Brazylia: zastraszanie duszpasterstwa ziemi

Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie

Kościół bije na alarm, że w Brazylii coraz częściej grozi się śmiercią ludziom zaangażowanym w obronę praw człowieka. Specjalne pismo w tej sprawie wystosowała komisja duszpasterstwa ziemi episkopatu brazylijskiego, w którym informuje minister Marię do Rosário z sekretariatu praw człowieka w kancelarii prezydent o kolejnych przypadkach zastraszania.

Do oficjalnego pisma dołączono szczegółowe informacje na temat każdej groźby. Warto dodać, że w 2009 r. przewodniczącym Komisji duszpasterstwa ziemi został biskup polonijny Ladislau Biernaski, ordynariusz diecezji São José dos Pinhais, położonej w sąsiedztwie Kurytyby, od wielu lat zaangażowany w ruchach społecznych mających na celu obronę praw chłopów, przeprowadzenie sprawiedliwej reformy agrarnej, a także prawnego ograniczenia ilości posiadanego areału ziemi w Brazylii.

31 maja podczas spotkania przedstawicieli komisji duszpasterstwa ziemi z minister Marią do Rosário ustalono, że będą kierowane do niej informacje o zastraszaniu liderów zaangażowanych w obronę praw człowieka tych, którzy zajmują się pracą na roli. W przesłanym piśmie poinformowano minister o grożeniu śmiercią w ostatnich dniach w takich stanach, jak Tocantins, Mato Grosso, Pará, Maranhão, Rondônia i Acre.

Poza przypadkami wyszczególnionymi we wspomnianym piśmie nadeszła do komisji duszpasterstwa ziemi informacja o kolejnych dwóch przypadkach grożenia śmiercią w stanie Pará. W jednym z nich groźba została skierowana do filii komisji duszpasterstwa ziemi w Marabá. O znanym robotniku rolnym powiedziano wówczas przez telefon, że zostanie zamieniony w węgiel.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Brazylia: zastraszanie duszpasterstwa ziemi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.