Bp Popowicz o tematach VI Soboru Patriarszego

(fot. Mnikh&Ipatiy Vashchyshyn, OSBM / wikimedia commons)
KAI / kw

Ożywienie życia parafialnego to najważniejsza kwestia, którą delegaci z Polski przedstawią podczas rozpoczynającego się dziś w Iwanofrankowsku VI sesji Soboru Patriarszego Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.

- Trzeba przełamać stereotyp, trzeba pomóc ludziom, żeby odczuli, że parafia to jest ich dom, to jest ich wspólnota - mówi KAI bp Eugeniusz Popowicz, greckokatolicki biskup pomocniczy archidiecezji przemysko-warszawskiej.

W zgromadzeniu weźmie udział ok. 250 delegatów z 57 krajów. Z Polski, oprócz biskupów, wyjechało 10 delegatów. Są to księża, siostry zakonne i osoby świeckie. Temat Soboru brzmi: "Żywa parafia - miejsce spotkania z żywym Chrystusem".

Odbywający się przed rokiem w Przemyślu Sobór Kościoła Greckokatolickiego w Polsce był przygotowaniem do rozpoczynającego się dziś VI sesji Soboru Patriarszego w Iwanofrankowsku. - Dopiero decyzje podjęte podczas tego Soboru będą wprowadzane w życie - wyjaśnia bp Eugeniusz Popowicz.

Najważniejszą sprawą, którą przedstawią delegaci z Polski, jest kwestia ożywienia życia parafialnego.

- Wspólnoty mają być prawdziwymi wspólnotami. Bo w tej chwili mamy wrażenie, że parafia to jest instytucja. Jest urzędnik, czyli proboszcz, jest grupa interesantów, którzy przychodzą, załatwiają swoje sprawy i wychodzą. Tak na ogół jest to odbierane. Trzeba ten stereotyp przełamać, trzeba pomóc ludziom, żeby odczuli, że parafia to jest ich dom, to jest ich wspólnota - mówi bp Popowicz.

Hierarcha wskazuje tu na potrzebę nie tylko powoływania rad parafialnych, ale również ich harmonijnej pracy, aby "wierni widzieli, że parafia to jest ich wspólne dobro".

Delegaci z Polski zaakcentują też konieczność autentycznego głoszenia Słowa Bożego.

- Kapłan ma być autentycznym świadkiem Pana Boga, bo jeżeli jest rozbieżność między tym, co głosi, a tym, co robi, to wiadomo, że nie ma przekazu wiary - zaznacza bp Popowicz. Wyjaśnia, że istotną kwestią jest dobre przygotowanie homilii oraz organizowanie katechez dla dorosłych w parafii.

Ważną sprawą jest zaangażowanie w życie parafii poprzez liturgię. - Musimy mieć świadomość, że świątynia jest miejscem spotkania i zjednoczenia z Bogiem. Należy położyć akcent na przygotowanie liturgii i śpiew - mówi biskup pomocniczy archidiecezji przemysko-warszawskiej.

Kolejnym zadaniem jest służba innym. - Musimy pamiętać, że Chrystus mieszka w każdym człowieku, przede wszystkim w tych najbardziej biednych, opuszczonych, pokrzywdzonych - wskazuje hierarcha. Jak zaznacza, nie chodzi tylko o pracę takich instytucji, jak Caritas, ale o to, "abyśmy widzieli w drugim człowieku brata, a na jego twarzy prawdziwe oblicze naszego Zbawiciela".

Bp Popowicz mówi także, że bardzo istotnym zagadnieniem jest misyjność Kościoła i to, aby "nie zamykał się w swoim własnym getcie". - Musimy z radością wychodzić do innych i głosić im wiarę, którą nosimy w sercu - podkreśla.

W opinii biskupa Popowicza, Sobór będzie okazją do zweryfikowania tych postulatów, wymiany wniosków, ale na pewno będzie to czas wielkiej zadumy i refleksji. Dodaje, że ubiegłoroczny Sobór w Polsce przyniósł wymierne korzyści duchowe: wierni są bardziej zaangażowani, a kapłani bardziej otwarci.

- Podczas Soboru usłyszymy prawdziwy głos naszego Kościoła, który jest rozsiany po całym świecie - mówi hierarcha z Polski.

VI sesja Soboru Patriarszego Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) będzie się odbywać od 25 do 27 sierpnia w Iwanofrankowsku na Ukrainie. Przewodniczył jej będzie patriarcha tego Kościoła abp Światosław Szewczuk.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bp Popowicz o tematach VI Soboru Patriarszego
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.