Bp Muskus: potrzebujemy kapłanów, którzy nie boją się świata

Bp Muskus: potrzebujemy kapłanów, którzy nie boją się świata
fot. EpiskopatNews / Flickr / CC BY-NC-SA 2.0
KAI / pk

W opactwie ojców benedyktynów w Tyńcu odbyły się święcenia kapłańskie o. Grzegorza Hawryłeczko, rzecznika wspólnoty i jej pierwszego kantora. - Potrzebujemy nowych Szymonów Piotrów, realistów znających swoją słabość, ale równocześnie ludzi ufnych. Potrzebujemy kapłanów, którzy nie boją się świata - mówił szafarz sakramentu bp Damian Muskus OFM.

Msza św. z udziałem wspólnoty tynieckiej, mnichów z innych klasztorów oraz rodziny i najbliższych nowego kapłana odbyła się w benedyktyńskim kościele świętych Piotra i Pawła w Tyńcu.

W homilii bp Muskus zauważył, że z ludzkiej perspektywy to nie jest "najszczęśliwszy czas" na przyjmowanie święceń i rozpoczynanie misji w imieniu Kościoła. - Jednak patrząc z perspektywy nieba, lepszego czasu nie będzie - podkreślił.

Zwracając się do nowego kapłana stwierdził, że jest on wezwany do posługi w Kościele, który dziś "przechodzi oczyszczający kryzys". - Dziś wielu przeżywa pokusę zniechęcenia, wielu lęka się o przyszłość wspólnoty, wielu niepokoi się o jej dobro - opisywał.

Nawiązał do historii Szymona Piotra, która pokazuje, że od ludzkiej słabości ważniejsza jest "miłość i zaufanie Temu, który woła". - Słowa "Nie bój się" Pan Jezus kieruje dzisiaj do ciebie z nadzieją, że zaufasz Mu bezgranicznie - mówił.

- Potrzebujemy dziś nowych Szymonów Piotrów, realistów znających swoją słabość, ale równocześnie ludzi ufnych. Potrzebujemy dziś kapłanów, którzy nie boją się świata, ale do niego idą, by z pokorą głosić Ewangelię. Potrzebujemy kapłanów, którzy niestrudzenie niosą Dobrą Nowinę o Bogu, który nie męczy się przebaczaniem ludzkich win - podkreślał krakowski biskup pomocniczy.

Zachęcał, by nowy kapłan szedł z odwagą tam, gdzie ludzi opanował lęk. - Nieś Dobrą Nowinę tam, gdzie ludzie krzyczą, że nie chcą jej znać, pokorą zwyciężaj pychę, łzami, gorliwością i świadectwem życia lecz rany Kościoła - prosił.

- Nigdy nie chodź sam i nie działaj we własnym imieniu. Zawsze chodź z Chrystusem, bo Jemu wszystko zawdzięczasz. To nie ty wymyśliłeś i zaplanowałeś sobie życie. To On cię zauważył, gdy płukałeś puste sieci. Zaufałeś Mu wtedy, ufaj do końca swych dni - dodał.

Grzegorz Hawryłeczko OSB urodził się w 1990 roku. Pochodzi z Dąbrowy w diecezji rzeszowskiej. Jest mnichem tynieckim od 2012 r. W opactwie pełni funkcję rzecznika prasowego. Jest pomocnikiem ekonoma, bibliotekarzem i pierwszym kantorem opactwa. Interesuje się sakramentologią oraz teologią ascetyczną i mistyczną.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Franz Jalics SJ

To właśnie uważność ostatecznie prowadzi do Boga. Kontemplacja jest oglądaniem. W życiu wiecznym nie będziemy o Bogu rozmyślać, ale Go oglądać. Nie będziemy także zajmować się Bogiem w zewnętrznej aktywności, tylko oglądać Go i miłować....

Skomentuj artykuł

Bp Muskus: potrzebujemy kapłanów, którzy nie boją się świata
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.