Bp Libera: jesteśmy narodem, który kocha Matkę Bożą

Bp Libera: jesteśmy narodem, który kocha Matkę Bożą
(fot. TvOdnowa / youtube.com)
KAI / pk

Jesteśmy narodem, który czci i kocha Matkę Bożą - napisał biskup płocki Piotr Libera w słowie zachęty do udziału w 36. Pieszej Pielgrzymce Diecezji Płockiej na Jasną Górę. Będzie ona czytana w kościołach diecezji płockiej w niedzielę 9 lipca.

Pasterz Kościoła płockiego w swojej zachęcie zaznacza, że Polacy są narodem, który czci i kocha Matkę Bożą. A wiara podpowiada, że Maryja jest prawdziwą Matką i Królową. Na przestrzeni wieków Polacy wielokrotnie doświadczali Jej pomocy i orędownictwa.

DEON.PL POLECA
"Szczególnym miejscem maryjnym jest Jasna Górą. To do Czarnej Madonny od wieków Polacy pielgrzymują. Wśród tych pielgrzymów są także ci, którzy czynią to na własnych nogach. Podejmują trud, ogromny wysiłek, aby nawiedzić to najważniejsze Sanktuarium naszego narodu" - stwierdza bp Piotr Libera.

Zaznacza, że ten trud podejmują także wierni diecezji płockiej. W tym roku wyruszą po raz 36. w Pieszej Pielgrzymce Diecezji Płockiej na Jasną Górę: "Cieszy mnie to, że co roku są chętni do podejmowania tego trudu. Wierzę, że ten trud jest nagradzany duchowymi łaskami dla samych pielgrzymów, ich rodzin i całej diecezji" - akcentuje hierarcha.

Przypomina wiernym, że w całym Kościele obchodzona jest 100. rocznica Objawień Fatimskich, a więc jest to rok pod wyjątkowym znakiem Maryi. Ona "przypomina o konieczności nawracania serc, zachęca do modlitwy różańcowej, prosi o pomoc w ratowaniu świata od zła, wojen i nienawiści". Jako Dobra Matka chce ratować wszystkie swoje dzieci, zaprasza do troski o zbawienie każdego człowieka.

Bp Libera zachęca diecezjan do pielgrzymowania, do pójścia drogą wiary i nawrócenia - do Jasnogórskiej Pani. Tych, którzy nie mogą iść pieszo, namawia do pielgrzymowania duchowego, które każdego roku coraz mocniej wpisuje się w "krajobraz wspólnot parafialnych".

Słowo zachęty biskupa płockiego Piotra Libery będzie czytane wiernym w niedzielę 9 lipca podczas wszystkich Mszy św. w kościołach diecezji płockiej.

36. Piesza Pielgrzymka Diecezji Płockiej na Jasną Górę wyruszy z Tumskiego Wzgórza w Płocku 6 sierpnia, w uroczystość Przemienia Pańskiego, pod hasłem "Żywe diamenty Maryi", z okazji 300. rocznicy koronacji koronami papieskimi Ikony Jasnogórskiej. Jej głównym przewodnikiem będzie ks. Jacek Prusiński.

Wyjście pielgrzymki poprzedzi Msza św. w katedrze płockiej pod przewodnictwem bp. Piotra Libery. Pątnicy dotrą do Częstochowy 14 sierpnia. Będą wędrować w 11 grupach oznaczonych kolorami, odpowiadających regionom diecezji. Przejdą łącznie około 260 km, codziennie będą pokonywać po około 30 km.

Niektóre grupy dotrą pieszo także do Płocka (z Dobrzynia nad Drwęcą, Rypina i Mławy), aby 6 sierpnia ruszyć już wspólnie z całą diecezją do Częstochowy. Nowością będzie grupa pokutna, w której znajdą się wszyscy chcący odpowiedzieć na wezwanie Matki Bożej z Fatimy do czynienia pokuty.

W programie pielgrzymki będzie m.in. Msza św. koncelebrowana przez księży, którzy w tym roku przyjęli sakrament kapłaństwa, możliwość skorzystania z sakramentu pokuty, wieczorne apele i konferencje. Będą one nawiązywały do 100. rocznicy Objawień Fatimskich. Pielgrzymi otrzymają też różaniec na rękę w formie opaski.

Pątnikom pieszym towarzyszyć będą pielgrzymi duchowi. Otrzymają oni modlitewnik z rozważaniami na każdy dzień wraz z dokładną trasą pielgrzymki. Będą codziennie uczestniczyć w swojej parafii w Mszy św. i Apelu Jasnogórskim.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bp Libera: jesteśmy narodem, który kocha Matkę Bożą
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.