Bp Wiktor Skworc odwiedził powodzian

Bp Wiktor Skworc odwiedził powodzian
Bp Wiktor Skworc odwiedził powodzian (fot. PAP/Paweł Topolski - Tarnów)
KAI / ad

Biskup tarnowski Wiktor Skworc odwiedził dziś Borzęcin Górny i Bielczę – miejscowości w powiecie brzeskim, które ucierpiały podczas powodzi. Biskup rozmawiał z przedstawicielami parafialnych oddziałów Caritas, samorządowcami i z powodzianami. Zapewnił o długofalowej pomocy dla ludzi, którzy ucierpieli podczas żywiołu.

Bp Skworc odwiedził rodzinę wielodzietną w Borzęcinie, która kolejny raz ucierpiała podczas wielkiej wody. „Chciałem być blisko diecezjan, którzy przeżywają teraz trudne chwile, aby zapewnić ich o modlitwie i o pomocy Kościoła. Powódź wyrządziła w diecezji tarnowskiej ogromne straty, zabierając ludziom często dorobek całego życia. Caritas od pierwszych dni pomaga poszkodowanym, będziemy z powodzianami także gdy woda ustąpi” - powiedział KAI bp Skworc.

Ordynariusz diecezji tarnowskiej oraz biskupi pomocniczy będą także jutro odwiedzać kolejne miejscowości, które zmagają się z żywiołem powodzi. To m.in. Szczurowa, Szczucin, Uszew i Gnojnik.

Ostanie deszcze sprawiły, że na terenie diecezji tarnowskiej wylały rzeki i potoki, które wyrządziły milionowe straty. Po dziesięciu miesiącach przerwy żywioł ponownie dał znać o sobie powracając w prawie te same miejsca, co wielokrotnie w przeszłości oraz zagrażając wielu nowym. Wstępne informacje mówią o ponad dwóch tysiącach zalanych gospodarstwach domowych. Ponadto uaktywniły się osuwiska, w Nowym Sączu, w miejscu, gdzie nawet w 1997 roku nie było żadnych śladów osuwiska, został zasypany lawą błota i ziemi jeden dom.

Od pierwszych dni walki z żywiołem ruszyła pomoc z centrali Caritas Diecezji Tarnowskiej w Tarnowie jak i z oddziałów parafialnych. Na tereny zalane wielką wodą dociera woda pitna oraz środki czystości, koce, odzież. Centrala Caritas wspiera zakupem żywności kuchnie m.in. Szczurowej i Jadownikach Mokrych gdzie przygotowywane są posiłki dla ewakuowanych osób. Dla potrzebujących zostały przygotowane również osuszacze, które są systematycznie zabierane na tereny dotknięte powodzią.

Caritas zwraca się także z prośbą o włączenie się w pomoc poszkodowanym. Firmy i osoby indywidualne mogą bezpośrednio przekazywać dary do centrum zbiórki tarnowskiej Caritas, które działa przy Domu dla Bezdomnych Mężczyzn - Tarnów, ulica Prostopadła 9a. W pozostałych rejonach diecezji zbiórkami zajmują się Parafialne Oddziały Caritas, które przyjmują dary i przekażą je w rejony powodziowe. Potrzebne są: woda, środki czystości, żywność, a w dalszej perspektywie zapewne i inne rzeczy.

Osoby i instytucje mogą również wpłacać pieniądze na konto tarnowskiej Caritas z dopiskiem "pomoc poszkodowanym". Konto: PKO BP I O/Tarnów 71 1020 4955 0000 7302 0097 4683. Caritas Diecezji Tarnowskiej współpracuje z diecezjalnym radiem RDN Małopolska, które na bieżąco informuje o sytuacji w terenie i udzielanej pomocy. Do 25 maja można wysyłać sms-a charytatywnego o treści „Pomagam” na numer 72 052 (2,44 zł z VAT). Zebrane środki zostaną przeznaczone na sfinansowanie pomocy doraźnej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bp Wiktor Skworc odwiedził powodzian
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.