Bp Muskus: akty pogardy wobec ludzi inaczej myślących przynoszą wstyd wspólnocie uczniów Jezusa

Bp Muskus: akty pogardy wobec ludzi inaczej myślących przynoszą wstyd wspólnocie uczniów Jezusa
Fot. Episkopat News / flickr / CC BY 2.0
KAI / kb

"Czy nam, jako wspólnocie uczniów Jezusa, nie przynoszą wstydu ci, których stać na akty pogardy, agresywne zachowania wobec ludzi o innym kolorze skóry, kierujących się innymi niż nasze normami postępowania, czy modlących się inaczej albo niemodlących się wcale?" - pytał bp Damian Muskus OFM podczas Mszy św. stacyjnej w kolegiacie akademickiej św. Anny w Krakowie.

Kapłan nawiązał do Ewangelii o wyrzuceniu Jezusa z rodzinnego Nazaretu. Podkreślał, że reakcja pobożnych Żydów na nauczanie Zbawiciela dowodzi, że „można być religijnym, bardzo pobożnym, a jednak nie rozpoznać przyjścia Pana”. - Można mieć umysł wypełniony wiedzą o Bogu i równocześnie serce przepełnione niechęcią, a nawet nienawiścią do ludzi spoza swojego kręgu kulturowego czy religijnego – mówił.

Według krakowskiego biskupa pomocniczego, reakcja Żydów na Jezusową mowę o poganach, którzy doświadczyli Bożej mocy, uświadamia, że „ostatecznie nasza więź z Panem sprawdza się w relacjach z bliźnimi”. "Łatwiej jest nawiązywać kontakty z ludźmi żyjącymi w tym samym środowisku, wyznającymi podobne przekonania, modlącymi się do tego samego Boga. Trudniej jednak wejść w relacje z tymi, którzy inaczej myślą, głoszą inne poglądy, wyznają inną wiarę albo negują istnienie Boga – stwierdził hierarcha.

DEON.PL POLECA

Odwołała się także do pontyfikatu papieża Franciszka, który od początku swojego pontyfikatu głosi, że stosunek do ludzi, niekoniecznie „naszych”, ludzi myślących inaczej, jest sprawdzianem człowieczeństwa i weryfikuje nas jako uczniów Chrystusa.

"Samo chodzenie do kościoła i słuchanie słów Ewangelii to mało, jeśli nie pozwalamy, by nauka Jezusa nas przemieniała. Także modlitwa, nawet gorliwa, może nie mieć żadnej wartości, jeśli zawłaszczamy Boga tylko dla siebie, jakbyśmy byli elitarnym, wybranym gronem, a nie ludźmi posłanymi z Dobrą Nowiną na krańce świata, a więc do tych, którzy funkcjonują na obrzeżach tego, co jest naszym światem wartości, przekonań, wiary" – przkonywał bp Muskus zauważając, że odrzucenie drugiego człowieka zawsze jest odrzuceniem samego Jezusa.

"Wdowa z Sarepty, Syryjczyk Naaman, Żyd, muzułmanin, agnostyk, imigrant, osoby nieheteronormatywne, bezdomny, alkoholik – można długo wymieniać ludzi, w stosunku do których dość powszechnie, mówiąc delikatnie, pojawiają się uprzedzenia; ludzkie uprzedzenia, bo Bóg każdego z nich kocha tak samo jak nas" – podkreślił.

"Gdy to zrozumiemy, gdy to zaakceptujemy, otworzy się przed nami ewangeliczna perspektywa jedności i wymiany darów, a naśladowanie Boga w miłości do braci stanie się naszą codziennością" – nawoływał duchowny. Podsumował słowami: „królestwo Boga buduje się nie przez wykluczanie, nie przez zamykanie się we własnym świecie, ale przez wychodzenie do ludzi z przesłaniem wszechogarniającej Bożej miłości”.

Źródło: KAI / kb

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Harmony Trejo

Projekt Gorzkie Żale w wykonaniu Harmony Trejo jest próbą przeniesienia barokowych melodii nabożeństwa Gorzkich żali na grunt muzyki improwizowanej. Muzyka łączy w sobie szacunek do mistycznego klimatu pieśni oraz świeże podejście do improwizacji. Efektem jest...

Skomentuj artykuł

Bp Muskus: akty pogardy wobec ludzi inaczej myślących przynoszą wstyd wspólnocie uczniów Jezusa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.