Bp Libera: nie dzielcie niedzieli, świętujcie ją. To najbardziej godny człowieka czas, to święto!

Bp Libera: nie dzielcie niedzieli, świętujcie ją. To najbardziej godny człowieka czas, to święto!
(fot. YouTube.com / Jarek Mokrzanowski)
KAI / mp

Skończcie jałowe debaty i przestańcie dzielić niedziele na pierwsze i trzecie, drugie i czwarte, ale świętujcie je, bo to najbardziej godny człowieka czas - zaapelował do polityków bp Piotr Libera.

Biskup płocki przewodniczył w Mławie mszy św. w odnowionym XVIII-wiecznym kościele pw. św. Wawrzyńca, dokonał także jego poświęcenia. "Niedziela to najbardziej godny człowieka czas, to święto! - podkreślił w homilii bp Libera. 
Zwrócił się też bezpośrednio do polityków: "Panie i Panowie, skończcie już te jałowe debaty i przestańcie dzielić niedziele na pierwsze i trzecie, drugie i czwarte, na pracujące i niepracujące, na sprzedające i niesprzedające, sam Bóg wie, jakie jeszcze. Bo się w tym wszystkim zaplączecie, pogubicie!" - stwierdził hierarcha. 
Podkreślił, że "Solidarność" i Kościół, wołając o niedzielę bez handlu, wołają o oddanie ludziom czegoś, co przed wiekami dało im chrześcijaństwo, tak jak dało Polsce jej narodowy byt, łaciński etos i kulturę, uniwersytety, szpitale i cmentarze. 
"Przypominając Wam o tym, nie walczymy jednak o religijne przywileje. My walczymy o ludzką godność" - zaakcentował Pasterz Kościoła płockiego. 
Poprosił parlamentarzystów, aby jako reprezentanci narodu, wierzący i niewierzący szanowali godności ludzi, którzy mają prawo do niedzieli wyjętej z tego, co świeckie, wolnej od pseudo-religii konsumpcji. 
Zaznaczył, że Polacy mają prawo do niedzieli "będącej jasnym, wyrazistym znakiem, że nie są tylko konsumentami, nie są robotami w świątek - piątek przy kasach fiskalnych, nie są kółkami w mechanizmie popytu i podaży"; że mają prawo wiedzieć, że państwo, które utrzymują, którego są obywatelami, pamięta o tym, że są wartości "wyższe niż towary i ich ceny, że są wartości bez ceny". 
W uroczystość poświęcenia kościoła własnego dokonał poświęcenia odnowionego kościoła św. Wawrzyńca, znajdującego się na cmentarzu na terenie parafii pw. św. Stanisława BM w Mławie. 
W czasie Mszy św. gospodarz miejsca ks. kan. dr Ryszard Kamiński, proboszcz parafii pw. św. Stanisława BM wręczył pamiątkowe zdjęcia odnowionego kościoła osobom zasłużonym dla jego remontu. Otrzymali je: bp Piotr Libera, Robert Zaborowski z biura konserwatora zabytków, Dariusz Nachtygal, Mariusz Gołębiewski i Stanisław Rudziński - wykonawcy prac oraz inspektor nadzoru Krzysztof Rurka. 
Kościół świętego Wawrzyńca w Mławie znajduje się na cmentarzu na terenie parafii pw. św. Stanisława BM. Świątynia została wybudowana w 1786 roku dzięki staraniom ówczesnych księży misjonarzy, jest najstarszym kościołem w mieście. Posiada kubaturę 1470 m sześć. Podczas wojen napoleońskich, w latach 1807-1815, została zamieniona na magazyn. W latach 1870-1886 odprawiane były w niej nabożeństwa przeniesione z kościoła Świętej Trójcy. Kościół jest murowany, otynkowany, reprezentuje styl późnobarokowy. 
Do wyposażenia budowli należą: m.in. obrazy świętych: św. Wojciecha, św. Wawrzyńca, Chrystusa ukrzyżowanego, pochodzące z trzeciego ćwierćwiecza XVIII wieku oraz marmurowe epitafia wykonane również w XVIII wieku. Staraniem proboszcza parafii ks. kan. dr Ryszarda Kamińskiego świątynia przeszła 3-letni remont generalny m.in. osuszono i zabezpieczono fundamenty, wykonano elewację zewnętrzną i tynki wewnątrz, odnowiono dach. Wymieniono też wszystkie media oraz oświetlono kościół ze zewnątrz. Remont został wykonany za środki parafialne.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Bp Libera: nie dzielcie niedzieli, świętujcie ją. To najbardziej godny człowieka czas, to święto!
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.