Bp Pindel do polityków: wierność sumieniu jest najważniejsza w życiu

Bp Pindel do polityków: wierność sumieniu jest najważniejsza w życiu
(fot. Adam Sobel / youtube.com)
KAI / ml

"Wierność sumieniu to najważniejsza sprawa w naszym życiu" - przypomniał samorządowcom i parlamentarzystom z Podbeskidzia bp Roman Pindel.

Ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej przewodniczył 8 stycznia w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej Eucharystii z udziałem przedstawicieli władz różnych szczebli, wśród których była m.in. wicepremier Beata Szydło. Po liturgii wszyscy uczestniczyli w spotkaniu opłatkowym w gmachu kurii diecezjalnej.

Bp Pindel zwrócił uwagę w swej homilii na znaczenie sumienia w konkretnych wyborach, które mają przełożenie na kształt życia społecznego i politycznego. "Sprawa sumienia jest poważna: kogo wybrać, jaką partię, czy wybierać takiego, który ma wspaniały program, ale prowadzi się niemoralnie, tłumacząc się, że przynajmniej program ma dobry? Czy wybierać człowieka, który jest uczciwy i zaangażowany, tylko nie należy do ulubionej partii?" - zastanawiał się kaznodzieja.

"Wierność sumieniu to właściwie sprawa najważniejsza w naszym życiu. Każdego człowieka. Nie tylko takiego, który jest powołany pełnić służbę publiczną. To jest sprawa ważna, bo decyduje o naszej godności i zbawieniu" - podkreślił, odwołując się do konstytucji duszpasterskiej o Kościele w świecie współczesnym, ogłoszonej przez papieża Pawła VI w grudniu 1965 roku. Przywołał obecną w dokumencie soborowym definicję sumienia, gdy "w głębi sumienia człowiek odkrywa prawo, którego sam sobie nie nakłada, lecz któremu winien być posłuszny".

"Co jest bardzo ważne, posłuszeństwo wobec prawa stanowi o godności człowieka. Nie to, jakiej rasy jest, ile posiada na koncie, ale to, czy słucha sumienia. To pokazuje, że jest godny siebie, że jest człowiekiem. Nieważne, jaką religię wyznaje, jaka jest jego wiara, ale jak bardzo jest posłuszny swemu sumieniu" - wyjaśnił. Zaznaczył, że soborowa konstytucja wzywa też, by każde prawo państwowe nie zmuszało do działania wbrew temu, co mówi sumienie człowieka.

DEON.PL POLECA

"To z tego bierze się nasze wołanie o klauzulę sumienia" - dodał i przypomniał, że na Kaplicówce w Skoczowie, w pierwszych latach nowego ustroju ojczyzny, Jan Paweł II wypowiedział do Polaków jedne z najważniejszych słów o sumieniu.

"Nieraz sumienie domaga się męstwa, a nawet heroizmu, zwłaszcza gdy ustawy uchwalane przez partię są sprzeczne z sumieniem. Są szkodliwe i krzywdzące, a obowiązuje dyscyplina partyjna" - zauważył biskup. Przypomniał w tym kontekście historię kanclerza Anglii Tomasza Morusa, który poniósł śmierć za wierność swemu sumieniu.

Biskup wyraził przekonanie, że uczestnicy poniedziałkowej liturgii to ludzie, którzy chcą żyć uczciwie i "szukają wspólników do tego, by razem postępować według sumienia i według tego, co rozeznajemy jako właściwe, co jest wolą Bożą". Przywołał też postać "Żelaznej Damy" premier Margaret Thatcher, która czerpała inspirację do swych działań z mądrości Kościoła.

"W Kościele mamy szukać czegoś, co jest oparciem dla nas, bez względu na to kimkolwiek się jest: czy chcę być dobrą sprzątaczką, dobrym wójtem lub ministrem. Mamy szukać oparcia do tego, byśmy wykonywali dzieła, które sprawią, że królestwo Boże będzie bliżej nas" - podkreślił i zaapelował, by troszczyć się o sumienie i wsłuchiwać się w jego głos podczas podejmowania konkretnych decyzji.

W modlitwie i spotkaniu brali udział m.in.: przedstawiciele rządu, posłowie i senatorowie z regionu, prezydenci, burmistrzowie, starostowie kilku powiatów Śląska i Małopolski, radni, wójtowie i sołtysi z terenu całej diecezji.

Wicepremier Beata Szydło w imieniu grupy reprezentującej diecezjalne duszpasterstwo samorządowców i parlamentarzystów złożyła życzenia świąteczne i podziękowała biskupowi za ważne słowa o sumieniu, które są, jak zauważyła, cenną wskazówką w powołaniu zaangażowanych w działalność publiczną.

"Musimy przede wszystkim pamiętać, że jest to służba. To oznacza, że mamy być pełni pokory i przekonania, iż jesteśmy po to, by na rzecz drugiego człowieka działać. Po to jesteśmy. Naszym obowiązkiem jest czynienie dobra - dla naszej ojczyzny i dla naszych rodaków" - podkreśliła wicepremier.

Prezydent Bielska-Białej Jacek Krywult podczas spotkania odczytał fragment Ewangelii o narodzeniu Jezusa w Betlejem. Duszpasterz samorządowców i parlamentarzystów ks. Marek Studenski zachęcił do kolejnych spotkań w ramach tej grupy.

Duszpasterstwo diecezji bielsko-żywieckiej proponuje parlamentarzystom i samorządowcom rodzaj formacji oraz pragnie nieść wsparcie duchowe osobom pełniącym istotne funkcje społeczne. Jednym z najważniejszych zadań tej grupy jest integracja osób zaangażowanych w moderowanie życia społecznego z Kościołem lokalnym.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Bp Pindel do polityków: wierność sumieniu jest najważniejsza w życiu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.