Bp Solarczyk przygotował wskazania na Wielki Tydzień i Triduum Paschalne

Bp Solarczyk przygotował wskazania na Wielki Tydzień i Triduum Paschalne
(fot. BP KEP)
KAI / kk

Ordynariusz radomski "w trosce o owocne przeżycie liturgii Wielkiego Tygodnia i duchowe owoce Triduum Paschalnego, pomimo trwającej epidemii, zachęcił duszpasterzy do oddanej posługi i wykorzystania bogatych doświadczeń w przeżywaniu tajemnic wiary, zachowując jednocześnie wszystkie normy sanitarne".

Biskup prosi również "wszystkich wiernych uczestniczących w liturgii i zaangażowanych w różne działania parafialne o zrozumienie dla obecnej sytuacji zagrożenia zdrowia i życia oraz wspólną troskę o bezpieczny udział i owocne duchowe przeżycie uroczystości paschalnych".

Bp Marek Solarczyk w trosce o umożliwienie większej ilości osób udziału w liturgii, zachęcił do organizowania dodatkowych Mszy Św. w Niedzielę Palmową, i Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego.

- Bezwarunkowo obowiązujące są wszelkie zalecenia sanitarne, wymagające zasłaniania ust i nosa, stosowania środków dezynfekujących oraz zachowania właściwego dystansu między uczestnikami liturgii (uwzględniając warunki architektoniczne i obowiązujące limity gromadzących się w obiektach sakralnych) - podkreśla ksiądz biskup Solarczyk.

Jednocześnie zachęcił księży do przekazywania wiernym (także z wykorzystaniem internetu) aktualnych informacji o porządku celebracji liturgicznych oraz zasad bezpiecznego uczestnictwa w obrzędach. Przy wejściu do kościoła lub kaplicy należy umieścić informację z obowiązującym limitem osób zgromadzonych wewnątrz. Ponadto należy umożliwić przeprowadzanie transmisji internetowej liturgii Triduum Paschalnego dla osób, które z różnych przyczyn nie mogą przybyć do kościoła.

Msza Święta Krzyżma z błogosławieństwem olejów świętych i konsekracja Krzyżma odbędzie w katedrze radomskiej o godzinie 10.00. Wezmą w niej udział księża dziekani i przedstawiciele instytucji diecezjalnych oraz seminarium. Natomiast w czasie Mszy Wieczerzy Pańskiej należy pominąć obrzęd obmycia nóg.

W Wielką Sobotę należy umożliwić wiernym adorację Najświętszego Sakramentu przy Grobie Pańskim. Zaleca się, aby błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny odbywało się na zewnątrz kościoła z zachowaniem norm sanitarnych. - Należy poinformować wiernych o godzinach sprawowania obrzędu, podczas którego wierni będą uczestniczyli trzymając w rękach koszyczki z przygotowanymi produktami. Po udzieleniu błogosławieństwa, duchowni roztropnie pokropią wodą pobłogosławioną przyniesione koszyczki - informuje biskup Marek Solarczyk.

Ordynariusz radomski dodaje, że jeżeli istnieje lokalny zwyczaj błogosławieństwa pokarmów w oddalonych od kościoła parafialnego wioskach, można przeprowadzić ten obrzęd w godnym miejscu z zachowaniem podanych wyżej zasad.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz P. Terlikowski

Wychował pokolenia. Zmienił Polskę. Zmienił Kościół

Nawrócił się w celi śmierci więzienia gestapo niedługo po opuszczeniu obozu w Auschwitz. W obozie koncentracyjnym przebywał wtedy, gdy o. Maksymilian Kolbe składał za współwięźnia ofiarę ze swojego życia....

Skomentuj artykuł

Bp Solarczyk przygotował wskazania na Wielki Tydzień i Triduum Paschalne
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.