Bp Muskus apeluje o odpowiedzialność i modlitwę w czasie pandemii

Bp Muskus apeluje o odpowiedzialność i modlitwę w czasie pandemii
3 miesiące temu
KAI / sz

Dziś potrzeba solidarności, człowieczeństwa, wrażliwości, nadziei – pisze bp Damian Muskus OFM w związku z nasilającą się pandemią koronawirusa. Duchowny apeluje także o żarliwą modlitwę oraz ofiarowanie swoich cierpień i postów w intencji pokonania choroby.

Jak zauważył hierarcha, stosowanie się do zaleceń dotyczących zasłaniania ust i nosa, dezynfekcji rąk i dystansu społecznego jak dotąd uchroniło wiele osób przed zakażeniem. - Nawet, jeśli wypełniamy swoje obowiązki w otoczeniu innych ludzi, czynimy to z myślą, że nasze i ich zdrowie zależy od naszej odpowiedzialnej postawy i zdrowego rozsądku – stwierdził.

- Niestety, istnieje niemałe grono osób, które, mimo oczywistych faktów i świadectw, negują istnienie tego konkretnego zagrożenia. Tymczasem COVID-19 zbiera swoje żniwo i wszystko wskazuje na to, że jeśli dziś się nie zmobilizujemy, żniwo to będzie coraz obfitsze – zauważył krakowski biskup pomocniczy.

Jego zdaniem, czas pandemii „wyzwolił w ludziach wiele dobra, pokazał to, co w człowieku najpiękniejsze, nauczył nas troski o najsłabszych, pokazał, że nasze odpowiedzialne zachowanie daje poczucie bezpieczeństwa chorym, starszym, niepełnosprawnym”. - Niestety, ten czas ujawnił także wiele niedostatków, w tym niezdolność do braterstwa i tendencję do pogłębiania podziałów – dodał.

- Tymczasem dziś, jak nigdy dotąd, potrzeba solidarności, człowieczeństwa, wrażliwości, nadziei. Potrzeba też żarliwej modlitwy, ofiarowania swoich cierpień i trudnych doświadczeń, postów i umartwień, by Bóg zmiłował się nad umęczonym światem i na nowo podarował nam radość płynącą z życia – zaapelował biskup.

Zachęcił ponadto do modlitwy za świat nauki i medycyny, który „szuka metod i środków zdolnych przywrócić ludziom nadzieję”.

Na koniec hierarcha zapewnił o swojej modlitwie za tych, którzy odeszli oraz za chorych, również za bp. Romana Pindla, u którego wykryto zakażenie.

ODPOWIEDZIALNOŚĆ I MODLITWA TO ŹRÓDŁA NADZIEI Dzisiaj znowu za dużo zakażeń. Zbyt wiele osób musi izolować się od...

Opublikowany przez Damiana A. Muskusa Piątek, 9 października 2020
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Jacek Prusak SJ, Sławomir Rusin
27,93 zł
39,90 zł

Dojrzała wiara to zgoda na obcowanie z Tajemnicą

Czy psychologia jest wrogiem wiary? A może doprowadzi do tego, że uwierzę głębiej? Czy wyznacznikiem bliskości z Bogiem są emocje? Co Pismo Święte mówi o orientacji seksualnej?...

Skomentuj artykuł

Bp Muskus apeluje o odpowiedzialność i modlitwę w czasie pandemii
Komentarze (1)
AS
~Antoni Szwed
10 października 2020, 13:39
Nie czyńmy z koronawirusa jakiegoś bożka, któremu musimy całkowicie podporządkować nasze życie, pracę, kontakty z ludźmi, gospodarkę, edukację itd. itp. Nad "wiruskami", podobnie jak nad całym stworzeniem PANUJE PAN BÓG. To Jego prośmy o oddalenie tego wirusa, prośmy o odwagę podejmowania właściwych decyzji, do których oświeca nasz rozum Duch Święty. Potraktujmy ten czas (tu rola biskupów jest ogromna!) jako czas pokuty za grzechy swoje i grzechy świata, czas nawrócenia i czas przebłagania Boga za zło tego świata. Potrzeba, aby w kościołach odbywały się takie nabożeństwa, aby nasze kościoły nie stały głuche i puste. Nie wierzmy w nasze ludzkie siły, bo one są bardzo ograniczone i słabe (co widać po dzisiejszej medycynie), wierzmy w moc Boga. Jego prośmy o powrót do normalnego życia.

Skomentuj artykuł

Bp Muskus apeluje o odpowiedzialność i modlitwę w czasie pandemii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.