Bp Rafał Markowski: To jest ból, że nie możemy razem przeżywać Eucharystii

Bp Rafał Markowski: To jest ból, że nie możemy razem przeżywać Eucharystii
(fot. Wojciech Łączyński / archwwa.pl)
1 rok temu
KAI / sz

Msza Wieczerzy Pańskiej pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie rozpoczęła wieczorem w Wielki Czwartek 9 kwietnia obchody Triduum Paschalnego w Archidiecezji Warszawskiej. To jest ból, że nie możemy razem, fizycznie przeżywać Eucharystii - mówił w homilii bp Rafał Markowski. Wiernych uczestniczących w tej liturgii za pośrednictwem transmisji zachęcał do wiary w miłość i moc Chrystusa. - Powierzmy Chrystusowi wszystkie swoje lęki i niepokoje, wszelki lęk o przyszłość - prosił.

Biskup pomocniczy Archidiecezji Warszawskiej skoncentrował homilię wokół słów wypowiadanych podczas każdej Mszy świętej, tuż przed Komunią: "Panie, nie jestem godzien, abyś przyszedł do mnie, ale powiedz tylko słowo a będzie uzdrowiona dusza moja".

"Gdy przystępujemy do Komunii świętej - duchowo i fizycznie łączymy się z Chrystusem Zbawicielem, który napełnia nas swoją miłością i swoją mocą. Kiedy opuszczamy świątynię Chrystus wychodzi w świat - i w nas - dalej kocha, głosi Ewangelię i zbawia" - mówił.

Bp Markowski zwrócił uwagę, że wiara w miłość Chrystusową powinna być łączona z wiarą w Jego moc. Podkreślał, że "tu nie chodzi tylko o miłość, bo miłość bywa bezradna" ale chodzi o miłość, która ma siłę i moc, aby przemieniać, uzdrawiać, nawracać i prowadzić.

Zwrócił też uwagę, że skoro miłość Chrystusa jest miłością nieskończoną to również nieskończoną jest Jego moc, która jest w stanie pokonać wszelkie granice i wszelkie ograniczenia.

Odnosząc się do sytuacji stanu pandemii mówił: "dzisiaj świątynie są puste, drzwi są pozamykane. Nie możemy przeżywać fizycznie, wspólnie Eucharystii Wieczerzy Pańskiej. To jest ból. Jednocześnie przeżywając ją poprzez transmisję, która choć nigdy nie zastąpi wspólnoty wiary zgromadzonej w świątyniach, miejmy świadomość jednego: wypowiadając słowa "Panie nie jestem godzien, abyś przyszedł do mnie..." choć pozbawieni dzisiaj możliwości fizycznej przyjęcia Komunii świętej możemy być pewni, że słowa te niosą miłość i moc Chrystusową.

- Ta moc Chrystusa jest w stanie pokonać wszelkie ograniczenia, wszelkie bariery i wszelkie mury. To jest moc, która może nas dotknąć w każdych okolicznościach i w każdej chwili - przypomniał. Dodał, że jest to "ta miłość i moc, które potrafią przemieniać ludzkie serca, nawracać życie ludzkie i zmieniać wewnętrznie człowieka".

Zachęcał by dziś, korzystając z łączności poprzez transmisję, wypowiadając podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej słowa "Panie nie jestem godzien abyś przyszedł do mnie" powierzyć Chrystusowi wszystkie swoje lęki i niepokoje, wszelki lęk o przyszłość. Warunek jest jeden: byśmy zaufali i w to wierzyli - zaznaczył.

Mszę Wieczerzy Pańskiej w Archikatedrze Warszawskiej wraz z kard. Kazimierzem Nyczem koncelebrowali w Wielki Czwartek biskupi pomocniczy: bp Michał Janocha, bp Piotr Jarecki i bp Rafał Markowski oraz proboszcz parafii archikatedralnej ks. Bogdan Bartołd.

Po Mszy Najświętszy Sakrament został przeniesiony do kaplicy Biczowania.

Jutro transmisja Liturgii Męki Pańskiej z Archikatedry Warszawskiej rozpocznie się o godz. 17.00. Będzie jej przewodniczył bp Piotr Jarecki.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Wojciech Polak, Marek Zając
27,93 zł
39,90 zł

Bez kompromisów i skrępowania. Po ludzku

Czy Kościół powinien mieszać się do polityki? Czy Polska powinna przyjmować uchodźców? W jaki sposób mierzyć się z problemem pedofilii wśród księży? Co Kościół ma do powiedzenia kobietom, które...

Skomentuj artykuł

Bp Rafał Markowski: To jest ból, że nie możemy razem przeżywać Eucharystii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.