Bp Muskus: wspólnoty zakonne pełnią misję prorocką w świecie

Bp Muskus: wspólnoty zakonne pełnią misję prorocką w świecie
(fot. Maskacjusz TV / youtube.com)
KAI / sz

Ewangeliczny radykalizm, pokora i budzenie ludzkich sumień to według bp. Damiana Muskusa OFM kryteria autentyczności prorockiej misji, jaką we współczesnym świecie pełnią osoby konsekrowane i wspólnoty zakonne. Hierarcha mówił o tym w Radomiu podczas Mszy św. z okazji jubileuszu 550-lecia przybycia do tego miasta pierwszych bernardynów.

 

Główne uroczystości związane z jubileuszem odbywają się w radomskim kościele bernardynów pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Mszy św. przewodniczył franciszkański biskup Damian Muskus. W homilii nawiązał do obchodzonego dziś święta Narodzenia św. Jana Chrzciciela.

Podkreślał, że był on autentycznym prorokiem, który swoim radykalnym życiem nawoływał do nawrócenia i gotowości na przyjście Pana.

Bp Muskus wymienił kryteria świadczące o autentyczności pełnionej misji prorockiej: gotowość oddania życia za głoszoną prawdę, pokorę i budzenie sumień. Taką misję, według niego, pełnią we współczesnym świecie osoby konsekrowane i wspólnoty zakonne.

"Ich zadaniem jest budzenie świata z letargu wywołanego zapomnieniem o Bogu, niesienie Dobrej Nowiny przede wszystkim świadectwem życia oddanego na wyłączność Jezusowi i czynami miłości. Prorocką misją zakonów w świecie jest przygotowywanie Panu drogi do tych, którzy oddalili się od Niego" - mówił hierarcha. Dodał, że mężczyźni i kobiety żyjący radami ewangelicznymi są dla świata "znakiem nadziei, że Bóg zawsze daje nam kolejną szansę i posyła ludzi wzywających do nawrócenia".

Wskazał ponadto, że wspólnoty zakonne są w lokalnych społecznościach jak ewangeliczne miasto położone na górze, które nie może ukryć i jest ze wszystkich stron widoczne. "Takie miejsca mają promieniować i przyciągać entuzjazmem wiary, otwarciem na nowe wyzwania, zaangażowaniem i wolą budowania mostów w świecie, który jest dziś tak bardzo podzielony. Takie miasta na górze mają być miejscami gościnnymi dla przybyszów, miejscami pokrzepienia i umocnienia dla strudzonych wędrówką" - zaznaczył.

Kaznodzieja podkreślał, że trudno dziś wyobrazić sobie Radom bez wspólnoty ojców bernardynów, która przyczyniła się do duchowego i kulturowego rozwoju miasta. Spośród dzieł pełnionych przez braci mniejszych na rzecz ubogich i potrzebujących wyróżnił m.in. funkcjonującą od 18 lat kuchnię ubogich św. Antoniego, która każdego dnia karmi blisko trzysta osób. Wspomniał także o patriotycznym zaangażowaniu zakonników, którzy płacili wysoką cenę za miłość do ojczyzny. Jak jednak podkreślił, najważniejsze jest to, że "swoim radykalizmem wiary, głoszeniem Słowa i dziełami miłosierdzia bracia budzili i budzą wciąż ospałe serca ludzkie".

Pierwsi bernardyni przybyli do Radomia w 1468 roku z woli króla Kazimierza Jagiellończyka.

Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się od Triduum Wdzięczności w dniach 21-23 czerwca. Odbyła się również konferencja naukowa "Wpisani w dzieje Radomia. 550. rocznica przybycia oo. Bernardynów do Radomia 1468-2018".

Kolejne uroczystości będą 4 i 25 października, 26 listopada oraz 8 grudnia. Msze św. odpustowe ku czci św. Franciszka oraz św. Katarzyny odbędą się 4 października i 26 listopada. Na 25 października zaplanowano koncert inauguracyjny w ramach XXII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej im. Mikołaja z Radomia. 8 grudnia odbędzie się Zawierzenie miasta Radomia Niepokalanej Maryi Pannie oraz Msza św. kończąca obchody jubileuszowe.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bp Muskus: wspólnoty zakonne pełnią misję prorocką w świecie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.