Bp Zadarko: jeśli po pielgrzymce zachowujemy się w ten sposób, to jest tragedia

Bp Zadarko: jeśli po pielgrzymce zachowujemy się w ten sposób, to jest tragedia
(fot. EpiskopatNews / flickr.com / CC BY-NC-SA 2.0)
KAI / pp

Bp Krzysztof Zadarko odwiedził na pielgrzymim szlaku pątników diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Pielgrzymka, która wyszła ze Skrzatusza 1 sierpnia, w poniedziałek dotarła do Gniezna. Na Jasną Górę w siedmiu grupach zmierza około 400 osób.

Komentując przy grobie św. Wojciecha słowa z Ewangelii: "Jeżeli ziarno pszenicy wpadłszy w ziemię nie obumrze, zostanie tylko samo", bp Krzysztof Zadarko zwrócił uwagę pielgrzymów na znaczenie ducha ofiary, którego brak rodzi trudną do zniesienia samotność.

- Zwróćmy uwagę na to ziarno, które zostaje samo. Wielu z nas dopada dziś choroba samotności. Można nawet powiedzieć, że jest ona chorobą cywilizacyjną. Nie oznacza ona koniecznie izolacji fizycznej, ale taki stan ducha, w którym człowiek nie ma więzi z drugim człowiekiem. Taka samotność może wydarzyć się również w małżeństwie, rodzinie, wspólnocie zakonnej, parafialnej, w gronie znajomych - mówił biskup.

Szukając przyczyn pogłębiającej się samotności współczesnego człowieka, bp Zadarko powiedział: - Nie budujmy naszego życia, koncentrując wyłącznie na sobie całą swoją uwagę, całą swoją miłość, swoje marzenia i plany. Niestety żyjemy dziś w cywilizacji totalnie egoistycznej. Liczą się tylko "ja", "moje plany", "moja samorealizacja". Ten, który jest obok, jeśli nawet nam pasuje, to tylko wtedy, kiedy tego potrzebujemy. Jesteśmy cywilizacją skrajnego indywidualizmu, a od niej już niedaleko do cywilizacji samotności.

DEON.PL POLECA

Biskup wskazał słuchaczom pielgrzymkę jako przestrzeń, w której można walczyć ze swoim egoizmem. - Tutaj trzeba zrezygnować ze swojego "ja". Im więcej tej rezygnacji, im mniej pamiętamy o sobie, tym pielgrzymka staje się piękniejsza. Zaczynamy rozumieć drugiego człowieka, Kościół, sens własnego życia. Tu wszystko wygląda inaczej. Tragedią jest, jeśli po pielgrzymce wszystko wraca do tego, co było wcześniej, czyli do myślenia tylko o sobie, do realizacji tylko swoich planów i samego siebie - mówił biskup.

Bp Krzysztof Zadarko przypomniał też, że w chwilach samotności warto zwrócić się do Jezusa Chrystusa: - On powiedział swoim uczniom, że już nazywa ich sługami, ale przyjaciółmi. Tylko On ma możliwość, aby być przyjacielem każdego człowieka, by wejść w tajemnicę życia każdego z nas.

Pielgrzymka dotrze na Jasną Górę 13 sierpnia. Pątników powita tam bp Krzysztof Włodarczyk.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Szymon Żyśko

Zostaliśmy stworzeni na podobieństwo Boga, dlatego najbliżej Niego jesteśmy, będąc sobą.

Byli ludźmi takimi jak ty. Żyli intensywnie i kochali to, co robili. Ich historie to dowód na to, że niebo można odnaleźć tu i...

Skomentuj artykuł

Bp Zadarko: jeśli po pielgrzymce zachowujemy się w ten sposób, to jest tragedia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.