Bp Markowski: „czas święty” niesie światło i radość
„«Czas święty» niesie ze sobą światło i radość” – pisze w liście skierowanym do organizatorów Dnia Judaizmu w Chmielniku bp Rafał Markowski, przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu Międzyreligijnego.
Nie mogąc osobiście wziąć udziału w obchodach skierował list do organizatorów Ośrodka Edukacyjno – Muzealnego „Świętokrzyski Sztetl” i parafii w Chmielniku.
Tegoroczne obchody nawiązywały do myśli przewodniej Dnia, zaczerpniętej z Księgi Wyjścia: „Pamiętaj o dniu szabatu, aby należycie go świętować” (20,8), co biskup zauważa w swoim liście, podkreślając iż „ma to stanowić inspirację do wspólnej refleksji nad przeżywaniem „dnia świętego” i praktykowaniem „świętego czasu” w judaizmie i chrześcijaństwie”.
„Wydaje się, że refleksja ta jest uzasadniona i potrzebna, gdyż zarówno judaistyczne przeżywanie szabatu, jak i chrześcijańskie świętowanie niedzieli, nie jest marginalną praktyką religijną, lecz wynika z Bożego wezwania i stanowi jedną z najbardziej elementarnych powinności moralnych wobec Boga. „Dzień święty” jest nie tylko czasem odpoczynku od pracy, lecz nade wszystko czasem uświęcenia, przeżywania łączności z Bogiem i wdzięczności za dzieło stworzenia” – pisze bp Markowski.
Podkreśla, że dokonuje się to w gronie rodziny i całej wspólnoty wiary, gdy „tymczasem jesteśmy świadkami procesów, które stanowią zagrożenie i przyczyniają się do utraty poczucia sakralności «dnia świętego»” – przestrzega hierarcha.
Wyraża także nadzieję, że debata chrześcijańsko – judaistyczna w chmielnickiej synagodze przyczyni się do „przypomnienia i głębszego zrozumienia istoty tego dnia, a zarazem do duchowego ożywienia wiernych”.
Biskup zapewnia, że wskutek obowiązków wynikających z jego posługi w Warszawie, nie mógł skorzystać z zaproszenia, ale zamierza „przy najbliższej okazji nawiedzić wspólnotę mieszkańców Chmielnika i osobiście wyrazić swoją wdzięczność za ich trud w corocznym organizowaniu Dnia Judaizmu w Kościele Katolickim oraz za ich zaangażowanie w dialog chrześcijańsko – judaistyczny”.
Bp Markowski pogratulował zarazem bogatego programu obchodów Dnia Judaizmu w Chmielniku. Odbyły się one w poniedziałek 13 stycznia w dawnej synagodze w Chmielniku, przekształconej w nowoczesny ośrodek muzealny.
Rozpoczęła je debata z udziałem Małgorzaty Kordowicz, rabinki Gminy Wyznaniowej Warszawskiej, ks. prof. dr hab. Przemysława Kantyki, konsultora Rady ds. Ekumenizmu Konferencji Episkopatu Polski oraz pastora Wojciecha Ostrowskiego, przełożonego parafii metodystów „Ogród Oliwny” w Kielcach.
W trakcie wydarzenia odbył się także m.in. wernisaż wystawy artystów warszawskich, koncert wokalno – skrzypcowy i degustacja potraw inspirowanych kuchnią żydowską.
Skomentuj artykuł