Bp Zadarko: po pandemii jesteśmy świadkami ożywienia ruchu pielgrzymkowego

Bp Zadarko: po pandemii jesteśmy świadkami ożywienia ruchu pielgrzymkowego
Fot. depositphotos.com
PAP/ kb

Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią jesteśmy świadkami ożywienia ruchu pielgrzymkowego - powiedział w czwartek przewodniczący Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek Konferencji Episkopatu Polski bp Krzysztof Zadarko.

Bp Zadarko wziął udział w konferencji prasowej, która odbyła się w budynku Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski. Hierarcha przypomniał, że w Polsce rozpoczyna się właśnie sezon pielgrzymkowy.

"Na szczęście, po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, jesteśmy świadkami ożywienia ruchu pielgrzymkowego. Obecnie przystępujemy do organizacji pielgrzymek w takiej formie, w jakiej odbywały się przed pandemią" - ocenił.

Bp Zadarko o pielgrzymkach

Przewodniczący Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek przypomniał, że najważniejszym Sanktuarium w Polsce, jeśli chodzi o znaczenie duchowe oraz liczbę przybywających pielgrzymów, jest Jasna Góra. Poinformował, że przed pandemią na Jasną Górę docierało ok. 5 mln pielgrzymów rocznie. W pandemii liczba ta spadła do ok. 2 mln w ciągu roku.

Bp Zadarko podał, że przed pandemią w zorganizowanych pielgrzymkach pieszych na Jasną Górę przychodziło ok. 200 tys. pielgrzymów. "Liczymy, że w tym roku nie będzie to może 200 tys., ale na pewno będzie to liczba znacząca" - zastrzegł.

Hierarcha poinformował, że w połowie maja na Jasną Górę dotarła pierwsza w tym roku pielgrzymka piesza z diecezji łowickiej. "Dotarli do celu bezpiecznie i szczęśliwie. Zaraz na początku lipca wyruszą inne pielgrzymki z różnych diecezji. Zachęcamy do pielgrzymowania" - mówił.

Według bpa Zadarki, Polska jest ewenementem na skalę światową, jeśli chodzi o piesze pielgrzymki. "Takich pielgrzymek na taką skalę, w takiej liczbie i tak długich tras na całym świecie nie ma. Warto o tym pamiętać i być z tego powodu dumnym" - ocenił.

Dodał, że w całej Polsce znajduje się ok. 800 sanktuariów, w tym 550 maryjnych oraz 160 sanktuariów błogosławionych i świętych. "To pokazuje, że Kościół w Polsce pielęgnuje tradycję pielgrzymowania, które jest wyrazem tzw. pobożności ludowej" - wyjaśnił.

Zaznaczył, że obok Jasnej Góry najważniejsze polskie sanktuaria znajdują się w Łagiewnikach, Licheniu, Wadowicach, Warszawie, na Krzeptówkach i na Górze św. Anny.

Źródło: PAP / kb

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Bp Zadarko: po pandemii jesteśmy świadkami ożywienia ruchu pielgrzymkowego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.