Bp Muskus: od Niej powinniśmy uczyć się życia skoncentrowanego bez reszty na Chrystusie

Bp Muskus: od Niej powinniśmy uczyć się życia skoncentrowanego bez reszty na Chrystusie
(fot.śdm kraków 2018/youtube)

- To uczczenie Najświętszej Panny, która stała się Królową nie ze względu na pochodzenie i ambicje, ale z powodu cichego, czystego życia, bez reszty wypełnionego Bogiem - tak o dzisiejszym święcie mówił bp Damian Muskus.

Do modlitwy o jedność w Ojczyźnie oraz za kierujących państwem, by stanowili mądre i sprawiedliwe prawa, wezwał w bazylice Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Leżajsku bp Damian Muskus OFM.

"Niech mądrość serca, która polega na umiejętności dokonywania syntezy codziennych doświadczeń i wielkich ideałów, podpowiada im, że prawo do życia i do rodzicielskiej miłości ma każde dziecko, także niepełnosprawne" - apelował hierarcha.

Nie przez ambicje, ale przez życie z Bogiem

W leżajskiej bazylice oo. bernardynów, gdzie czczona jest Matka Boża Pocieszenia, odbyła się procesja z kościoła do Grobku Matki Bożej, a potem procesja z rozważaniami do ołtarza polowego. Tam Mszy św. przewodniczył krakowski biskup pomocniczy Damian Muskus. W homilii zwrócił on uwagę, że uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest "świętem życia i nadziei, wspaniałą manifestacją chrześcijańskiego optymizmu".

"To uczczenie Najświętszej Panny, która stała się Królową nie ze względu na pochodzenie i ambicje, ale z powodu cichego, czystego życia, bez reszty wypełnionego Bogiem" - mówił, dodając, że od Niej powinniśmy uczyć się życia skoncentrowanego bez reszty na Chrystusie.

Tylko wtedy znajdziemy wewnętrzną harmonię

"Tylko wtedy, choć utrudzeni codziennością, często rozdarci sprzecznymi pragnieniami ciała i duszy, znajdziemy wewnętrzną harmonię i pokój. Tylko wtedy doświadczymy spójności codziennego życia i duchowej rzeczywistości wiary. Warto do tego ideału dążyć, bo przecież Królestwo Boże rozpoczyna się już tu, na ziemi" - nauczał hierarcha.

Kaznodzieja podkreślał ponadto, że od Maryi możemy uczyć się odkrywania woli Bożej w nie do końca oczywistych znakach i zgadzać się z nią również wtedy, gdy odbiega ona od naszych ludzkich planów. "Od Maryi, biegnącej do Elżbiety, chcemy wziąć lekcję niesienia radosnej nowiny i gotowości podejmowania służby. Od Maryi stojącej pod krzyżem chcemy uczyć się godnego znoszenia cierpień fizycznych i duchowych, trwania przy Chrystusie aż do końca oraz brania pełnej odpowiedzialności za powierzony nam Kościół" - mówił bp Muskus.

Wniebowzięta czyli wzięta w ramiona. Jaki jest sekret Maryi? >>

Matce Bożej, Pani Leżajskiej, dziękował za "królowanie na Podkarpaciu i wielowiekową troskę o tych, którzy z dziecięcą ufnością uciekali się i nadal uciekają pod Jej opiekę". "Spraw, aby nasza Ojczyzna cieszyła się bezpieczeństwem i pokojem, a także, by panował w niej duch jedności. Spraw, aby kierujący naszym państwem stanowili mądre i sprawiedliwe prawo. Niech w swych decyzjach kierują się nie wyrachowaną polityką, ale głosem sumienia" - modlił się duchowny.

"Niech mądrość serca, która polega na umiejętności dokonywania syntezy codziennych doświadczeń i wielkich ideałów, podpowiada im, że prawo do życia i doświadczenia rodzicielskiej miłości ma każde dziecko, także niepełnosprawne" - zaapelował. Bazylika Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny i klasztor bernardynów w Leżajsku są jednym z najcenniejszych zabytków architektury kościelnej z pogranicza renesansu i baroku, stanowiące drugie co do wielkości bernardyńskie sanktuarium maryjne. Od kilkuset lat czczony jest tu cudowny wizerunek Matki Bożej Leżajskiej (Pocieszenia), pochodzący z XVI wieku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Bp Muskus: od Niej powinniśmy uczyć się życia skoncentrowanego bez reszty na Chrystusie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.