Kardynał O'Malley: wysłuchanie ofiar pedofilii musi być priorytetem

Kardynał O'Malley: wysłuchanie ofiar pedofilii musi być priorytetem
(fot. 60 Minutes / youtube.com)
PAP / pk

Wysłuchanie ofiar pedofilii musi być priorytetem, by udowodnić, jak ważne jest dla Kościoła udzielenie szybkich i właściwych odpowiedzi na każdy taki przypadek - oświadczył przewodniczący Papieskiej Rady ds. Ochrony Nieletnich, kardynał Sean Patrick O’Malley.

Arcybiskup Bostonu w rozmowie z oficjalnym portalem Vatican News po zakończonym w niedzielę posiedzeniu komisji powołanej przez Franciszka zwrócił uwagę na to, że to przywódcy Kościoła muszą wysłuchać ofiar wykorzystywania.

Papież: nigdy nie podpiszę ułaskawienia osoby winnej pedofilii>>

- Jeśli Kościół okaże się niezdolny do tego, by zareagować całym sercem i uczynić z tego priorytet, ucierpi nad tym cała nasza działalność ewangelizacyjna, dzieła miłosierdzia i praca edukacyjna - ostrzegł kardynał O’Malley.

- To jest priorytet, na którym musimy się skoncentrować - dodał.

Amerykański kardynał powiedział: "Ostatnie wydarzenia w Kościele skupiły uwagę nas wszystkich na pilnej potrzebie jego jasnej odpowiedzi na wykorzystywanie nieletnich". Tak odniósł się między innymi do ujawnienia skandalu pedofilii w Kościele w stanie Pensylwania w USA, gdzie ofiarami nadużyć padło około tysiąca osób.

Kardynał O’Malley zapewnił, że kierowana przez niego komisja jest zawsze gotowa wysłuchać ofiary pedofilii.

Dodał, że komisja "niestrudzenie niesie orędzie ochrony" nieletnich na całym świecie.

Papież wzywa biskupów i zakony do walki z wykorzystywaniem nieletnich>>

- Obecnie planujemy ważne konferencje w Brazylii we współpracy z Konferencją Episkopatu, w Kolumbii, Meksyku i w Polsce - ogłosił przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich.

W komunikacie wydanym po zakończonych obradach komisji podkreślono, że papież Franciszek położył nacisk na "fundamentalne znaczenie wysłuchania tych, którzy ucierpieli z powodu nadużyć po to, by ich historie nakierowały odpowiedź Kościoła dla dobra ochrony nieletnich".

Do papieskiej komisji należy od chwili jej powołania w 2014 roku była premier, była ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Hanna Suchocka.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kardynał O'Malley: wysłuchanie ofiar pedofilii musi być priorytetem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.