Bp Markowski o żywym świadectwie wiary

Bp Markowski o żywym świadectwie wiary
bp Rafał Markowski
7 lat temu
KAI / drr

Warszawa domaga się od nas żywego świadectwa wiary, szczególnie ważnego w stolicy, w której zapadają decyzje kształtujące przyszłość całego kraju - stwierdził bp Rafał Markowski, wzywając równocześnie do modlitwy za rządzących. Biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej przewodniczył mszy w uroczystość Matki Bożej Łaskawej, patronki stolicy.

Rozwijająca się dynamicznie Warszawa domaga się od nas żywego świadectwa wiary w Jezusa Chrystusa, szczególnie ważnego w mieście, w którym działają najważniejsze instytucje państwowe, decydujące o przyszłości całego kraju - podkreślił bp Rafał Markowski. Biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej przewodniczył wczoraj wieczorem mszy św. w uroczystość Matki Bożej Łaskawej, patronki stolicy, w poświęconym jej sanktuarium na Starym Mieście.

Bp Markowski stwierdził, że nieraz instytucje te zaskakują swoimi decyzjami wywołującymi poczucie zagrożenia najbardziej podstawowych wartości ludzkiego życia. Jak powiedział biskup, świadectwo wiary i gorąca modlitwa o przyszłość kraju potrzebne są szczególnie w czasach, gdy podejmuje się próby podważania trwałości małżeństwa i rodziny oraz manipulowania przy fundamentalnych wartościach. - Prośmy więc, aby Matka Boża Łaskawa wypraszała światło dla wszystkich którzy rządzą i podejmują ważne decyzje - wezwał kaznodzieja.

Przypominając w homilii, że wiara to wielki dar, o który trzeba się nieustannie troszczyć, ożywiać go i rozwijać w sobie, bp Markowski wskazał na Maryję jako wzór całkowitego zaufania Bogu. - Jeżeli mamy być ludźmi żywej i autentycznej wiary, musimy podobnie jak Maryja codziennie powtarzać Bogu swoje 'Tak' - mówił biskup. Jak zauważył, dotyczy to zwłaszcza trudnych chwil, kiedy spotyka nas coś bolesnego, niechcianego, nieprzewidzianego.

Biskup stwierdził, że Warszawa, której patronuje Maryja, jest miastem pięknym, heroicznym i odważnym, ale również bardzo trudnym. Jak zauważył, w swojej historii przeżyła wiele dramatycznych zakrętów historii, które potrafiła pokonać dzięki swojemu bohaterstwu oraz opiece Najświętszej Maryi Panny.

Mieszcząca się w prowadzonym przez jezuitów sanktuarium ikona Najświętszej Maryi Panny Matki Bożej Łaskawej jest pierwszym w Polsce obrazem, na który nałożono koronę, pobłogosławioną przez nuncjusza 24 marca 1651 r. Papież Innocenty X ustanowił też wówczas święto "Mater Gratiarum Varsaviensis" w drugą niedzielę maja. Papieskie korony wizerunek Maryi uzyskał w roku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bp Markowski o żywym świadectwie wiary
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.