Bp Lityński: najlepszym podziękowaniem za chleb powszedni jest kromka chleba dla ubogich

Bp Lityński: najlepszym podziękowaniem za chleb powszedni jest kromka chleba dla ubogich
(fot. YouTube / Gość Zielonogórsko - Gorzowski)
KAI / mp

"Ważniejszą sprawą niż uprawa roli jest dla niego uprawa własnego sumienia" - mówił bp Tadeusz Lityński podczas Wojewódzkiego Święta Plonów, które odbyło się 3 września w Cybince.

Dożynki poprzedziła Msza św. w kościele pw. NB Częstochowskiej w Cybince. Mszy św. przewodniczył ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej bp Tadeusz Lityński, który przypomniał w homilii, że dożynki to czas wdzięczności dla Stwórcy.
"Pragnienie wdzięczności Bogu i prośba o błogosławieństwo są wpisane w naszą chrześcijańską postawę korzystających z codziennego daru chleba. W takich okolicznościach dostrzegamy wyraźniej niezastąpioną prace rolników, gospodarzy uprawiających naszą ziemię" - podkreślił biskup.
"Gdy nadchodzą dożynki każdy roztropny gospodarz przypomina sobie, że ważniejszą sprawą niż uprawa roli jest dla niego uprawa własnego sumienia" - kontynuował.
Biskup podkreślił również, że współcześnie potrzebna nam nie tylko ekologia środowiska naturalnego. "Jeszcze bardziej potrzebna nam ekologia człowieka, rozumiana jako troska o jego zdrowy rozwój duchowy, od którego w dużej mierze zależy los środowiska materialnego" - zaznaczył bp. Lityński
Biskup odniósł się też niełatwej pracy rolnika, która obarczona jest ogromnym ryzykiem. "Wszystkie bolączki świata rolniczego każą nam z jeszcze większą wdzięcznością doceniać pracę rolnika, która jest wystawiona na o wiele większe ryzyko, aniżeli praca innych gałęzi gospodarki - mówił bp Lityński.
Zachęcił także do dzielenia się chlebem z najbardziej potrzebującymi: "Najlepszym podziękowaniem za chleb powszedni jest podzielona kromka chleba pomiędzy ubogich i potrzebujących pomocy. I właśnie w taką misję wpisana jest praca rolnika". 
Po Mszy św. barwny korowód przeszedł ulicami Cybinki na miejsce świętowania. Podczas uroczystości wojewoda lubuski wręczył Odznaki Honorowe "Zasłużony dla rolnictwa" nadane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi za osiągnięcia w dziedzinie rolnictwa, rozwoju wsi i rynków rolnych.
"W dniu dzisiejszym pragnę z wdzięcznością skierować do rolników słowa głębokiego szacunku i serdeczne podziękowania za to, że zapewniają suwerenność żywnościową kraju, a ponadto energicznie i wytrwale rozwijają produkcję rolną" - powiedział wojewoda Władysław Dajczak.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bp Lityński: najlepszym podziękowaniem za chleb powszedni jest kromka chleba dla ubogich
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.