Bp Muskus w sanktuarium maryjnym w Jarosławiu: „Ile w nas wysiłku poznawania, ile odwagi błądzenia?”

Fot. jaroslaw.dominikanie.pl (domena publiczna)
KAI / jk

„W jaki sposób pielęgnujemy wiarę, by dojrzewała?” – pytał bp Damian Muskus OFM, który przewodniczył Mszy św. w odpust Wniebowzięcia NMP w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Jarosławiu.

W homilii wygłoszonej podczas Mszy św. na dziedzińcu przed bazyliką ojców dominikanów w Jarosławiu bp Muskus podkreślał, że Maryja na co dzień żyła słowem Bożym, karmiła się nim, umiała nim opisać swoje życie i świat. „To dla nas nieco zawstydzająca lekcja, bo stawia nam pytania o to, jak my dbamy o naszą wiarę, czym ją karmimy?” – pytał. „W jaki sposób pielęgnujemy wiarę, by dojrzewała? Ile w nas wysiłku poznawania, odwagi błądzenia, szukania odpowiedzi, uczciwego pytania o prawdę? A ile łatwych rozwiązań, automatycznych, katechizmowych odpowiedzi, wyuczonych na pamięć? Ile powierzchowności, a ile głębi jest w naszej wierze?” – pytał krakowski biskup pomocniczy. Zachęcał, abyśmy pytali samych siebie, ile uwagi sami przywiązujemy do tego, co pogłębia naszą wiarę w rodzinach, w parafiach, we wspólnotach, na poziomie intelektualnym, ale przede wszystkim jako głębokie doświadczenie dotykające serca i przemieniające nasze życie. „Zapytajmy, czy zależy nam tylko na katechezie w szkole, czy też zależy nam na katechezie w domu, w rodzinie, w środowiskach, w których żyjemy, także w parafii?”.

Biskup podkreślał, że Maryja uczy patrzenia na świat z perspektywy Bożej. W Magnificat nie koncentruje się na sobie, ale na Bogu, który jest „centrum Jej świata”. „Widzi i doświadcza Boga, który preferuje to, co jest pokorne, to, co jest wątłe, to, co jest słabe, zwyczajne i ludzkie” – mówił. „To Bóg, który działa w naszej historii, dokonuje w niej rzeczy niemożliwych, nieosiągalnych ludzkim rozumem, ludzkimi siłami, wchodzi w nasze dzieje wtedy, kiedy upadamy, kiedy wydaje nam się, że nic nie możemy, że nie poradzimy, gdy zmagamy się z kryzysami” – dodał, podkreślając że właśnie w takich sytuacjach zaczynają dziać się wielkie rzeczy.

Dalej zaznaczał, że Boża perspektywa oznacza takie patrzenie na drugiego człowieka, które docenia jego wartość. „To nie jest tak, że w oczach Bożych wartość mają tylko ci, którzy idą przez życie dobrze czyniąc, żyją uczciwie i sprawiedliwie. W oczach Bożych wartość ma także człowiek pogubiony, który nie może odnaleźć drogi życia”. Jak stwierdził, dotyczy to także tych, którzy „czynią wszystko, by Boga wyrzucić ze swojego życia, nie okazują szacunku Jemu i wspólnocie, którą założył Jezus, czyli Kościołowi”.

DEON.PL POLECA

Początki bazyliki Matki Bożej Bolesnej w Jarosławiu wiążą się z wydarzeniami z 1381 r., kiedy grupa pasterzy znalazła figurę Matki Boskiej trzymającej na rękach ciało zmarłego Chrystusa. Pietę pasterze przenieśli do kościoła parafialnego w Jarosławiu. Jednak, jak podaje tradycja, w nocy, ku zdumieniu wszystkich, figura powróciła na miejsce, skąd ją zabrano. Miejsce to nazwano „wzgórzem pobożności” i zbudowano tam drewnianą kapliczkę, w której umieszczono Pietę. Od razu rozpoczął się żywy kult, a pielgrzymi zaczęli doświadczać wielu cudów. Wśród pierwszych pątników w 1387 roku była królowa Jadwiga. Od 1777 r. miejscem tym opiekują się dominikanie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bp Muskus w sanktuarium maryjnym w Jarosławiu: „Ile w nas wysiłku poznawania, ile odwagi błądzenia?”
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.