Bp Samiec: aby zrozumieć innych, potrzebny jest wysiłek i otwartość

Bp Samiec: aby zrozumieć innych, potrzebny jest wysiłek i otwartość
1 rok temu
KAI / jb

Kościoły i chrześcijanie muszą wsłuchiwać się w głos Ducha Świętego i odrzucić szum naszych przyzwyczajeń z bagażem przekonań - powiedział bp Jerzy Samiec.

Zwierzchnik polskich luteranów wygłosił kazanie podczas nabożeństwa ekumenicznego w lubelskiej archikatedrze. Wspólnej modlitwie przewodniczył abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski.

Witając zgromadzonych, abp Budzik zauważył, że każde tego typu spotkanie jest krokiem ku jedności.

- Chrystus uczynił miłość znakiem rozpoznawczym swoich uczniów, a w wieczerniku prosił Ojca, abyśmy pozostali jedno – powiedział metropolita lubelski.

W swoim kazaniu bp Samiec mówił o ryzyku, jakie musi ponieść każdy, kto podejmuje dialog ekumeniczny.

– Wśród swoich czujemy się bezpiecznie. Czasami wydaje nam się, że język i pojęcia, których używamy na co dzień są jedynymi właściwymi. Aby zrozumieć innych, potrzebny jest wysiłek i otwartość na drugiego człowieka. Musimy zrozumieć, że nikt bez bliźniego nie jest w stanie poznać prawdy o sobie – mówił.

Przywołując postać ks. prof. Józefa Tischnera, zauważył, że pierwszym warunkiem dialogu jest porzucenie bezpiecznej pozycji „schronienia”.

- Mając te same źródła, doszliśmy do innych wniosków. Bardzo mocno przywiązaliśmy się do swojego ugruntowanego stanowiska. Już od samego początku, od Wniebowstąpienia, uczniowie Jezusa spierali się ze sobą, toczyli debaty ze sobą, także o kwestie dogmatyczne – dodał hierarcha.

Luterański duchowny stwierdził, że jedynym ratunkiem dla podzielonych chrześcijan jest działanie Ducha Świętego.

– On jest przewodnikiem, to On nas koryguje. To On przypomina nam o tym, czego nauczał Jezus. Jedni chrześcijanie uważają, że Duch działa w sposób spektakularny, inni widzą Go w cichym powiewie wiatru. Kościoły i chrześcijanie muszą wsłuchiwać się w ten głos i odrzucić szum naszych przyzwyczajeń z bagażem przekonań – przestrzegł bp Samiec.

Nabożeństwo odbyło się w ramach programu „Lublin Ekumeniczny 2020”. Po wspólnej modlitwie odbyła się debata, której gośćmi byli: była premier i ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej prof. Hanna Suchocka, zwierzchnik polskich luteranów i prezes Polskiej Rady Ekumenicznej bp Jerzy Samiec oraz prezydent Miasta Lublin dr Krzysztof Żuk.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Brat Marek z Taizé, Piotr Żyłka
30,03 zł
42,90 zł

Spotkaj Boga w ciszy i prostocie

Mała, burgundzka wioska. Skromne zabudowania. Cisza. Spokój. Kontemplacja i modlitwa. To właśnie tu, od ponad siedemdziesięciu lat, przyjeżdżają tysiące młodych ludzi. Czego szukają? Co pragną zmienić? Dlaczego, nawet po...

Skomentuj artykuł

Bp Samiec: aby zrozumieć innych, potrzebny jest wysiłek i otwartość
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.