Bp Śmigiel: Żołnierze Niezłomni padli ofiarą nie tylko wojny, ale także złego słowa

Bp Śmigiel: Żołnierze Niezłomni padli ofiarą nie tylko wojny, ale także złego słowa
(fot. BP KEP)
KAI / ms

- Żołnierze Niezłomni padli ofiarą nie tylko wojny, ale także złego słowa - powiedział bp Wiesław Śmigiel w toruńskiej katedrz podczas Mszy św. w intencji Żołnierzy Wyklętych.

Niedzielna Msza św. wpisywała się w toruńskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, którego obchody rozpoczęły się w piątek 1 marca przy pomniku poświęconym niezłomnym bohaterom walki o wolność naszej ojczyzny.

We Mszy św. uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, siostry zakonne, klerycy toruńskiego seminarium i wierni świeccy.

W homilii bp Śmigiel nawiązał do słów Ewangelii, które przestrzegają nas przed niesprawiedliwymi sądami. - Ewangelia przypomina nam, że kiedy chcemy oceniać drugiego człowieka musimy być bardzo ostrożni. Istnieje granica, której nam w sądzeniu przekraczać nie wolno, gdyż byłaby to uzurpacja prawa, które przysługuje samemu Bogu - mówił. Biskup toruński zaznaczył, że człowiek, który zabiera się do sądzenia innych powinien przecedzić ten sąd przez cztery sita: prawdy, dobra, miłości i konieczności.

- Żołnierze Niezłomni padli ofiarą nie tylko wojny, ale także złego słowa - mówił bp Śmigiel nawiązując do komunistycznej propagandy, która próbowała z bohaterów uczynić bandytów. - Polska niepodległa i szczęśliwa to było pragnienie tych, których określamy mianem Żołnierzy Wyklętych, Niezłomnych - dodał. Przypomniał słowa jednego z nich ppłk. Łukasza Cieplińskiego, który w swoim pożegnalnym grypsie do żony napisał: "Odbiorą mi tylko życie, a to nie jest najważniejsze. Cieszę się, że będę zamordowany jako katolik za wiarę świętą; jako Polak za Polskę niepodległą i Polskę szczęśliwą; a jako człowiek zostanę zamordowany za prawdę i sprawiedliwość" - Takie słowa może napisać tylko bohater, człowiek bardzo odważny - podkreślił ksiądz biskup.

DEON.PL POLECA

Żołnierze Niezłomni podjęli nierówną walkę z sowieckim reżimem wierząc, że dzięki wsparciu z nieba odniosą zwycięstwo. - Żołnierze Niezłomni byli niczym biblijny Dawid, który staje przed ogromnym Goliatem, ale liczyli na cud - dodał. Dziękując za ich oddanie, wierność i gotowość do poświęcenia życia bp Śmigiel wezwał zgromadzonych do modlitwy za tych, którzy stracili swe życie, byśmy dziś mogli żyć w wolnej Polsce.

Toruńskie obchody rozpoczęły się w piątek 1 marca przy pomniku Żołnierzy Wyklętych, gdzie w patriotycznej uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz, duchowieństwa, wojska i służb mundurowych. Wygłoszono okolicznościowe przemówienia i złożono wieńce.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bp Śmigiel: Żołnierze Niezłomni padli ofiarą nie tylko wojny, ale także złego słowa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.