Bp Roman Pindel: bł. ks. Popiełuszko za te słowa oddał życie
"Wziął je od św. Pawła, ale oddał życie za to zdanie, całe życie według niego przeżył, dlatego to rzeczywiście jest jego zdanie. Podsumowuje całe jego życie i śmierć męczeńską".
W kościele pw. Niepokalanego Serca NMP biskup poświęcił także boczny "Ołtarz Solidarności" - wykonany techniką metaloplastyki, z portretem błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki i symbolami narodowymi. Tu także w przyszłości umieszczone zostaną relikwie, które do świątyni wniosła rodzina kapłana męczennika: siostra - Teresa Boguszewska, oraz brat - Józef z żoną Alfredą.
W homilii bp Pindel nawiązał do słów św. Pawła "Zło dobrem zwyciężaj" z Listu do Rzymian. Zwrócił uwagę, że dla wielu hasło jest nierozerwalnie związane z ks. Jerzym Popiełuszką, dlatego ze zdziwieniem nawet dowiadują się o ich rzeczywistym autorstwie. Zaznaczył, że słowa te są mottem życia i śmierci bł. ks. Jerzego.
"Wziął je od św. Pawła, ale oddał życie za to zdanie, całe życie według niego przeżył, dlatego to rzeczywiście jest jego zdanie. Podsumowuje całe jego życie i śmierć męczeńską" - stwierdził hierarcha i wskazał, że szczególnie dziś, gdy "pada tyle niepotrzebnych słów, czasem bardzo obraźliwych, poniżających człowieka, nieraz pełnych złości i nienawiści. szczególnie potrzeba tego zdania, które pozostawił bł. ks. Jerzy Popiełuszko".
W dalszej części homilii, odwołując się do Biblii, biskup ukazał, w jaki sposób Bóg troszczy się o to, by wyprowadzić człowieka z "przepaści, gniewu, nienawiści i chęci odwetu".
Jeden z inicjatorów wprowadzenia do wieprzańskiej świątyni relikwii męczennika członek zarządu Regionu Podbeskidzie NSZZ "Solidarność" Andrzej Biegun przyznał, że związek czuje się spadkobiercą idei Solidarności, tego co w latach 80. głosił ks. Jerzy. "Naszym zadaniem jest także szerzenie kultu tego kapłana. W mojej parafii staram się je realizować na co dzień" - dodał w rozmowie, a proboszcz parafii ks. Jerzy Matura przyznał, że postać kapelana "Solidarności" jest mu szczególnie bliska.
"Przez cały okres seminaryjny czułem bliski związek z ks. Jerzym. Jego losy były ważne nie tylko dla historii ojczyzny, ale miały wpływ na moje kapłaństwo" - wyznał w rozmowie z KAI.
Zdaniem obecnego na uroczystościach przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotra Dudy, kierowany przez niego związek jako jedyny ma wpisany w preambułę statutu wartości chrześcijańskie i naukę społeczną Kościoła. "Solidarność to coś więcej niż związek zawodowy. To słowo, które powinno nas jednoczyć. I przypominać o tym, co stało się 39 lat temu" - dodał związkowiec, podkreślając, że to olbrzymia odpowiedzialność, by realizować w życiu społecznym testament patrona związku, bł. ks. Jerzy Popiełuszko.
Pod koniec liturgii głos zabrał brat ks. Jerzego Popiełuszki, który podzielił się wspomnieniem, jak wspólnie z młodszym bratem wychowywali się i wspólnie bawili podczas pasania krów. "Codziennie chodził służyć do Mszy św. A do kościoła miał 5 km" - wspominał Józef Popiełuszko.
Z kolei przewodniczący "Solidarności" Regionu Podlasie Józef Mozolewski w imieniu białostockiej kurii metropolitalnej przekazał certyfikat autentyczności relikwii i wyjaśnił, w jaki sposób doczesne szczątki męczennika znalazły się w Białymstoku. Przypomniał, że Jan Szrzedziński, wówczas lekarz Zakładu Medycyny Sądowej w Białymstoku widział i badał w prosektorium umęczone ciało ks. Popiełuszki. Pobrał wówczas cząstki jego krwi i organów wewnętrznych, a następnie zabezpieczył. Zadbał o przechowanie ich w ścianie budowanego wówczas domu zakonnego Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny. Tam przetrwały do beatyfikacji męczennika.
W uroczystości środowej wzięli udział liczni mieszkańcy Żywiecczyzny oraz poczty sztandarowe NSZZ "Solidarność". Obecni byli przedstawiciele rządu, kancelarii prezydenta RP, europosłowie, samorządowcy różnego szczebla.
Ks. Jerzy Popiełuszko urodził się w 1947 r. w wiosce Okopy na Białostocczyźnie, był kapelanem związanym z "Solidarnością" i robotnikami. Podczas Mszy św. za Ojczyznę sprawowanych w kościele św. Stanisława Kostki na stołecznym Żoliborzu występował w obronie podstawowych praw człowieka i narodu. Równocześnie - zgodnie ze sformułowaną przez św. Pawła zasadą "zło dobrem zwyciężaj" - przestrzegał przed nienawiścią do funkcjonariuszy systemu.
19 października 1984 r. został porwany przez oficerów Służby Bezpieczeństwa z IV Departamentu MSW. Po brutalnym pobiciu oprawcy wrzucili związanego księdza do Wisły z tamy koło Włocławka.
Ks. Jerzy Popiełuszko został beatyfikowany 6 czerwca 2010 r. podczas Mszy św. na Placu Piłsudskiego w Warszawie. Obecnie trwa jego proces kanonizacyjny.
Skomentuj artykuł