Bp Solarczyk: zbliża się czas, kiedy w wyjątkowy sposób chcemy posłuchać młodych
Momentem doświadczenia Kościoła i trwania w nim jest dla młodych "duszpasterstwo spotkania", realizujące się w grupach formacyjnych, w trakcie kościelnych wydarzeń, w świecie wirtualnym oraz w osobistej modlitwie - powiedział bp Marek Solarczyk po zakończeniu 378. zebrania plenarnego KEP w Warszawie.
Odwołując się do wniosków z ankiet przedsynodalnych, które w ub. roku wypełniali młodzi Polacy, przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży omówił podczas 378. zebrania plenarnego KEP wyzwania, jakie wiążą się ze zbliżającym się Synodem Biskupów i ŚDM w Panamie.
Po zakończeniu obrad bp Solarczyk powiedział dziennikarzom, że kwestie prowadzenia duszpasterstwa młodzieży w kontekście zbliżających się wydarzeń są fundamentalne.
- Synod jest po to, aby we wspólnocie Kościoła był czas, gdy w sposób wyjątkowy chcemy posłuchać młodych ludzi; usłyszeć to, kim są, czym żyją, w jaki sposób przeżywają swoją wiarę i swoje miejsce w Kościele - wyjaśnił przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży.
Jak wskazał, ankiety przedsynodalne wskazują, że "młodość to nie jest kwestia tylko wieku, ale pewien etap w życiu, który podkreśla, że człowiek - poznając siebie i świat, który go otacza - staje wobec wielkiego pytania o to, jakie decyzje podejmować w swoim życiu, również te związane z powołaniem".
Poinformował, że ogólnokościelna ankieta internetowa, którą w wersji polskiej można było wypełnić na stronie www.synod2018.pl, została wypełniona przez prawie 6 tys. młodych Polaków, a dalsze 9 tys. jej nie dokończyło. Łącznie na całym świecie ankietę wypełniło blisko 110 tys. młodych.
Odpowiedzi młodych wskazały, że momentem doświadczenia Kościoła i trwania w nim jest dla nich "duszpasterstwo spotkania" - wyjaśnił bp Solarczyk. Jest ono realizowane na czterech płaszczyznach.
Chodzi o spotkania w świecie wirtualnym (intensywnie eksplorowanym przez współczesną młodzież), spotkanie w trakcie wydarzeń i inicjatyw kościelnych (międzynarodowych czy krajowych), zaangażowanie w grupy modlitewno-formacyjne oraz spotkanie osobiste w modlitwie, sakramentach i za pośrednictwem kierownictwa duchowego. To ostatnie biskup uznał za najważniejsze, gdyż reprezentuje ono moment, gdy młodzi rozpoznają swoje życiowe powołanie.
Skomentuj artykuł