Bp Solarczyk: zbliża się czas, kiedy w wyjątkowy sposób chcemy posłuchać młodych

Bp Solarczyk: zbliża się czas, kiedy w wyjątkowy sposób chcemy posłuchać młodych
(fot. flickr.com / EpiskopatNews)
3 lata temu
KAI / mp

Momentem doświadczenia Kościoła i trwania w nim jest dla młodych "duszpasterstwo spotkania", realizujące się w grupach formacyjnych, w trakcie kościelnych wydarzeń, w świecie wirtualnym oraz w osobistej modlitwie - powiedział bp Marek Solarczyk po zakończeniu 378. zebrania plenarnego KEP w Warszawie.

Odwołując się do wniosków z ankiet przedsynodalnych, które w ub. roku wypełniali młodzi Polacy, przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży omówił podczas 378. zebrania plenarnego KEP wyzwania, jakie wiążą się ze zbliżającym się Synodem Biskupów i ŚDM w Panamie.

Po zakończeniu obrad bp Solarczyk powiedział dziennikarzom, że kwestie prowadzenia duszpasterstwa młodzieży w kontekście zbliżających się wydarzeń są fundamentalne.

- Synod jest po to, aby we wspólnocie Kościoła był czas, gdy w sposób wyjątkowy chcemy posłuchać młodych ludzi; usłyszeć to, kim są, czym żyją, w jaki sposób przeżywają swoją wiarę i swoje miejsce w Kościele - wyjaśnił przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży.

Jak wskazał, ankiety przedsynodalne wskazują, że "młodość to nie jest kwestia tylko wieku, ale pewien etap w życiu, który podkreśla, że człowiek - poznając siebie i świat, który go otacza - staje wobec wielkiego pytania o to, jakie decyzje podejmować w swoim życiu, również te związane z powołaniem".

Poinformował, że ogólnokościelna ankieta internetowa, którą w wersji polskiej można było wypełnić na stronie www.synod2018.pl, została wypełniona przez prawie 6 tys. młodych Polaków, a dalsze 9 tys. jej nie dokończyło. Łącznie na całym świecie ankietę wypełniło blisko 110 tys. młodych.

Odpowiedzi młodych wskazały, że momentem doświadczenia Kościoła i trwania w nim jest dla nich "duszpasterstwo spotkania" - wyjaśnił bp Solarczyk. Jest ono realizowane na czterech płaszczyznach.

Chodzi o spotkania w świecie wirtualnym (intensywnie eksplorowanym przez współczesną młodzież), spotkanie w trakcie wydarzeń i inicjatyw kościelnych (międzynarodowych czy krajowych), zaangażowanie w grupy modlitewno-formacyjne oraz spotkanie osobiste w modlitwie, sakramentach i za pośrednictwem kierownictwa duchowego. To ostatnie biskup uznał za najważniejsze, gdyż reprezentuje ono moment, gdy młodzi rozpoznają swoje życiowe powołanie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bp Solarczyk: zbliża się czas, kiedy w wyjątkowy sposób chcemy posłuchać młodych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.