Bp Muskus: potrzebujemy kapłanów, którzy nie boją się świata

Bp Muskus: potrzebujemy kapłanów, którzy nie boją się świata
fot. EpiskopatNews / Flickr / CC BY-NC-SA 2.0
1 tydzień temu
KAI / pk

W opactwie ojców benedyktynów w Tyńcu odbyły się święcenia kapłańskie o. Grzegorza Hawryłeczko, rzecznika wspólnoty i jej pierwszego kantora. - Potrzebujemy nowych Szymonów Piotrów, realistów znających swoją słabość, ale równocześnie ludzi ufnych. Potrzebujemy kapłanów, którzy nie boją się świata - mówił szafarz sakramentu bp Damian Muskus OFM.

Msza św. z udziałem wspólnoty tynieckiej, mnichów z innych klasztorów oraz rodziny i najbliższych nowego kapłana odbyła się w benedyktyńskim kościele świętych Piotra i Pawła w Tyńcu.

W homilii bp Muskus zauważył, że z ludzkiej perspektywy to nie jest "najszczęśliwszy czas" na przyjmowanie święceń i rozpoczynanie misji w imieniu Kościoła. - Jednak patrząc z perspektywy nieba, lepszego czasu nie będzie - podkreślił.

Zwracając się do nowego kapłana stwierdził, że jest on wezwany do posługi w Kościele, który dziś "przechodzi oczyszczający kryzys". - Dziś wielu przeżywa pokusę zniechęcenia, wielu lęka się o przyszłość wspólnoty, wielu niepokoi się o jej dobro - opisywał.

Nawiązał do historii Szymona Piotra, która pokazuje, że od ludzkiej słabości ważniejsza jest "miłość i zaufanie Temu, który woła". - Słowa "Nie bój się" Pan Jezus kieruje dzisiaj do ciebie z nadzieją, że zaufasz Mu bezgranicznie - mówił.

- Potrzebujemy dziś nowych Szymonów Piotrów, realistów znających swoją słabość, ale równocześnie ludzi ufnych. Potrzebujemy dziś kapłanów, którzy nie boją się świata, ale do niego idą, by z pokorą głosić Ewangelię. Potrzebujemy kapłanów, którzy niestrudzenie niosą Dobrą Nowinę o Bogu, który nie męczy się przebaczaniem ludzkich win - podkreślał krakowski biskup pomocniczy.

Zachęcał, by nowy kapłan szedł z odwagą tam, gdzie ludzi opanował lęk. - Nieś Dobrą Nowinę tam, gdzie ludzie krzyczą, że nie chcą jej znać, pokorą zwyciężaj pychę, łzami, gorliwością i świadectwem życia lecz rany Kościoła - prosił.

- Nigdy nie chodź sam i nie działaj we własnym imieniu. Zawsze chodź z Chrystusem, bo Jemu wszystko zawdzięczasz. To nie ty wymyśliłeś i zaplanowałeś sobie życie. To On cię zauważył, gdy płukałeś puste sieci. Zaufałeś Mu wtedy, ufaj do końca swych dni - dodał.

Grzegorz Hawryłeczko OSB urodził się w 1990 roku. Pochodzi z Dąbrowy w diecezji rzeszowskiej. Jest mnichem tynieckim od 2012 r. W opactwie pełni funkcję rzecznika prasowego. Jest pomocnikiem ekonoma, bibliotekarzem i pierwszym kantorem opactwa. Interesuje się sakramentologią oraz teologią ascetyczną i mistyczną.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Franz Jalics SJ
26,94 zł
44,90 zł

To właśnie uważność ostatecznie prowadzi do Boga. Kontemplacja jest oglądaniem. W życiu wiecznym nie będziemy o Bogu rozmyślać, ale Go oglądać. Nie będziemy także zajmować się Bogiem w zewnętrznej aktywności, tylko oglądać Go i miłować....

Skomentuj artykuł

Bp Muskus: potrzebujemy kapłanów, którzy nie boją się świata
Komentarze (5)
ZK
~zasmucony katolik
21 listopada 2020, 18:29
Ojciec Swiety Benedykt XVI powiedzial: potrzebujemy biskupow ktorzy moga oprzec sie duchowi czasu.Mozna to posluchac tu, w oryginale: https://www.youtube.com/watch?v=OzMwY9Gyl-8&t=8s , w jezyku polskim tu: https://www.youtube.com/watch?v=xBJceQdYEmg&t=10s. Potrzebujemy ich, sam ksiadz nic nie zrobi majac kardynala bislupa heretyka, jest zobowiazany do posluszenstwa.
TS
~Te Sprawy Wj 20,26
22 listopada 2020, 10:07
hahaha (Śmiech prze ...z) Ryś ... Maaria ... przerwać błędne koło narzekań nakręcających złe emocje nie narzekać okazać więcej wdzięczności bo ludzie odsuwają się od narzekających ... Maria Ryś zbyt długo rosła w cieniu przewrotnego nauczyciela jakim był Stanisław Stefanek ... przewrotny prorok prorockiej miski kościoła łomżyńskiego w jakim IN Nomine ... In Omnibus Christus we wszystkim ... przehandlowany z judaszami przy których przy katedrze łomżyńskiego prezbiterium była odpowiednia formacja duchowa aby ks. judasze doktory profesory habilitowane nie powiesili się na strychu swojej alma mater ... co innego młody kleryk jeszcze bez tej formacji nie odporny na wewnętrzny konflikt wartości jeszcze bez dobrze wykształconej znieczulicy
KM
~Krzysztof M
21 listopada 2020, 17:48
Może na początek trzeba wybić księżom z głowy manichejski sposób postrzegania rzeczywistości? A przy okazji zrezygnować z retoryki oblężonej twierdzy.
AW
~ania waliszko
21 listopada 2020, 16:57
Najpierw to potrzebujemy odważnych biskupów, którzy dadzą przykład kapłanom, a biskupi w Polsce w większości są bojaźliwi (tchórzliwi)!!!
OS
~Ojciec syna i brat córki beneficjentKórestwaWrodzinie
22 listopada 2020, 09:52
ania co ty pleciesz ich postawa nie wynika z tchurzostwa aa z wy racho w ania z kalkulacji skarbników biblijnej jaskini zbójców przy których świątyni formacja duchowa kapłanów stała się formacją nowych judaszy teraz pieją że potrzebują nienawrócenia Szymona Piotra że potrzebują skruchy i płaczu ... dla alternatywy jaką jest Sznur ek zdrajcy ... staraniem którego cierpieniem krzyża pańskiego upokorzono niewinnych (1J5, 16-25) wobec wyznawców KULtury i KULtu Tradycyji poGrobOwców arcy pasterzy feudalnego wyznania wiary idącego procesją za pocztem sztandarowym fałszywych proroków fałszywych arcy kapłanów co matkę mają boską ale diabła mają za ojca swojego śwętego (J 8,44) Kościół w prawdzie nie wytrwał i trwa w patologii staraniem swoich kościelnych fałszywych autorytetów z zaciągu ja na Pawła drógJego (J 14,6) apostoła naRodOwców apostolatu NaRodów a nie Boga Żywego

Skomentuj artykuł

Bp Muskus: potrzebujemy kapłanów, którzy nie boją się świata
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.