Bractwo Kapłańskie św. Piotra (FSSP) z prawem do sprawowania mszy trydenckiej

Fot. Episkopat News
KAI/mk

Papież Franciszek potwierdził, że członkowie Bractwa Kapłańskiego św. Piotra mają prawo do odprawiania we własnych kościołach i kaplicach mszy św. oraz sprawowania sakramentów według rytu przedsoborowego (trydenckiego).

Na mocy dekretu z 11 lutego b.r. papież potwierdził prawo Bractwa Kapłańskiego św. Piotra (FSSP) do sprawowania mszy św. i wszystkich sakramentów według rytu trydenckiego. Siedem miesięcy po motu proprio „Traditionis custodes” przepis ten być może zostanie rozszerzony na inne wspólnoty powstałe na mocy wydanego w 1988 roku motu proprio "Ecclesia Dei" – podaje portal La Famille Chrétienne.

W podpisanym dekrecie z 11 lutego 2022 r. Franciszek potwierdził postanowienia udzielone Bractwu Kapłańskiemu św. Piotra w chwili powstania tego instytutu w 1988 r. i zezwala wszystkim kapłanom tego bractwa na „sprawowanie ofiary Mszy świętej, obrzędu sakramentów i innych świętych obrzędów, jak również na odmawianie Świętego Oficjum według typicznych wydań ksiąg liturgicznych obowiązujących w 1962 r., a mianowicie Mszału, Rytuału, Pontyfikału i Brewiarza Rzymskiego". Dokument precyzuje, że mogą oni „korzystać z tych uprawnień w swoich własnych kościołach lub kaplicach”. Poza tymi miejscami jednak prerogatywy te podlegają zatwierdzeniu przez ordynariusza miejsca, co ma miejsce we wszystkich wspólnotach „Ecclesia Dei” od 1988 roku. Papiez Franciszek zwrócił się także do Bractwa św. Piotra, aby „w miarę możliwości” podjęło refleksję nad postanowieniami motu proprio "Traditionis custodes".

DEON.PL POLECA

Decyzja ta jest następstwem niemal godzinnej audiencji prywatnej, której papież udzielił 4 lutego br. ks. Benoît Paul-Josephowi, przełożonemu Dystryktu Francuskiego FSSP oraz ks. Vincentowi Ribetonowi, rektorowi Seminarium św. Piotra w Wigratzbad. Ten ostatni pragnął w szczególności poznać los 90 seminarzystów, których kształci, ponieważ nota Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z 18 grudnia 2021 r., określająca warunki stosowania motu proprio "Traditionis custodes", zakazała święceń w formie trydenckiej.

„Podczas tej bardzo ojcowskiej rozmowy Ojciec Święty poprosił nas o wyjaśnienie trudności, z jakimi się borykamy. Następnie powiedział nam, że motu proprio Traditionis custodes nie było przeznaczone dla nas, ponieważ jesteśmy członkami wspólnoty założonej specjalnie w celu używania tradycyjnych ksiąg liturgicznych i w związku z tym zachowaliśmy prawo, które zostało nam przyznane” - powiedział ks. Paul-Joseph w rozmowie z Famille Chrétienne. Dodał, że papież Franciszek był bardzo poruszony historią Bractwa Kapłańskiego Świętego Piotra, a mianowicie inicjatywą księży, którzy opuścili Towarzystwo Świętego Piusa X, aby wyrazić ówczesnemu papieżowi, Janowi Pawłowi II, swoje pragnienie trwania w jedności z Następcą św. Piotra, jednocześnie kontynuując odprawianie Mszy Świętej według wcześniejszej liturgii łacińskiej.

Ksiądz Paul-Joseph zaznaczył, że jego instytut nie kwestionuje prawomocności mszału Pawła VI i żyje swoim charyzmatem „bez ducha podziału”. Franciszek zapewnił również, że jest dla niego „oczywiste”, iż seminarzyści z Bractwa św. Piotra mogą przyjąć święcenia według rytu tradycyjnego.

Tym dekretem Rzym potwierdza kanoniczną zasadę, że prawo powszechne nie uchyla prawa partykularnego. Taką interpretacją prawa posługują się instytuty powstałe po opublikowaniu motu prorpio "Ecclesia Dei" od chwili opublikowania motu proprio "Traditionis custodes" w lipcu 2021 roku, aby kontynuować swój apostolat w służbie Kościoła. Zapowiedziano, że w marcu zostanie ogłoszony papieski dekret, który będzie zawierał więcej szczegółów na temat stosowania motu proprio "Traditionis custodes".

Bractwo Kapłańskie Świętego Piotra (Fraternitas Sacerdotalis Sancti Petri, FSSP) zostało założone 18 lipca 1988 r. w opactwie cysterskim Hauterive w Szwajcarii. Kapłani zakładający to bractwo wywodzili się ze środowiska abpa Lefebvre'a (należeli do Bractwa Świętego Piusa X), który m.in. krytykował decyzje Soboru Watykańskiego II, a także odrzucał nowy ryt mszy św. Pawła VI. Gdy w 1988 r. Jan Paweł II uznał, że abp Lefebvre zaciągnął ekskomunikę wyświęcając biskupów bez mandatu Stolicy Apostolskiej, przyszli założyciele FSSP opuścili abpa Lefebvre'a.

Kapłani należący do bractwa posługują się księgami liturgicznymi według wydania z 1962 roku (a więc sprzed reformy Pawła VI, ale już po zmianach wprowadzonych przez papieża Jana XXIII); działają zawsze w porozumieniu z biskupem miejsca. Prowadzą posługę na terenie Francji, Niemiec, Szwajcarii, Austrii, Włoch, Stanów Zjednoczonych, Australii, Kanady, Wielkiej Brytanii, Polski i Nigerii. Obecnie do Bractwa należy ponad 300 członków, w tym sześciu księży z Polski: Andrzej Komorowski (od 2018 przełożony generalny Bractwa), Wojciech Grygiel, Marcin Kostka, Krzysztof Sanetra i Jakub Kamiński.

W przeciwieństwie do Bractwa Kapłańskiego Świętego Piusa X (FSSPX), FSSP jest zgromadzeniem posiadającym pełny mandat Stolicy Apostolskiej. Pierwszy dom Bractwa św. Piotra został założony w Wigratzbad, w Bawarii (obecnie Seminarium Duchowne Św. Piotra), na prośbę kard. Josepha Ratzingera, późniejszego papieża Benedykta XVI.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bractwo Kapłańskie św. Piotra (FSSP) z prawem do sprawowania mszy trydenckiej
Komentarze (3)
GW
~Gocha Wójcik
23 lutego 2022, 15:20
Bardzo mnie ucieszyła ta wiadomość. Bo choć nie uczestniczę w przedsoborowej liturgii, cenię sobie zarówno komunię z innymi wspólnotami w Kościele, jak i różnorodność. A sama różnorodność jest dla mnie cenna, ubogacająca i piękna.
RM
~Roland Manowski
23 lutego 2022, 12:49
Szanowny Jezuicki administratorze! Pisząc o Eucharystii pisze się "mszy św. " to nie jest jakaś "msza trydencka" ale "msza św. " w rycie trydenckim. Każdy wierzący katolik wie, że do słowa "msza" dodaje się określenie "święta"... taki portal jak wasz miałby to przecież wiedzieć...
KP
~katolik pomniejszego płazu
21 lutego 2022, 12:08
to dobra wiadomość