Bp Roman Pindel: bł. ks. Popiełuszko za te słowa oddał życie

Bp Roman Pindel: bł. ks. Popiełuszko za te słowa oddał życie
(fot. Adam Sobel / youtube.com)
KAI / ml

"Wziął je od św. Pawła, ale oddał życie za to zdanie, całe życie według niego przeżył, dlatego to rzeczywiście jest jego zdanie. Podsumowuje całe jego życie i śmierć męczeńską".

Przywiezione z Białegostoku relikwie z krwi bł. ks. Jerzego Popiełuszki zostały 1 maja uroczyście wprowadzone do parafii w Wieprzu na Żywiecczyźnie. Aktu instalacji doczesnych szczątków kapelana "Solidarności" w beskidzkiej świątyni dokonał biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel. "Słowa «Zło dobrem zwyciężaj» wziął od św. Pawła, ale oddał życie za to zdanie, całe życie według niego przeżył, dlatego to rzeczywiście jest jego zdanie" - mówił o bł. ks. Jerzym ordynariusz.

W kościele pw. Niepokalanego Serca NMP biskup poświęcił także boczny "Ołtarz Solidarności" - wykonany techniką metaloplastyki, z portretem błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki i symbolami narodowymi. Tu także w przyszłości umieszczone zostaną relikwie, które do świątyni wniosła rodzina kapłana męczennika: siostra - Teresa Boguszewska, oraz brat - Józef z żoną Alfredą.

W homilii bp Pindel nawiązał do słów św. Pawła "Zło dobrem zwyciężaj" z Listu do Rzymian. Zwrócił uwagę, że dla wielu hasło jest nierozerwalnie związane z ks. Jerzym Popiełuszką, dlatego ze zdziwieniem nawet dowiadują się o ich rzeczywistym autorstwie. Zaznaczył, że słowa te są mottem życia i śmierci bł. ks. Jerzego.

"Wziął je od św. Pawła, ale oddał życie za to zdanie, całe życie według niego przeżył, dlatego to rzeczywiście jest jego zdanie. Podsumowuje całe jego życie i śmierć męczeńską" - stwierdził hierarcha i wskazał, że szczególnie dziś, gdy "pada tyle niepotrzebnych słów, czasem bardzo obraźliwych, poniżających człowieka, nieraz pełnych złości i nienawiści. szczególnie potrzeba tego zdania, które pozostawił bł. ks. Jerzy Popiełuszko".

W dalszej części homilii, odwołując się do Biblii, biskup ukazał, w jaki sposób Bóg troszczy się o to, by wyprowadzić człowieka z "przepaści, gniewu, nienawiści i chęci odwetu".

DEON.PL POLECA

Jeden z inicjatorów wprowadzenia do wieprzańskiej świątyni relikwii męczennika członek zarządu Regionu Podbeskidzie NSZZ "Solidarność" Andrzej Biegun przyznał, że związek czuje się spadkobiercą idei Solidarności, tego co w latach 80. głosił ks. Jerzy. "Naszym zadaniem jest także szerzenie kultu tego kapłana. W mojej parafii staram się je realizować na co dzień" - dodał w rozmowie, a proboszcz parafii ks. Jerzy Matura przyznał, że postać kapelana "Solidarności" jest mu szczególnie bliska.

"Przez cały okres seminaryjny czułem bliski związek z ks. Jerzym. Jego losy były ważne nie tylko dla historii ojczyzny, ale miały wpływ na moje kapłaństwo" - wyznał w rozmowie z KAI.

Zdaniem obecnego na uroczystościach przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotra Dudy, kierowany przez niego związek jako jedyny ma wpisany w preambułę statutu wartości chrześcijańskie i naukę społeczną Kościoła. "Solidarność to coś więcej niż związek zawodowy. To słowo, które powinno nas jednoczyć. I przypominać o tym, co stało się 39 lat temu" - dodał związkowiec, podkreślając, że to olbrzymia odpowiedzialność, by realizować w życiu społecznym testament patrona związku, bł. ks. Jerzy Popiełuszko.

Pod koniec liturgii głos zabrał brat ks. Jerzego Popiełuszki, który podzielił się wspomnieniem, jak wspólnie z młodszym bratem wychowywali się i wspólnie bawili podczas pasania krów. "Codziennie chodził służyć do Mszy św. A do kościoła miał 5 km" - wspominał Józef Popiełuszko.

Z kolei przewodniczący "Solidarności" Regionu Podlasie Józef Mozolewski w imieniu białostockiej kurii metropolitalnej przekazał certyfikat autentyczności relikwii i wyjaśnił, w jaki sposób doczesne szczątki męczennika znalazły się w Białymstoku. Przypomniał, że Jan Szrzedziński, wówczas lekarz Zakładu Medycyny Sądowej w Białymstoku widział i badał w prosektorium umęczone ciało ks. Popiełuszki. Pobrał wówczas cząstki jego krwi i organów wewnętrznych, a następnie zabezpieczył. Zadbał o przechowanie ich w ścianie budowanego wówczas domu zakonnego Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny. Tam przetrwały do beatyfikacji męczennika.

W uroczystości środowej wzięli udział liczni mieszkańcy Żywiecczyzny oraz poczty sztandarowe NSZZ "Solidarność". Obecni byli przedstawiciele rządu, kancelarii prezydenta RP, europosłowie, samorządowcy różnego szczebla.

Ks. Jerzy Popiełuszko urodził się w 1947 r. w wiosce Okopy na Białostocczyźnie, był kapelanem związanym z "Solidarnością" i robotnikami. Podczas Mszy św. za Ojczyznę sprawowanych w kościele św. Stanisława Kostki na stołecznym Żoliborzu występował w obronie podstawowych praw człowieka i narodu. Równocześnie - zgodnie ze sformułowaną przez św. Pawła zasadą "zło dobrem zwyciężaj" - przestrzegał przed nienawiścią do funkcjonariuszy systemu.

19 października 1984 r. został porwany przez oficerów Służby Bezpieczeństwa z IV Departamentu MSW. Po brutalnym pobiciu oprawcy wrzucili związanego księdza do Wisły z tamy koło Włocławka.

Ks. Jerzy Popiełuszko został beatyfikowany 6 czerwca 2010 r. podczas Mszy św. na Placu Piłsudskiego w Warszawie. Obecnie trwa jego proces kanonizacyjny.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bp Roman Pindel: bł. ks. Popiełuszko za te słowa oddał życie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.