Bp Robert Chrząszcz: Realna bliskość Boga wymaga od nas jednej rzeczy

Bp Robert Chrząszcz: Realna bliskość Boga wymaga od nas jednej rzeczy
Bp Robert Chrząszcz. Źródło: Wyższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Krakowskiej / Facebook
KAI / mł

Przyjście Jezusa jest jak efekt motyla, a małe rzeczy mogą być początkiem wielkich zmian – mówił bp Robert Chrząszcz do młodzieży z Ruchu Światło-Życie w czasie rorat w kościele św. Marka w Krakowie.

W czasie homilii bp Robert Chrząszcz mówił o tym, jak w życiu konkretnego człowieka ujawnia się Boża bliskość.

– Bóg chce przybyć do nas. Chce być blisko nas. Ale czy w nas samych jest to pragnienie bliskości? – pytał  biskup. Nie ukrywał też, że realna otwartość na spotkanie z Bogiem wymaga wiele wyrzeczeń ze strony człowieka. - Czy pozwalamy, aby ta relacja nie była na poziomie zależności i strachu, ale na miłości i otwartości? – mówił krakowski biskup. 

– W czasie, w jakim żyjemy, musimy odnaleźć przestrzeń dla Boga. Bóg chce, żeby ta relacja nabrała takiego sensu, że kiedy wychodzę z jednej Mszy św., to nie mogę się doczekać kolejnej, bo ciągle czuję bliskość, która mnie wypełnia, ubogaca i ożywia, która wszystkie inne działania podporządkowuje sobie, która wzywa mnie także do dzielenia – dodał, wskazując na przykład Maryi, która po zwiastowaniu z pośpiechem udała się do Elżbiety. Zauważył, że samo przyjście Jezusa do łona Maryi powoduje wiele ruchu, działania, emocji.

DEON.PL POLECA

Efekt motyla i "efekt Jezusa" 

Biskup zwrócił uwagę na teorię Edwarda Lorenza z 1960 r. – tzw. efekt motyla, która w założeniu dotyczyła zjawisk meteorologicznych. Teoria zakłada, że nawet najmniejsze lokalne zdarzenia mogą wywołać globalne konsekwencje. Obrazowo przedstawia się to tak, że machanie skrzydeł motyla w jednej części świata może wywołać tornado w innej.

– Przyjście Jezusa kwalifikuje się do tej teorii – mówił biskup zaznaczając, że narodziny Jezusa w Betlejem dla ówczesnego świata nie były czymś wyjątkowym, a sprawiły, że po dwóch tysiącach lat w kościele św. Marka w Krakowie młodzież oazowa gromadzi się na roratach. Jak powiedział - małe rzeczy mogą być początkiem wielkich zmian, a poranna Msza św. roratnia może wywołać szereg zmian w jej uczestnikach czy ludziach, którzy żyją obok.

KAI / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomáš Halík

Płomień, który rozświetla mrok

Pandemia, kryzys ekonomiczny, wojny…

Jak wierzyć w kochającego Boga i Jego bliskość, kiedy wokół rozsypuje się świat? Czy Wcielenie naprawdę coś zmienia? Gdzie szukać Bożej obecności?

Bóg jest niewysłowioną tajemnicą, ale...

Skomentuj artykuł

Bp Robert Chrząszcz: Realna bliskość Boga wymaga od nas jednej rzeczy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.