Bp Muskus: ks. Tischner ukazywał nieobojętną twarz Kościoła

Bp Muskus: ks. Tischner ukazywał nieobojętną twarz Kościoła
(fot. youtube.com)
KAI / kk

Ks. prof. Józef Tischner ukazywał otwartą, pogodną i nieobojętną twarz Kościoła – pisze bp Damian Muskus OFM w 20. rocznicę śmierci autora „Etyki solidarności”. Wybitny kapłan i filozof zmarł 28 czerwca 2000 roku w wyniku choroby nowotworowej.

„Przed laty odszedł człowiek, którego pasją było naprawianie relacji międzyludzkich, czyli - jak mawiał - by między ludźmi „było jak trza”. By miłość znowu była miłowana, by wolność na nowo stała się szczęsnym darem, by powszechnie słyszano szept nadziei, która mówi: „jutro będzie lepiej”, by spotkanie z proboszczem umacniało tracących wiarę...” – pisze bp Muskus na swoim profilu facebookowym.

DEON.PL POLECA
Jak podkreśla, ks. Józef Tischner „swoim życiem i postawą ukazywał otwartą, pogodną, nieobojętną twarz Kościoła”.

„Odważnie, nierzadko za cenę odrzucenia, zapraszał do myślenia. Cierpiał, dostrzegając deficyt rozumu w polskim krajobrazie. Wchodził na drogi i bezdroża współczesnego świata i – niezmiennie zachwycony Bogiem i drugim człowiekiem – budował mosty, uczył trudnej sztuki dialogu mimo różnic, towarzyszył podążającym w kierunku dobra” – zaznacza krakowski biskup pomocniczy.

DEON.PL POLECA

Bp Muskus przytacza także fragment pogrzebowego kazania, które w Łopusznej wygłosił kard. Franciszek Macharski. „Dzięki Tobie, Księże Profesorze, jest nam bliżej Boga i człowieka” – mówił ówczesny metropolita krakowski.

„Nie ma go z nami już 20 lat, ale jego myśl żyje i wciąż tłumaczy nam manowce współczesnego świata. Człowiek, filozof, ksiądz i jeszcze do tego prorok!?” – podsumowuje na FB bp Muskus.

Józef Tischner urodził się w 1931 r. w Starym Sączu. Był dziekanem Wydziału Filozoficznego Papieskiej Akademii Teologicznej, wykładowcą filozofii dramatu w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. Do najbardziej znanych, tłumaczonych na wiele języków, książek należą "Myślenie według wartości", "Polski kształt dialogu", "Etyka solidarności".

Brał udział w słynnym zjeździe "Solidarności" w gdańskiej hali "Olivii", gdzie – jako nieoficjalny kapelan związku – odprawiał Msze św. i głosił homilie. Jego książka "Etyka solidarności" stała się niemalże dokumentem programowym tego oddolnego ruchu odrodzenia społecznego.

W pierwszą niedzielę miesiąca w sierpniu każdego roku odprawiał dla górali słynne Msze św. niedaleko Turbacza. Nabożeństwa te gromadziły tysiące ludzi.

W latach 90. był jednym z pierwszych katolickich autorów w Polsce, którzy zajęli się ideami liberalnej demokracji. Próbował pokazać, że jako podstawa porządku życia państwowego i gospodarczego nie musi kłócić się z chrześcijaństwem.

Był członkiem Komitetu Doradczego Unii Wolności, założycielem i prezesem Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu. W 1999 roku otrzymał Order Orła Białego – najwyższe polskie odznaczenie.

Jako filozof interesował się przede wszystkim problemami istnienia i teorii wartości, ale nie stronił od publicystyki, starając się dotrzeć swoimi przemyśleniami o Polsce, chrześcijaństwie i Kościele do jak najszerszego grona odbiorców. Był postacią bardzo popularną, obecną w mediach. Przez lata publikował w "Tygodniku Powszechnym" i "Znaku".

Wielką popularnością cieszyły się przeprowadzane przez Jacka Żakowskiego telewizyjne rozmowy pt. "Tischner czyta Katechizm" oraz ich książkowa wersja. Bestsellerem okazała się także jego "Historia filozofii po góralsku", pełna humoru a także miłości wobec Podhala.

Zmarł 28 czerwca 2000 r. w wieku 69 lat, po kilkuletnich zmaganiach z chorobą nowotworową. Został pochowany w Łopusznej k. Nowego Targu.

„Niech mnie grzebią w Łopusznej na cmentarzu między ludźmi, a nie szukają miejsca przy kościele. I bez przemówień. Na drugi dzień zrobią akademię i zanudzą towarzystwo” – napisał przed śmiercią kapłan.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się w niedzielę 2 lipca najpierw w Krakowie, a potem w Łopusznej, gdzie – zgodnie z wyrażoną wolą - spoczął na tamtejszym cmentarzu.

Pozostawił po sobie kilkadziesiąt książek, dziesiątki audycji radiowych i telewizyjnych, wiele tysięcy słuchaczy, którzy uczęszczali na jego wykłady i kazania. Wciąż ukazują się nowe zbiory jego niepublikowanych wcześniej tekstów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz Ponikło

Poruszająca książka o ostatnich latach życia ks. prof. Józefa Tischnera

Przez lata przekazywał nam mądrość ludzi gór, bo jak wiadomo greccy filozofowie to też górale. Niósł ciężkie brzemię nauczyciela solidarności. Pokazywał, jak myśleć według wartości...

Skomentuj artykuł

Bp Muskus: ks. Tischner ukazywał nieobojętną twarz Kościoła
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.