Bp Piotr Jarecki: wielu polityków nie powinno zajmować się polityką

Bp Piotr Jarecki: wielu polityków nie powinno zajmować się polityką
(fot. Dominikanie Służew / YouTube.com)
2 lata temu
"Rzeczpospolita" / ml

"Przecież to, co prezentują partie polityczne i niektórzy politycy - nawet ci wierzący, chodzący do kościoła - to jest zaprzeczenie nauki Kościoła na temat polityki" - mówi biskup Piotr Jarecki.

Z biskupem Piotrem Jareckim na łamach "Rzeczpospolitej" rozmawiał Tomasz Krzyżak.

Hierarcha mówił między innymi o najnowszym dokumencie episkopatu "O ład społeczny dla wspólnego dobra". Zdaniem Tomasza Krzyżaka, dokument powinien wybrzmieć o wiele bardziej, niż dzieje się to do tej pory. Od jego publikacji minęło bowiem kilka dni. "Ale przecież w liście padają mocne sformułowania. Jest apel o dialog i nawrócenie. Reakcja nie powinna być natychmiastowa?" - pyta dziennikarz.

Zdaniem biskupa Jareckiego sam dokument nie zawiera mocnych apeli. "Nie jest to na pewno bardzo zdecydowany, mocny, ostry głos biskupów" - powiedział. Dodał, że "gdyby ode mnie zależało, przywołałbym bardziej zdecydowanie naukę Kościoła dotyczącą kwestii funkcjonowania instytucji państwa w demokratycznym społeczeństwie".

Odwaga biskupa >>

Jak zauważył biskup Jarecki, nauka społeczna Kościoła przestrzega przed wykorzystywaniem polityki przez Kościół do uprawiania misji ewangelizacyjnej: "Jest to tylko jedna strona medalu. Tą drugą - nawet ciemniejszą, smutniejszą stroną - jest włączanie polityki w misję ewangelizacyjną, czyli misję zbawczą, jaką prowadzi Kościół. Chęć posługiwania się polityką i politykami w tej misji. Przed tym także nauka społeczna Kościoła przestrzega".

Biskup krytycznie odniósł się także do zachowania partii politycznych w Polsce i niektórych polityków: "Przecież to, co prezentują partie polityczne i niektórzy politycy - nawet ci wierzący, chodzący do kościoła - to jest zaprzeczenie nauki Kościoła na temat polityki". Dodał, że odnosi się w ten sposób do każdej partii.

Co zdaniem biskupa Jareckiego jest największym zagrożeniem dla demokracji? "Pogoń za władzą dla władzy, a co za tym często się kryje - pogoń za posiadaniem. Tragedia. To właśnie rani demokrację. Proszę zobaczyć, co zrobiliśmy z trójpodziałem władzy w Polsce" - powiedział w rozmowie.

Krzyżak zapytał biskupa o jego słowa sprzed kilku lat, kiedy "przy okazji sporu o Trybunał Konstytucyjny - wiele osób zastanawiało się, dlaczego Kościół milczy. Ksiądz w jednym z tekstów napisał, że to «roztropne milczenie»".

"Nie odnajduję siebie w tym określeniu. Dziś na pewno bym tak nie napisał. (…) Nie sądzę, bym zmienił pogląd w tej kwestii, choć człowiek z wiekiem się zmienia (śmiech). Wydaje mi się, że to «roztropne milczenie» może prowadzić do zaniku wymiaru prorockiego w Kościele i dzisiaj jest to problem" - powiedział hierarcha. Jego zdaniem biskupi w Polsce w sprawach politycznych w ostatnim czasie nie milczeli, ale "za rzadko zabieraliśmy merytorycznie głos".

Bp Jarecki podkreślił także, że zajmowanie się polityką wymaga profesjonalizmu i odpowiedniej osobowości: "W Polsce wielu ludzi - nawet ci, którzy są na szczytach zaangażowania politycznego - nie powinno się polityką zajmować właśnie ze względu na brak cech osobowościowych".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Grzegorz Strzelczyk
17,43 zł
24,90 zł

Ze wszystkich miłości ta jest chyba najtrudniejsza

Kościół jest jak potężne drzewo, w którego koronie każdy może się schronić i posilić. Tam, gdzie owoce, są jednak i czarne ptaszyska, zawzięcie wydziobujące to, co próbuje wyrosnąć....

Skomentuj artykuł

Bp Piotr Jarecki: wielu polityków nie powinno zajmować się polityką
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.