Bydgoszcz: sztafeta ku czci bł. ks. Popiełuszki

Bydgoszcz: sztafeta ku czci bł. ks. Popiełuszki
(fot. PAP/Tytus Żmijewski )
KAI / ad

Ponad 280 osób bierze udział w XIX biegu sztafetowym szlakiem męczeńskiej drogi bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Zawodowcy i amatorzy mają do pokonania dystans 110 kilometrów - od Sanktuarium Nowych Męczenników w Bydgoszczy do tamy we Włocławku. Ostatni etap pokonają wspólnie wszyscy zawodnicy. Tradycją jest modlitwa na włocławskiej tamie, gdzie zapalą znicze i złożą kwiaty.

Uczestnicy w dziesięcioosobowych zespołach startują co roku spod pomnika ks. Jerzego i biegną do Włocławka przez Górsk i Toruń. Do sztafety zgłaszają się zawodnicy indywidualni z Polski, drużyny z NSZZ "Solidarność", członkowie ognisk TKKF oraz uczniowie gimnazjów i liceów województwa kujawsko-pomorskiego.

XIX Bieg poprzedziła Msza Święta w kościele Świętych Polskich Braci Męczenników - miejscu ostatniej posługi kapelana "Solidarności". - To przede wszystkim uczczenie błogosławionego kapłana. Organizacja tego biegu ma podtrzymywać pamięć o tej niezłomnej postaci i jego naukach - powiedział wiceprzewodniczący Zarządu Regionu Bydgoskiego NSZZ "Solidarność", Mirosław Jamroży.

Pomysłodawcą i pierwszym organizatorem biegu sztafetowego szlakiem męczeńskiej drogi kapłana był nieżyjący już dzisiaj Eugeniusz Połtyn - prezes bydgoskiego Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej "Orzeł". - To jest nasze podziękowanie dla bł. ks. Jerzego. Za to, że w tamtym okresie był odważnym kapłanem i kapelanem naszego związku. Te wszystkie biegi składamy mu jakby w ofierze, aby nie zapomnieć o tym, o czym mówił - powiedział koordynator Ryszard Sieradzki z bydgoskiej "Solidarności".

- Dzięki inicjatywom tego typu można trafić do ludzi młodych, co jest dziś niezwykle pożądane, oraz propagować przesłanie, jakie pozostawił nam ks. Jerzy Popiełuszko - powiedziała Hanna Marchlik, która relacjonowała jako dziennikarka do "Słowa - Dziennika Katolickiego" przebieg trzeciej sztafety.

Organizatorami sztafety są: Zarząd Regionu Bydgoskiego NSZZ "Solidarność", Krajowe Stowarzyszenie Kultury Zdrowotnej i Sportu NSZZ "Solidarność" oraz TKKF "Orzeł" Bydgoszcz.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bydgoszcz: sztafeta ku czci bł. ks. Popiełuszki
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.