Bruksela: zgromadzenie plenarne COMECE z udziałem kard. Parolina

Bruksela: zgromadzenie plenarne COMECE z udziałem kard. Parolina
(fot. Saeima Derivative work: TharonXX [CC BY-SA 2.0], via Wikimedia Commons)
KAI / df

Jesienne zgromadzenie plenarne Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) odbędzie się w Brukseli w dniach 28-29 października. Wezmą w nim udział: sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin i wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Margaritis Schinas.

W 40. rocznicę powstania COMECE biskupi-delegaci konferencji episkopatu państw Unii Europejskiej wraz z kard. Parolinem „omówią rolę Kościoła katolickiego w UE, zwłaszcza w kontekście obecnej pandemii COVID-19”, jak również „możliwe inicjatywy, mające wesprzeć UE w wychodzeniu z pandemii poprzez sprawiedliwość ekologiczną, społeczną i składkową, wzmacniając ochronę ubogich i najsłabszych”.

Ze Schinasem biskupi chcą rozmawiać o polityce migracyjnej UE w kontekście nowego europejskiego paktu nt. migracji i azylu, przedstawionego 23 września przez Komisję Europejską. W szczególności mówić będą „o potrzebie wzmocnienia wspólnej polityki azylowej i oparcia jej na zasadzie solidarności i godności każdej osoby ludzkiej”. Odniosą się również do promowania przez Komisję „europejskiego stylu życia”, za co w jej łonie odpowiada właśnie Schinas.

Podczas pobytu w Brukseli kard. Parolin spotka się z wysokiej rangi przedstawicielami instytucji unijnych z okazji 50. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Stolicą Apostolską i ówczesną Europejską Wspólnotą Gospodarczą, poprzedniczką UE.

W środę 28 października kard. Parolin odprawi razem z biskupami uczestniczącymi w zgromadzeniu Mszę św. w intencji Europy.

W tym roku nie odbyło się wiosenne zgromadzenie COMECE. Miało to związek z wprowadzaniem środków mających zapobiegać szerzeniu się koronawirusa. Miało ono obradować w dniach 25-27 marca w Brukseli. Towarzyszyć mu miało przyjęcie z okazji 40-lecia tej instytucji, której zadaniem jest promowanie i prowadzenie dialogu między Kościołem katolickim a instytucjami Unii Europejskiej.

Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej została założona 3 marca 1980 roku. Delegatem Konferencji Episkopatu Polski ds. kontaktów z COMECE jest bp Janusz Stepnowski z Łomży.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
bp Piotr Jarecki, Tomasz Krzyżak

Czy Polska jest ziemią bez proroków?

Odważna, szczera i poruszająca rozmowa dziennikarza „Rzeczpospolitej” Tomasza Krzyżaka z biskupem Piotrem Jareckim. Nie tylko o polityce i relacjach państwo–Kościół, ale też o niespełnionych ambicjach, samotności i problemach księży.

...

Skomentuj artykuł

Bruksela: zgromadzenie plenarne COMECE z udziałem kard. Parolina
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.