezji włocławskiej Krzysztof Wętkowski podczas mszy z Ojczyznę, odprawionej w katedrze gnieźnieńskiej.

- Co znaczy imię Polska? To imię nas tworzy. Człowiek staje się i rozwija wśród ludzi. Określa nas wiara, język, sztuka, literatura, historia. Dzisiaj często występuje pokusa obalenia kultury i odrębności narodowej. Bądźmy mądrzy jako naród. Patrzymy na inne narody w Europie, które co innego mówią w tej dziedzinie, a co innego robią, bardzo dbając o zachowanie swojej tożsamości - wskazał bp Wętkowski, dotychczasowy biskup pomocniczy gnieźnieński.

Podkreślił również, że właśnie to imię - Polska, zobowiązuje do odpowiedzialności, do służby, do odrzucenia partyjniactwa, ale też do unikania izolowania się od ludzi, a zwłaszcza izolowania się od własnego narodu. Warunkiem przetrwania wspólnoty jest bowiem współdziałanie, zgoda i pamięć.

- Żadna wspólnota nie może istnieć, jeśli nie jest oparta na wartościach i to na wartościach, do których się wszyscy odwołują i które wszyscy starają się realizować i wypełniać - przypomniał bp Wętkowski.

- Nie przetrwa taka wspólnota, jeśli nie będzie miała korzeni sięgających głębiej niż tylko codzienność i doczesność. Warunkiem istnienia wspólnoty jest żywe poczucie sprawiedliwości, dążenie do zgody i zdolność do kompromisu oraz uczciwych relacji – mówił.

Biskup nominat diecezji włocławskiej przyznał również, że żyjemy w czasach walki o te wartości. W walce tej – jak powtórzył za papieżem Benedyktem XVI – chodzi o to, aby stworzyć przekonanie, że nie ma obiektywnej prawdy, nie ma różnicy między dobrem i złem.

- Na skutek tej walki występują podziały także wśród Polaków – stwierdził. Bp Wętkowski przywołał słowa kard. Augusta Hlonda, które mimo upływu blisko 90 lat nic nie straciły na aktualności.

„Życie polskie należy uleczyć z nienawiści. W życiu prywatnym i społecznym nienawiść jest siłą rozsadzającą i niszczącą, którą się katolikowi posługiwać nie wolno. Naczelnym prawem Chrystusowym jest miłość wzajemna, która nikomu ani żadnej sprawie nie szkodzi, a nawet ludzi różnych zapatrywań zbliża i prowadzi do zgody. Przyszła Polska to społeczność ludu, w której całkowitej jednomyślności poglądów wprawdzie nie będzie, ale w której jak najprędzej nastąpić musi bratnie i twórcze pogodzenie się co do istotnych zasad współżycia i ich urzeczywistnienia” – cytował bp Wętkowski, ostatnie zdanie powtarzając dwukrotnie.

- Gdzie szukać pomocy? - pytał i w odpowiedzi wskazał na kaplicę Matki Bożej na Jasnej Górze, gdzie „wszystko modli się za Ojczyznę”.

- Trzeba nam zamknąć usta i wejść w progi tego sanktuarium, by razem z Matką Bożą zastanowić się, co ja mogę uczynić na własnym podwórku, by w ojczystym domu było lepiej. Nie da się bowiem inaczej budować dobra wspólnego, jak tylko w trudzie ciągłej odnowy moralnej czyli przez nawrócenie - przypomniał nowy biskup włocławski.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Abp Wojciech Polak, Marek Zając
27,93 zł
39,90 zł

Bez kompromisów i skrępowania. Po ludzku

Czy Kościół powinien mieszać się do polityki? Czy Polska powinna przyjmować uchodźców? W jaki sposób mierzyć się z problemem pedofilii wśród księży? Co Kościół ma do powiedzenia kobietom, które...

Skomentuj artykuł

Bp Krzysztof Wętkowski: bądźmy mądrzy jako naród
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.