Bp Paul McAleenan apeluje o wspieranie migrantów

Bp Paul McAleenan apeluje o wspieranie migrantów
(fot. unsplash.com)
KAI / jb

Brytyjskie służby migracyjne zwiększyły w ostatnich tygodniach liczbę patroli na wodach kanału La Manche, gdzie w pierwszych dniach września zatrzymano blisko stu nielegalnych imigrantów, w tym małe dzieci.

15 września, w Święto Matki Bożej Bolesnej przedstawiciel angielskiego episkopatu odwiedził organizację charytatywną, która zajmuje się uchodźcami w Dover.

Jak powiedział bp Paul McAleenan, „najbardziej budujące było spotkanie z tymi, którzy, podobnie jak nasza Błogosławiona Pani, połączyli swój los z losami uchodźców, gotowi ich wspierać, przemawiać w ich imieniu i bronić ich sprawy. Spotkałem tak wielu ludzi, którzy ze wzruszeniem mówili o swojej pracy i zamiarach dalszego rozpowszechniania przesłania, że tak ważne jest, abyśmy wspierali migrantów i uchodźców. Poprzez spotkania z nimi i swoją pracę odkryli prawdę – że są dziećmi Bożymi. Wszyscy jesteśmy braćmi i siostrami w Jezusie i wspieramy ich”.

W krótkiej refleksji, którą opublikował portal konferencji episkopatu Anglii i Walii, bp McAleenan modlił się również za ludzi, którzy w jakikolwiek sposób związani są z problemem migracji, aby tworzyli „system, w którym nikt nie musi ryzykować życia w poszukiwaniu bezpieczeństwa i wolności”. Duszpasterz migrantów modlił się więc za wolontariuszy, którzy pracują z uchodźcami i na rzecz uchodźców w regionie Dover i północnej Francji; i za tych, którzy bezpośrednio ratują ich życie; za polityków, autorów migracyjnego prawa oraz za influencerów, twórców i liderów opinii. „Tę modlitwę odmawiamy przez Chrystusa, naszego Pana, który wyciągnął rękę do Piotra na Morzu Galilejskim i daje nam wolę czynienia tego samego na wybrzeżu angielskim”, wyjaśnił biskup pomocniczy archidiecezji Westminster.

Od początku roku około 4 tysiące migrantów w pontonach i małych łodziach dotarło na brytyjskie wybrzeże w regionie Kentu. Rekordowa liczba to ponad 200 osób, przybyłych w początkach sierpnia. Wśród uchodźców przeważają młodzi mężczyźni. Rząd w zdecydowanym tonie zapowiedział odsyłanie migrantów, a minister spraw wewnętrznych zaproponował wdrożenie patroli Kanału La Manche przez wojska Royal Navy.

DEON.PL POLECA

W 2019 roku 677 tysięcy ludzi migrowało do Anglii, z czego 49 tysięcy wystąpiło o azyl.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Wojciech Werhun SJ

Wejdź w fascynujący świat modlitwy. Daj się prowadzić wyobraźni. Spotkaj Boga i wróć z Nim do swojej codzienności

Książka W głąb i z powrotem to pełen przygód program rozwoju duchowego, który pomoże ci spotkać Boga...

Skomentuj artykuł

Bp Paul McAleenan apeluje o wspieranie migrantów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.