Bp Śmigiel: Maryja jest obok nas i dyskretnie potrafi pomóc człowiekowi

Bp Śmigiel: Maryja jest obok nas i dyskretnie potrafi pomóc człowiekowi
(fot. bp kep / flickr)
KAI / pch

Maryja wskazuje drogę prowadząca do znaku i cudu, ale jednocześnie wiele pracy zostawia człowiekowi - mówił bp Wiesław Śmigiel podczas diecezjalnych obchodów ku czci Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Patronki diecezji toruńskiej.

Diecezjalne obchody patronalnego święta diecezji rozpoczęły się 27 czerwca o godz. 15.00. w sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Po uroczystym wprowadzeniu ikony Matki Bożej do świątyni wierni trwali na modlitwie wypraszając potrzebne łaski dla całej diecezji. O godz. 16.00 rozpoczęła się Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, którą poprowadził kustosz sanktuarium ks. prał. Stanisław Majewski.

Po modlitwie, w której uczestniczył biskup toruński Wiesław Śmigiel wyruszyła procesja do sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy na toruńskich Bielanach. Podczas procesji, której przewodniczył bp Śmigiel modlono się przy czterech ołtarzach zawierzając Matce Bożej wszystkie stany diecezji: duchowieństwo, osoby konsekrowane, władze świeckie, rodziny i małżeństwa, dzieci i młodzież oraz osoby chore i samotne.

Zwieńczeniem obchodów ku czci Patronki diecezji była Msza św. koncelebrowana przez kilkudziesięciu kapłanów. Słowo Boże wygłosił ordynariusz diecezji bp Wiesław Śmigiel.

- Maryja ma wiele pięknych tytułów, ale dziś przychodzimy świadomi, że każdy człowiek w swoim życiu kieruje do Boga prośbę o pomoc - mówił bp Śmigiel. Wołanie o pomoc towarzyszy człowiekowi wszystkich czasów. Biskup podkreślił, że ilekroć człowiek próbował zaradzać problemom po ludzku, budując sojusze i pakty okazywało się, że szybko takie sojusze ulegały rozpadowi, są nietrwałe. Jezus wielokrotnie w Ewangelii podkreślał konieczność zaufania Bożej mocy i miłości.

- Maryja jest obok nas i dyskretnie potrafi pomóc człowiekowi - podkreślał biskup toruński. Jej pomoc polega na wskazywaniu na Jezusa i zachęceniu do słuchania Jego słowa. Zaznaczył, że Maryja w Kanie Galilejskiej podprowadza człowieka do Jezusa, Ona robi bardzo wiele, wskazuje drogę prowadząca do znaku i cudu, ale jednocześnie wiele pracy zostawia człowiekowi.

Nawiązując do sceny ukrzyżowania Jezusa podkreślił, że umiłowany uczeń stojący pod krzyżem to każdy z nas, dlatego zawsze możemy przyjść do Maryi, by jak u Matki szukać pocieszenia, pomocy i opieki. - W historii naszego narodu odkryliśmy to bardzo wcześnie. Naszego narodu nie trzeba było przekonywać, że Maryja jest Matką Nieustającej Pomocy - dodał. Hierarcha zarysował historię Polski naznaczoną obecnością Maryi.

Analizując wymowę ikony Matki Bożej wskazał na Jezusa tulącego się w ramionach Matki. Oto postawa dziecka Bożego: chwycić Maryję za rękę, by pomogła nam przetrwać nasze życiowe burze. Zachęcił wiernych do zawierzania Maryi wszystkich spraw naszej diecezji, a w sposób szczególny prosił o modlitwę w intencji nowych, licznych i świętych powołań kapłańskich. - Dziś stajemy pełni zaufania do Matki Bożej i prosimy, byśmy nieśli Jej obraz braciom i siostrom rozproszonym po całym świecie stając się misjonarzami dobra piękna i radości życia Ewangelią - zakończył bp Śmigiel.

Na zakończenie Mszy św. odmówiono akt zawierzenia diecezji Matce Bożej Nieustającej Pomocy. Po Eucharystii wierni wysłuchali Oratorium maryjnego "Dla mojej Mamy Nieustającej Pomocy" w wykonaniu chóru "Perpetuo Soccorso" działajacego przy parafii św. Józefa w Toruniu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bp Śmigiel: Maryja jest obok nas i dyskretnie potrafi pomóc człowiekowi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.