Czy gej to pedofil? Specjalista Episkopatu odpowiada m.in. Kai Godek

Czy gej to pedofil? Specjalista Episkopatu odpowiada m.in. Kai Godek
o. Adam Żak SJ (fot. deon.pl / Życie Duchowe)
natemat.pl / sz

"Mamy do czynienia z ignorancją i uproszczeniem" - stwierdza stanowczo Adam Żak SJ, koordynator ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży przy KEP.

Portal NaTemat opublikował wywiad z Adamem Żakiem SJ, koordynatorem KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży. Jezuita odniósł się m.in. do niedawnych wypowiedzi Kai Godek, która zarzucała, że problem pedofilii w Kościele przeniknął do niego z zewnątrz i jest wynikiem lewicowej rewolucji seksualnej. Przytoczył również publiczną wypowiedź jednego z poznańskich księży, który winą obarczał tzw. lobby homoseksualne.

DEON.PL POLECA"Mamy tutaj do czynienia z ignorancją i uproszczeniem. Osoby, które używają takich argumentów, nigdy nie widziały akt postępowań ani opinii biegłych w sprawach o wykorzystywanie seksualne małoletnich" - mówi jezuita w reakcji na zarzuty kapłana.

Wykorzystywanie seksualne i klerykalizm w Kościele>>

"Pani Godek powiedziała półprawdę w tym sensie, że zmiany obyczajowe (...) są niewątpliwie czynnikiem ryzyka, jeśli chodzi o wykorzystywanie małoletnich. Tyle tylko, że z czynników ryzyka nie można robić przyczyn" - stwierdza Adam Żak SJ.

Poniżej wypowiedź Kai Godek z Twittera:

Jezuita podkreśla, że problem pedofilii nie jest problemem orientacji seksualnej, ale wynika z niedojrzałości psychoseksualnej - zarówno osób homoseksualnych, jak i heteroseksualnych. Dotyczy to 80 proc. wszystkich przypadków. Chociaż owa niedojrzałość jest jest bardzo częsta dla osób ze skłonnościami homoseksualnymi, to zestawianie ich w sposób bezpośrednich jest uproszczeniem wprowadzającym w błąd.

"[Ostatnie wypowiedzi Kai Godek - red.] Do rzeczowej debaty nie wnoszą wiele. Pani Godek chce bronić Kościoła, co się jej chwali, ale nie jest to rzeczowe postawienie problemu" - mówi duchowny.

W dalszej części wywiadu Adam Żak SJ opowiada odpowiada na pytania o skalę problemu. Jego zdaniem przestępstwa seksualne są popełniane przez duchownych w sposób dobrowolny i z premedytacją.

"Istnieją wyniki badań z różnych krajów na temat wykorzystywania seksualnego w Kościele. Ale trzeba być ostrożnym w przenoszeniu ich na inne kraje (...) skala wykorzystywania seksualnego zawsze zależy od ilości ofiar. To nigdy nie jest tylko ilość przestępców" - dodaje.

Jezuita jest pytany przez dziennikarza również o stosunek do niedawnej akcji "Baby shoes remember" i innych podobnych happeningów mających zwrócić uwagę społeczeństwa na problem pedofilii w Kościele. "Nie mnie to oceniać. To są gesty, które być może dadzą do myślenia pewnej ilości ludzi" - odpowiada Adam Żak SJ. Jego zdaniem tego typu akcje mogą mieć swoje dobre i złe strony. Do negatywnych zalicza choćby poczucie zaatakowania "w duchu odpowiedzialności zbiorowej".

Czy gej to pedofil? Specjalista Episkopatu odpowiada m.in. Kai Godek - zdjęcie w treści artykułu

Zdaniem koordynaora KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży najskuteczniejszą prewencją jest podnoszenie świadomości i przezwyciężanie ignorancji. Niestety nawet w Kościele spotyka się on z bagatelizowaniem problemu lub z biernością, która wynika właśnie z braku kompetencji w podobnych sprawach. To była jedna z pierwszych rzeczy, jaką zauważył gdy objął swoje stanowisko. "Mamy niezwykle mały zasób ludzi przygotowanych do tego, żeby w sposób rzeczowy i kompetentny mówić o problemie i pomagać się oczyszczać Kościołowi (...) Jeśli chcemy zapewnić, by postępowania kanoniczne prowadzili ludzie przygotowani, to tych ludzi trzeba wyszkolić. Przekazać im odpowiednią wiedzę i narzędzia, żeby mogli spełniać swoje zadania". Chociaż we wszystkich diecezjach powołani zostali tacy delegaci i kuratorzy, to bardzo często ich nazwisk na próżno szukać na stronach tych diecezji, a przecież zostali oni ustanowieni, by pomagać. Z taką właśnie biernością walczy organ powołany przez KEP.

Czy za pedofilię w Kościele odpowiedzialni są księża-homoseksualiści? [WYJAŚNIAMY]>>

Jego zdaniem problem dotyczy również wymiaru sprawiedliwości. "Przestępcy seksualni nierzadko stają się recydywistami, należy myśleć nie tylko o zgłaszaniu i prowadzeniu dochodzeń, ale także o kurateli nad sprawcami takich przestępstw. Chodzi też o to, żeby byli kuratorzy, którzy będą w stanie dobrze takie zadania realizować" - mówi.

Na koniec jezuita mówi, że problem w skali Polski jest trudny do oszacowania i może być on dla nas samych zaskoczeniem. "Skala przestępstw seksualnych w ogóle, takich o których wiemy, to jest zawsze czubek góry lodowej. Taką prawdę musimy przyjąć z pokorą i ze zobowiązaniem, by zrobić wszystko, aby ta góra się rozpłynęła".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Victor Codina SJ

Jeśli chcemy znaleźć Jezusa, musimy udać się do Nazaretu

Za sprawą papieża Franciszka w Kościele dokonują się głębokie przemiany. Franciszek wzywa do przekraczania murów kościołów i wychodzenia na ulice oraz na wszelkie peryferia: społeczne, intelektualne...

Skomentuj artykuł

Czy gej to pedofil? Specjalista Episkopatu odpowiada m.in. Kai Godek
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.