Bratysława: "spotkanie na szczycie" biskupów Europy Środkowo-Wschodniej

Bratysława: "spotkanie na szczycie" biskupów Europy Środkowo-Wschodniej
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
KAI / sz

W Bratysławie, stolicy Słowacji, odbędzie się w dniach 6 i 7 września kolejne spotkanie biskupów katolickich z Europy Wschodniej i Środkowej.

 
Na zaproszenie arcybiskupa Bratysławy i przewodniczącego Konferencji Biskupów Słowacji w spotkaniu weźmie udział m.in. pięciu kardynałów: Peter Erdő (arcybiskup Budapesztu i Ostrzyhomia), Dominik Duka (arcybiskup Pragi), Josip Bozanić (arcybiskup Zagrzebia), Vinko Puljić (arcybiskup Sarajewa) oraz przewodniczący Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) Angelo Bagnasco (arcybiskup Genui). Obecni też będą wysokiej rangi przedstawiciele Kościoła z Polski z abp Stanisławem Gądeckim, przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski, Ukrainy oraz Słowenii.
 

Spotkanie w Bratysławie będzie już czwartym z tego cyklu. Po raz ostatni czołowi przedstawiciele episkopatów regionu środkowo- i południowoeuropejskiego spotkali się w październiku 2017 r. w Budapeszcie. Przedstawicieli większości tych krajów łączy "wspólna przeszłość pod rządami reżimu komunistycznego, a to oznacza, że na wiele spraw patrzymy podobnie", powiedział ks. Anton Ziolkovský, sekretarz generalny episkopatu Słowacji.

Podkreślił, że Europa musi "przypomnieć sobie o swoich korzeniach chrześcijańskich", a instytucje europejskie powinny "szanować autonomię krajów Europy Środkowej i Wschodniej w kwestiach natury kulturalno-etnicznej". Zapewnił, że Kościół katolicki pragnie "wnieść wkład w integrację europejską oraz w zmniejszanie napięć społecznych".

DEON.PL POLECA

Program obrad obejmuje cztery bloki tematyczne. Pierwszy z nich związany jest z 25. rocznicą ogłoszenia przez papieża Jana Pawła II encykliki "Varitatis splendor". Na temat encykliki z 1993 r. będzie mówił ks. Livio Melina, były przewodniczący Papieskiego Instytutu Jana Pawła II ds. Studiów nad Rodziną.

Referat wiodący na drugi temat obrad - eutanazji - wygłosi Sophia Kuby, założycielka European Dignity Watch i dyrektorka Alliance Defending Freedom. O ryzykach Konwencji Stambulskiej (o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej) będzie mówiła rumuńska ekspert ds. praw człowieka, Andrea Popescu. W czwartym bloku tematycznym Gregor Puppinck, dyrektor generalny Europejskiego Centrum Prawa i Sprawiedliwości (ECLJ) w Strasburgu wprowadzi do dyskusji swoim referatem "Ryzyka stosowania prawa europejskiego do kwestii wolności religijnej".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bratysława: "spotkanie na szczycie" biskupów Europy Środkowo-Wschodniej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.