Bratysława: konferencja o Cyrylu i Metodym

Bratysława: konferencja o Cyrylu i Metodym
Bratysława, Stare Miasto (fot. meneldur / flickr.com / CC BY-SA 2.0)
Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie / mh

"Niech historyczne badania nad dziełem świętych Cyryla i Metodego przyczynią się do odnowy zapału misyjnego, postępu w dążeniu do pełnej jedności chrześcijan oraz odkrycia kulturowych i duchowych korzeni kontynentu europejskiego". Słowa te czytamy w papieskim przesłaniu na odbywającą się w Bratysławie międzynarodową konferencję o kulturowym i duchowym dziedzictwie Apostołów Słowian. Wpisuje się ona w obchody 1150-lecia ich misji.

Konferencję organizują wspólnie Papieski Komitet Nauk Historycznych, Wydział Zagraniczny Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego i Instytut Historyczny Rosyjskiej Akademii Nauk oraz Wydział Teologiczny Uniwersytetu Komeńskiego w Bratysławie.

Wybitni znawcy problemu zgadzają się w swoich wystąpieniach, że postawy Cyryla i Metodego są symbolem wezwania do jedności. W konferencji weźmie udział dwudziestu historyków z 9 krajów, m.in. przewodniczący Papieskiego Komitetu Historycznego, norbertanin o. Bernard Ardura, i należąca do tego Komitetu Słowaczka prof. Emília Hrabovec, prof. Rita Tolomeo z rzymskiego uniwersytetu La Sapienza, prof. Jewgienija S. Tokariewa i prof. Michaił Bibikow z Rosyjskiej Akademii Nauk, przedstawiciel metropolity Hilariona protojerej Dmitrij Sizonenko z Patriarchatu Moskiewskiego.

"Ci święci bracia pracowali w czasie, kiedy Kościół nie był jeszcze podzielony, a do dzisiaj są czczeni zarówno w Kościele katolickim, jak i prawosławnym - podkreśla przewodniczący Papieskiego Komitetu, o. Ardura - dlatego ich misja ewangelizacyjna i ich różnorodna działalność były i są mostem między Wschodem a Zachodem".

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bratysława: konferencja o Cyrylu i Metodym
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.