Komunikat Kurii Warszawsko-Praskiej ws. aktualnej sytuacji ks. Grzegorza K.

Komunikat Kurii Warszawsko-Praskiej ws. aktualnej sytuacji ks. Grzegorza K.
(fot. shutterstock.com)
KAI / pk

"Ks. Grzegorz K. może sprawować Msze św. tylko dla pensjonariuszy Domu Księży Emerytów, nie pełni żadnych funkcji o charakterze duszpasterskim, ma zakaz pracy duszpasterskiej z dziećmi i młodzieżą oraz zakaz posiadania na portalach internetowych swoich profili".

Taki komunikat przesłała Kuria Warszawsko-Praska w sprawie obecnej sytuacji prawno-kanonicznej ks. Grzegorza K.

Poniżej pełny tekst komunikatu:

Komunikat dotyczący aktualnej sytuacji prawno-kanonicznej księdza Grzegorza K.

W związku z przedstawionymi w mediach informacjami dotyczącymi księdza Grzegorza K., pragniemy podkreślić, że w odniesieniu do tego duchownego - po zakończeniu postępowań przed sądami cywilnymi - zostały przeprowadzone wszelkie procedury, przewidziane prawem kościelnym i dokumentacja postępowania kanonicznego została przekazana do Stolicy Apostolskiej, która zdecyduje o dalszych losach księdza.

W toku postępowania kościelnego ksiądz K. został poddany diagnostyce psychologicznej wykonanej przez świeckiego specjalistę psychologa - seksuologa, biegłego sądowego. Nadto uczestniczył w terapii, którą prowadził świecki specjalista z wieloletnim doświadczeniem w pracy z ofiarami i sprawcami nadużyć seksualnych.

Przeczytaj również: Śledztwo wobec ks. Grzegorza K. umorzone>>

Po odbyciu terapii ksiądz zamieszkał w Domu Księży Emerytów w Otwocku, gdzie po śmierci Dyrektora Domu, jako mieszkańcowi zlecono tymczasowo bieżące techniczne administrowanie placówką. Jego obowiązki polegają na zapewnieniu właściwego funkcjonowania domu oraz opieki nad starszymi i chorymi kapłanami, a także wykonywaniu codziennych prac fizycznych i służebnych.

Msze święte może sprawować tylko i wyłącznie dla pensjonariuszy w kaplicy Domu. Jest to kaplica prywatna, do której nie mają wstępu osoby z zewnątrz. Ksiądz nie pełni żadnych funkcji o charakterze duszpasterskim oraz ma zakaz pracy duszpasterskiej z dziećmi i młodzieżą. Duchowny ma zakaz posiadania na portalach internetowych swoich profili.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Komunikat Kurii Warszawsko-Praskiej ws. aktualnej sytuacji ks. Grzegorza K.
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.