Bp Solarczyk do małżeństw: jaka jest cena tego, aby pojawiło się w waszym życiu dziecko?

Bp Solarczyk do małżeństw: jaka jest cena tego, aby pojawiło się w waszym życiu dziecko?
(fot. YouTube.com / BP KEP)
KAI / mp

Zawsze bądźcie otwarci na Boga i wszystko co stanowi dar Jego życia i miłości - zachęcał małżonków bp Marek Solarczyk zwracając uwagę, że prawdziwa płodność wyraża się w prowadzeniu innych do Chrystusa, który jest źródłem pełni człowieczeństwa.

Z okazji 10-lecia Duszpasterstwa Małżeństw Pragnących Potomstwa przewodniczył on Mszy św. w prowadzonej przez księży marianów stołecznej parafii NMP Matki Miłosierdzia.

Przywołując w homilii powołanie Samuela bp Solarczyk podkreślił, że tym który pierwszy wychodzi na spotkanie z człowiekiem jest Bóg. - Nie my decydujemy gdzie i jak ma się dokonać nasze spotkanie z Panem. Do nas należy dać Bogu przestrzeń w swoim życiu mówiąc jak Samuel: "Mów Panie, bo sługa Twój słucha". - Wówczas będziemy potrafili dostrzec Pana, usłyszeć Go, zrozumieć Jego drogi odkrywając na nich piękno i wielkość Chrystusa oraz sens swojego życia - przekonywał biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej.

Zwrócił uwagę, że płodność nie wyraża się tylko na płaszczyźnie ciała ale również tej duchowej. Przypominając, że człowiek jest świątynią Boga bp Solarczyk zachęcał małżonków do troski o życie wewnętrzne. - Bądźcie zawsze otwarci na to co jest tajemnicą ‘Bożego Życia’ w was. Chrońcie to i dzielcie się tym z tymi którzy są obok nas, a jeśli okaże się że Pan powołuje was do czegoś więcej, to bądźcie gotowi z całym oddaniem ofiarować je temu kogo On postawi na waszej drodze - mówił.

Zachęcał też małżonków do refleksji o to co stanowi fundament na którym budują swoje życie. - Warto zapytać się z kim i dla kogo żyję? Co jestem w stanie przyjąć? W jaki sposób przeżywam to co przynosi mi codzienność? Jak jest cena tego aby pojawił się ktoś w moim życiu, kto będzie darem Boga? - zwrócił uwagę duchowny.

Przestrzegł również by otrzymanie daru potomstwa nigdy nie przysłoniło jego dawcy. - Tęsknoty wpisane w doświadczenia ciała mogą przybliżyć do Boga, ale mogą również sprawić, że człowiek poczuje się samowystarczalny. Tymczasem to Bóg jest dawcą wszelkiego życia - podkreślił bp Solarczyk.

Duszpasterstwa Małżeństw Pragnących Potomstwa powstało 10 lat temu - 13 stycznia 2007 roku na warszawskiej Pradze przy sanktuarium Matki Bożej z Lourdes. Obecnie spotkania odbywają się w druga niedzielę miesiąca w parafii NMP Matki Miłosierdzia na Stegnach. Rozpoczynają się mszą św. o godz. 16.00 po czym jest czas na adorację, wymianę doświadczeń bądź spotkanie z zaproszonymi gośćmi. Wśród nich są lekarze, naukowcy, filozofowie, prawnicy i duszpasterze.

W ciągu dziesięciu lat przez duszpasterstwo przewinęło się ponad sto par.

- Jest to dla nas czas wymiany wzajemnych doświadczeń oraz dzielenia się życiem. Czujemy się to zrozumiani w tym co przeżywamy. Nikt nie zdaje kłopotliwych pytań. Jest również czas na dojrzewania na drodze wiary i odkrywanie planu który dla każdego z małżeństw ma Bóg - dzieli się członkowie duszpasterstwa. Opiekę duchową nad grupą sprawują księża marianie.

Pierwszym opiekunem był ks. Tomasza Nowaczek, obecnie Prowincjał Zgromadzenia Księży Marianów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Ksawery Knotz OFMCap

Przedstawione rekolekcje poświęcone są życiu seksualnemu małżonków. Prowadzący wyjaśnia naukę Kościoła w tym trudnym obszarze i pokazuje proces coraz piękniejszego przeżywania życie intymnego nie tylko bez poczucia winy i grzechu, ale w poczuciu szczęścia i...

Skomentuj artykuł

Bp Solarczyk do małżeństw: jaka jest cena tego, aby pojawiło się w waszym życiu dziecko?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.