„Bye. Do miłego" - pamięci ofiar i nie tylko

„Bye. Do miłego" - pamięci ofiar i nie tylko
"Bye. Do miłego" - kliknij i zobacz plakat
Ania Mielcarek

Gdańskie Jezuickie Duszpasterstwo Akademickie w rocznicę Zbrodni Katyńskiej i katastrofy pod Smoleńskiem przygotowało specjalny projekt "Bye. Do miłego". Jak mówią organizatorzy akcji, projekt ma nie tylko uczcić pamięć pomordowanych i ofiar, ale przede wszystkim pomóc znaleźć płaszczyzny, które pomogłyby na nowo zjednoczyć Polaków.

- Chcemy stworzyć okazję do spotkania, które będzie szansą na pojednanie się w imię wspólnych dla nas wartości. - mówi Zuzanna Sarzała, koordynator projektu „Bye. Do miłego.”

DEON.PL POLECA

Organizowany przez gdańskie Jezuickie Duszpasterstwo Akademickie projekt ma na celu upamiętnienie Polaków pomordowanych w Katyniu w 1940 roku. Poprzez to wspomnienie studenci chcą również uczcić pamięć o 96 osobach, całkowicie równych wobec śmierci, które zginęły w katastrofie samolotu lecącego na 70. rocznicę tamtych wydarzeń. To jeszcze nie wszystko. Cała akcja jest połączona ze zbiórką do puszek na rzecz Domu Hospicyjnego im. św. Józefa w Sopocie. - Ludzie, którzy byli ofiarami Zbrodni Katyńskiej, walczyli o lepszą Polskę, o to żeby wszyscy mieli godne życie w wolnym kraju. Również szansę na godną śmierć. I tę szansę dają dziś właśnie hospicja. My, poprzez swoje działania, chcemy realizować testament tych, co zginęli w 1940 r.  - tłumaczy Mateusz Przybylski, jeden ze studentów.

Kolejny cel studenckiego przedsięwzięcia wskazuje o. Paweł Chodak SJ, duszpasterz JDA: - Bardzo się cieszę, że projekt jest wymyślony przez młodych, również przez nich realizowany. Wokół tej inicjatywy zjednoczyli się ludzie chyba wszystkich pokoleń, przynajmniej w naszej wspólnocie parafialnej. I to już jest to, o co nam chodzi. Że nie tylko docelowo jakiś spektakl czy nawet jedna msza, ale całe działanie uczy nas współpracy na co dzień. Czy dotyczy przeszłości czy teraźniejszości, to zawsze buduje przyszłość.

Wszystkie poczynania tych młodych ludzi będą miały swój finał w Wielkim Tygodniu.

W Niedzielę Palmową, 17 kwietnia, o godz.19.00 odbędzie się widowisko w Sali Jazzowej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Wstęp wolny. Natomiast w Wielki Poniedziałek (18 IV) o godz. 19.00 w kościele p.w. św. Andrzeja Boboli w Gdańsku-Wrzeszczu rozpocznie się uroczysta Eucharystia w intencji ofiar zarówno z 1940 jak i 2010 roku.

Zbiórka na rzecz Domu Hospicyjnego im. św. Józefa w Sopocie odbędzie się po widowisku oraz po Mszy. Możliwe jest również dokonanie wpłaty bezpośrednio na konto: Bank Millennium 18 1160 2202 0000 0001 0313 5342

- Zapraszamy wszystkich, szczególnie ludzi młodych na widowisko do Filharmonii. Zgromadźmy się również na wspólnej modlitwie za tych, którzy przedwcześnie od nas odeszli. Sprawmy, aby był to dobry czas do rozpoczęcia zmiany i spotkania się w poczuciu jedności, pokoju i wzajemnego zrozumienia mimo wielu różnic, które są w nas - w imieniu całego Jezuickiego Duszpasterstwa Akademickiego zaprasza Zuzanna Sarzała.

Jest to parafraza ostatnich słów rozmowy pilotów Tu-154 z wieżą kontrolną na Okęciu. Nasi rodacy – zarówno w 1940 jak i 2010 roku – żyli nadzieją, iż wkrótce zobaczą się z najbliższymi. Stało się inaczej. Niech tytuł będzie nadzieją opartą na wierze w spotkanie w Niebie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

„Bye. Do miłego" - pamięci ofiar i nie tylko
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.