Bp Romuald Kamiński na Światowy Dzień Chorego: nie można zbyć osoby będącej w potrzebie

(fot. youtube.com)
KAI / jb

Pandemia uświadomiła jak ważne jest wsparcie duchowe pacjenta – powiedziała prezes Polskiego Towarzystwa Opieki Duchowej w Medycynie. Prof. Małgorzata Krajnik była jedną z prelegentek podczas konferencji prasowej przed XXIX Dniem Chorego, która odbyła się dziś w trybie online.

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ przypomniał, że hasło tegorocznego Orędzia na Światowy Dzień Chorego brzmi: „Jeden jest wasz Nauczyciel, a wy wszyscy braćmi jesteście (Mt 23, 8). Relacja zaufania u podstaw opieki nad chorymi”.

Mówiąc o zaufaniu w perspektywie leczenia szpitalnego bp Romuald Kamiński zauważył, że przez pandemię wszystkie wypracowane schematy działań uległy nagłej zmianie. Sytuacja jest trudna dla personelu medycznego, ale i dla pacjentów. Osoba potrzebująca pomocy lekarskiej musi obdarzyć zaufaniem lekarzy, ponieważ sprzyja to owocnemu leczeniu - powiedział przewodniczący Zespołu ds. Duszpasterstwa Służb Zdrowia.

Biskup zaakcentował, że w budowaniu relacji opartej na zaufaniu potrzebna jest realna bliskość, zarówno fizyczna jak i psychiczna. Kolejną istotną kwestią jest poświęcenie czasu choremu.

DEON.PL POLECA

- Nie można zbyć osoby będącej w potrzebie. Pacjent musi być przekonany, że jestem przy nim cały, bez ograniczeń czasowych. To buduje wieź zaufania i sprawia, że osoba w potrzebie ma zupełnie inne nastawienie do wszystkich działań m.in. lekarskich. Inaczej też przyjmuje obciążenia choroby – posumował.

Prof. dr hab. n. med. Małgorzata Krajnik przypomniała, że w swoim orędziu papież Franciszek nazywa bliskość „cennym balsamem, który daje wsparcie i pocieszenie tym, którzy cierpią w chorobie”. Prezes Polskiego Towarzystwa Opieki Duchowej w Medycynie opowiedziała o akcji „Bądź przy mnie” zorganizowanej m.in. przez Towarzystwo Opieki Duchowej w Medycynie. Celem akcji jest propagowanie bliskości chorych na covid z rodziną, zapewnienie im pocieszenia, czy ostatniego pożegnania.

Obecnie 120 szpitali zgłosiło się do udziału w projekcie, który zakłada udostępnienie specjalnych telefonów komórkowych z których chorzy mogą korzystać bez ograniczeń.

- Myślę, że w pewnym sensie to miał na myśli papież Franciszek, mówiąc, że bliskość nie musi być doświadczeniem przeżywanym osobiście, ale i w formie wspólnotowej – oceniła prof. Krajnik. Poinformowała, że Polskie Towarzystwo Opieki Duchowej w Medycynie zadbało również o zniesie barier dla kapelanów szpitalnych, a także o środki ochrony osobistej dla nich. Przygotowało też materiały dydaktyczne dla księży posługujących w szpitalach oraz specjalne webinaria.

- Chcemy uświadomić jak ważną rolę pełnią kapelani, w tym co papież nazywa 'podejściem całościowym do pacjenta' – wyjaśniła. - Pandemia uświadomiła jak ważne jest wsparcie duchowe pacjenta – zaakcentowała profesor.

Dyrektor Mazowieckiego Narodowego Funduszu Zdrowia Zbigniew Terek opowiedział o tym jak na poszczególnych etapach rozwoju epidemii wyglądała sytuacja służby zdrowia oraz jakie środki bezpieczeństwa zostały wdrożone. Podkreślił, że działań systemowych było całe mnóstwo. Przypomniał, że podstawowym problemem były braki kadrowe. By przezwyciężyć te trudności w pomoc zaangażowano sporą część wojsk obrony terytorialnej i strażaków, którzy pracują przy opiece nad chorymi. Dodał, że istotnym elementem była też likwidacja barier biurokratycznych. W ocenie prelegenta, obecnie bardzo ważna jest praca nad narodowym programem szczepień.

Uroczysta Msza św. w intencji chorych zostanie odprawiona 11 lutego o godz. 11.00 w auli Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA przy ul Wołoskiej 137 w Warszawie. Obecnie jest to szpital jednoimienny, dlatego uczestnictwo możliwe będzie tylko online. Mszy świętej przewodniczyć będzie abp Salvatore Pennacchio – nuncjusz apostolski w Polsce, homilię wygłosi kard. Kazimierz Nycz.

Eucharystię w intencji chorych w katedrze katowickiej o godzinie 12:00 odprawi abp Wiktor Skworc.

Od 1993 r. Kościół katolicki 11 lutego obchodzi Światowy Dzień Chorego. Jest to kolejna – obok wielu innych ważnych pomysłów duszpasterskich – niezwykle cenna inicjatywa Jana Pawła II, będąca odzewem na zgłaszane od wielu lat z różnych stron prośby i postulaty, aby przynajmniej jeden dzień w roku poświęcić w sposób szczególny tym, którzy fizycznie i duchowo nie mogą w pełni korzystać z życia i oczekują naszej pomocy i wsparcia oraz ich opiekunom. W odpowiedzi na te głosy Ojciec Święty ustanowił w liście z 13 maja 1992 r. Światowy Dzień Chorego. W tym roku będzie on obchodzony już po raz 29.

Źródło: KAI / jb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bp Romuald Kamiński na Światowy Dzień Chorego: nie można zbyć osoby będącej w potrzebie
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.