W Krakowie Marsz ku czci Żołnierzy Wyklętych

W Krakowie Marsz ku czci Żołnierzy Wyklętych
(fot. PAP/Łukasz Gągulski)
2 lata temu
PAP / ms

Marsz ku czci Żołnierzy Wyklętych wyruszył w niedzielę ze Wzgórza Wawelskiego. Poprzedziła go msza św. w katedrze. Ksiądz prof. Jacek Urban mówił w homilii, że działalność powojennego antykomunistycznego podziemia była "walką o wolność, o Polskę i o prawdę".

W krakowskiej uroczystości uczestniczą m.in. wicepremier Jarosław Gowin, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski i minister, pełnomocnik prezesa Rady Ministrów ds. dialogu międzynarodowego Anna Maria Anders, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.

"Obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dzisiaj w szczególny sposób modlimy się w ich intencji. Powoli uświadamiamy sobie, że to, co się stało po zakończeniu II wojny światowej, to było kolejne nasze, narodowe powstanie" - mówił ks. prof. Urban.

W Krakowie Marsz ku czci Żołnierzy Wyklętych - zdjęcie w treści artykułu

(fot. PAP/Łukasz Gągulski)

Jak podkreślił deklaracja założycielska Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, powołanego we wrześniu 1945 r., była "protestem przeciwko kłamstwu, przeciwko temu, co nowe władze zapowiadały, a co robiły", "odpowiedzią na obecność wojsk radzieckich w kraju, odpowiedzią na łamanie wolności obywatelskich, na okrutną działalność organów bezpieczeństwa".

"Odpowiedzią była decyzja o kontynuowaniu walki. To była walka o wolność, o Polskę i o prawdę" - podkreślił ks. Urban.

"Wspominamy walczących o wolność, o godność i o prawdę, których polecamy panu Bogu. Módlmy się także za nas współcześnie żyjących, aby te wielkie sprawy: wolność, suwerenność, prawda były także dla nas wielkie. Jeżeli o nie walczyć będziemy, wtedy o każdym z nas będzie można powiedzieć, że byliśmy żołnierzy niezłomnych godnymi dziećmi i godnymi wnukami" - podkreślił ks. Urban.

W Krakowie Marsz ku czci Żołnierzy Wyklętych - zdjęcie w treści artykułu nr 1

(fot. PAP/Łukasz Gągulski)

Marsz dotrze do Parku Jordana, gdzie odbędzie się druga część uroczystości - złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod popiersiami Żołnierzy Wyklętych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W Krakowie Marsz ku czci Żołnierzy Wyklętych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.