Czy po tym dokumencie Franciszek ustąpi z urzędu? Publicyści mówią o "wojnie pałacowej"

Czy po tym dokumencie Franciszek ustąpi z urzędu? Publicyści mówią o "wojnie pałacowej"
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.jezuici.pl)
tvn24.pl / ml

Zuzanna Radzik z "Tygodnika Powszechnego" i Marcin Przeciszewski, szef Katolickiej Agencji Prasowej spotkali się w programie "Tak Jest" w TVN24. Rozmowa dotyczyła wizyty papieża w Irlandii, która została zdominowana przez ujawnione przypadki pedofilii wśród duchownych.

Dyskusja zaczęła się od tematu głośnego dokumentu abpa Viganò, w którym watykański dyplomata oskarża papieża o niereagowanie na informacje o zachowaniu i czynach arcybiskupa Waszyngtonu Theodore’a McCarricka. Obaj rozmówcy zgodzili się, że wokół tego dokumentu narosło wiele niejasności. Zuzanna Radzik wspomniała o "wojnie pałacowej", o której bardzo mało wiemy. Marcin Przeciszewski zauważył z kolei, że zawarta w dokumencie teza, wedle której papież miałby podać się do dymisji po publikacji abpa Viganò jest mocno przesadzona. "To jest poważny materiał, ale można postawić wiele pytań, czy do końca rzetelny" - powiedział Przeciszewski.

Szef KAI argumentował, że od papieża Franciszka trudno wymagać więcej w temacie walki z pedofilią.

"Chcemy więcej w temacie przejrzystości i odpowiedzenia sobie na pytanie, jakie są korzenie tej sytuacji. (…) ta sytuacja pokazuje wojnę pałacową, o której mamy trochę mało informacji, żeby ją oceniać, a z drugiej strony przez ostatnie miesiące docierały do nas informacje o przypadkach wykorzystywania seksualnego nie tylko dzieci, ale także młodych dorosłych w różnych częściach świata. I tutaj jest pytanie do Franciszka, w jaki sposób Kościół jako struktura być może generuje takie sytuacje i co możemy w takiej sytuacji zrobić. Wszyscy oczekują odpowiedzi na to pytanie" - powiedziała Zuzanna Radzik.

Przeciszewski odpowiadając na pytanie Andrzeja Morozowskiego o kryzys w Kościele stwierdził, że ma nadzieję na szybki jego [kryzysu - red.] koniec. "Modlę się o to codziennie" - powiedział. Zauważył też, że Kościół od dwóch tysięcy lat jest w kryzysie i będąc instytucją bosko-ludzką ma w sobie tajemnicę, która sprawia, że przez takie i podobne kryzysy przechodził.

Zdaniem Zuzanny Radzik kryzys, jaki przechodzi teraz Kościół, jest kryzysem przywództwa. "Kościół w swojej strukturze produkuje taką strukturę zależności. (…) widać, że ten kryzys zasadza się na przywództwie, na fiasku nuncjuszy, biskupów, którzy tuszowali" - komentowała redaktorka "Tygodnika Powszechnego". Zauważyła także, że świeccy mają bardzo mały wgląd w sytuacje kryzysowe, co sprawia, że przejrzystość jest na bardzo niskim poziomie.

Według Przeciszewskiego Kościół w Polsce dobrze reaguje na doniesienia o kryzysach seksualnych. Przykładem tego może być działanie episkopatu, który nakazuje każdej diecezji utworzenie specjalnego programu prewencji, "czyli nauczenia wiernych i duchownych, jak wykrywać i reagować na takie przypadki".

"To wszystko jest bardzo ważne, ale jest bardzo za późno" - ripostowała Radzik. Postulowała także, że niezwykle ważną rzeczą jest jawność nazwisk ludzi, którzy molestowali.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zuzanna Radzik
26,91 zł
29,90 zł

Historia wielkiego przemilczenia

W Kościele pierwszych wieków kobiety pełniły ważne funkcje: nauczały, studiowały Biblię, były apostołkami. W ich domach spotykali się wierni i sprawowano Eucharystię. To one jako jedne z pierwszych fundowały i utrzymywały klasztory....

Skomentuj artykuł

Czy po tym dokumencie Franciszek ustąpi z urzędu? Publicyści mówią o "wojnie pałacowej"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.