Bp Muskus podsumowuje ŚDM na konferencji

Bp Muskus podsumowuje ŚDM na konferencji
(fot. PAP/Jacek Bednarczyk)
KAI / sz

Młody pielgrzym ŚDM nie szukał w Krakowie turystycznych atrakcji, ale oczekiwał osobistego spotkania z Bogiem i doświadczenia wielkiej wspólnoty wiary - mówił bp Damian Muskus OFM podczas konferencji "ŚDM jako fenomen społeczny, kulturowy i religijny", która odbywa się w Krakowie.

Jego zdaniem, lipcowe spotkanie młodych przyczyniło się do ożywienia kultu Bożego Miłosierdzia, który jest zawsze aktualną misją Kościoła w Polsce.

Koordynator generalny przygotowań do ŚDM przedstawił świadectwa młodych uczestników lipcowego spotkania, z których wyłania się portret człowieka poszukującego osobistego spotkania z Jezusem Miłosiernym. - Młodzi oczekiwali duchowej przemiany i wewnętrznej odnowy, a wiara ma dla nich przede wszystkim wymiar egzystencjalny, jest źródłem sensu życia i siłą wyzwalającą rozwój duchowy i społeczny - podkreślał bp Muskus.

W jego ocenie, jest to niezbędny fundament wszelkich rozważań na temat turystyki religijnej, również w ocenie roli ŚDM dla rozwoju tego ruchu. Zaznaczył także, że podczas ŚDM udało się młodym stworzyć przestrzeń do spotkania z Bogiem za pomocą narzędzi, które nie przesłaniały głównej idei Dni, ale ją w sposób czytelny przekazywały. "To model, który może posłużyć jako wzór przygotowania człowiekowi wierzącemu przestrzeni do duchowego przeżycia" - zaznaczył prelegent, dodając, że składa się nań wrażliwość na doświadczenie Boga, poszanowanie liturgii, piękno i adekwatność artystycznych form wyrazu, takich jak muzyka, teatr, sztuki wizualne.

DEON.PL POLECA

Biskup podkreślał, że duchowym centrum ŚDM stały się krakowskie Łagiewniki, które po lipcowych wydarzeniach odnotowują zauważalny wzrost ruchu pielgrzymkowego. "Łagiewnicki pielgrzym zdecydowanie odmłodniał i kult Bożego Miłosierdzia, dotąd przypisywany stereotypowo grupie 50 plus, przeżywa właśnie czas rozkwitu wśród ludzi młodych" - stwierdził. Dodał, że ŚDM stały się dla Kościoła w Polsce zaproszeniem do coraz większego zaangażowania w charyzmat miłosierdzia, który winien być znakiem tożsamości Kościoła w Polsce, domagającym się stale pogłębienia. "To wezwanie zabrzmiało w Krakowie ponownie i jest wciąż aktualne" - podkreślił bp Muskus.

W ocenie szefa Komitetu Organizacyjnego ŚDM, niekwestionowanym kapitałem na przyszłość, wymagającym poważnych i odpowiedzialnych działań, jest wolontariat ŚDM.

- Wolontariusze ŚDM to siła, która w przyszłości może mieć znaczący wpływ na polską rzeczywistość. Wolontariusze cenią sobie zdobyte kompetencje społeczne, umiejętności lepszego zarządzania sobą i czasem, możliwość rozwoju talentów i wiedzy, i większość z nich chce kontynuować swoją aktywność i pracę na rzecz Kościoła - zaznaczył bp Muskus.

Na zakończenie swojego wystąpienia hierarcha podkreślił, że przed nami rozstrzygnięcia, które zdecydują o tym, co się stanie z dziedzictwem ŚDM: czy będzie tylko wspomnieniem niezwykłych emocji i wydarzeń, czy też stanie się inspiracją i światłem dla nowych inicjatyw w Kościele i społeczeństwie. - Spoczywa na nas wielka odpowiedzialność i poważne zadanie na długie lata, by strzec tego dobra i pomnażać je - podsumował.

Konferencję "ŚDM 2016 jako fenomen społeczny, kulturowy i religijny" zorganizowało Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski, a patronat nad wydarzeniem objął kard. Stanisław Dziwisz. Celem spotkania jest prezentacja wyników badań prowadzonych przez SGiPM i Instytut Spraw Publicznych UJ. Projekt, który uzyskał dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Kulturowego w ramach programu "Obserwatorium kultury", zawiera charakterystykę i podsumowanie fenomenu ŚDM oraz ocenę jego wpływu na rozwój turystyki kulturowej w Małopolsce.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bp Muskus podsumowuje ŚDM na konferencji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.