Bp Younan: dzisiejsze spotkanie jest nowym początkiem

Bp Younan: dzisiejsze spotkanie jest nowym początkiem
(fot. PAP/EPA/ETTORE FERRARI)
3 lata temu
KAI / sz

To spotkanie nie jest celem naszego dialogu, ale nowym początkiem. Jestem przekonany, że naszym wspólnym celem będzie nie tylko dialog teologiczny, ale w praktyczne świadectwo proroczej diakonii - powiedział podczas spotkania ekumenicznego w hali sportowej Malmö Arena przewodniczący Światowej Federacji Luterańskiej, bp Munib Younan.

Na wstępie palestyński duchowny luterański zaznaczył, że dzisiejsze spotkanie w Lund i Malmö, jest współczesnym doświadczeniem cudu Ducha Świętego, jakiego uczniowie Chrystusa doświadczyli w Jerozolimie dwa tysiące lat temu. Przekazuje ono światu orędzie, iż silna wiara może prowadzić do pokojowego pojednania, a nie przyczyniać się do konfliktów. "Kiedy ludzie wierzący pracują dla jedności i pojednania, religia może krzewić rozkwit wszystkich ludzkich wspólnot" - podkreślił bp Younan.

Następnie przewodniczący Światowej Federacji Luterańskiej odniósł się do czterech świadectw wypowiedzianych podczas spotkania. Odnosząc się do słów Pranity z Indii bp Younan podkreślił znaczenie sprawiedliwości w traktowaniu kwestii ekologicznych, a zwłaszcza zmian klimatycznych oraz wskazał na rolę jaką w tej dziedzinie mogą odgrywać Kościoły.

Komentując słowa prał. Hectora Gaviarii z Kolumbii dotyczących problemu pokoju w tym kraju, bp Younan przypominał zaangażowanie zarówno katolickich jak i luterańskich przywódców kościelnych w sprawę pokoju, i zauważył, że większość ludności tego kraju nie ma nic wspólnego z toczącymi się walkami.

Bardzo osobisty charakter miała odpowiedź przewodniczącego Światowej Federacji Luterańskiej na świadectwa złożone przez Marguerite z Burundi oraz Rose z Sudanu Południowego. Zauważył, że przypomniały one o wysokiej cenie, jaką płacą dzieci w czasach konfliktów i przemieszczenia. Przypomniał, że dzieci stanowią około 41 proc. spośród 43 mln uchodźców na świecie. Blisko połowa wszystkich uchodźców to kobiety.

- Jestem uchodźcą palestyńskim, którego rodzice pochodzą z Beer Szewy. Wszyscy uchodźcy są moimi braćmi i siostrami w człowieczeństwie. Pamiętam, że moja rodzina była biedna i wysiedlona, ale Kościół nas przyjął. Nadal czuję smak gorącej czekolady, jaką posłała Światowa Federacja Luterańska wraz z jedzeniem, aby nas wzmocnić. W Jerozolimie Kościoły przyjęły tysiące uchodźców, lokując nas w domach gościnnych, w klasztorach. Kościoły nas wykształciły, nakarmiły nas w wierze, dbając o nasze potrzeby duchowe i materialne - wyznał bp Younan. Palestyński duchowny luterański podkreślił rolę Kościołów w przyjmowaniu uchodźców.

Odnosząc się natomiast do oczekiwanego świadectwa bp. Antoine'a Audo z Aleppo, przewodniczący Światowej Federacji Luterańskiej wskazał, że syryjscy chrześcijanie są wzorem dla całego świata, co oznacza męczeństwo. "Choć nie chcemy umierać za wiarę, nasze modlitwy towarzyszą tym wspólnotom znajdującym się pod coraz większą presją, a w niektórych przypadkach doznającymi prześladowań. Chrześcijanie żyjący w trudnych sytuacjach pragną być integralną częścią ich społeczeństw, równymi obywatelami z równymi prawami i obowiązkami, obejmując różnorodność" - stwierdził bp Younan. Wskazał na konieczność czynnego włączenia się w dążenie do sprawiedliwości, stanowiącej niezbędny warunek pokoju. Do tego konieczne jest przemawianie przez Kościoły jednym głosem.

- Proszę każdego z was o modlitwę za mój kraj i o sprawiedliwe rozwiązanie konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Módlcie się, aby Boża wola sprawiedliwości się wypełniła. Módlcie się, aby Jerozolima była miastem dzielonym przez trzy religie - judaizm, chrześcijaństwo i islam oraz dwa narody - Palestyńczyków i Izraelczyków. Z tego punktu pojednania i współistnienia, pokój może rozprzestrzeniać się na całym Bliskim Wschodzie i na krańce ziemi - powiedział palestyński duchowny.

Przewodniczący Światowej Federacji Luterańskiej podkreślił, że to spotkanie nie jest celem dialogu katolicko-luterańskiego, ale nowym początkiem. - Jestem przekonany, że naszym wspólnym celem będzie nie tylko dialog teologiczny, ale w praktyczne świadectwo proroczej diakonii - stwierdził bp Younan.

Z radością przyjął on umowę pomiędzy Caritas Internationalis a Departamentem Służby dla Świata Światowej Federacji Luterańskiej, mającą na celu współpracę na rzecz ulżenia ludzkim cierpieniom. "Jestem dumny, że mogę wraz z wami odpowiedzieć na wezwanie Boga, aby świat mógł zobaczyć, jak luteranie i katolicy miłują się nawzajem i służą swoim bliźnim, aby świat mógł uwierzyć" - zakończył swoje wystąpienie bp Younan.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bp Younan: dzisiejsze spotkanie jest nowym początkiem
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Bp Younan: dzisiejsze spotkanie jest nowym początkiem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.